Z deníčku obézní Terezky (2): Poprvé „na koberečku“ v ordinaci dětské obeziotoložky

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! V úvodním díle našeho seriálu o nástrahách dětské obezity a špatných stravovacích návycích v rodinách jste se seznámili s příběhem čtyřleté Terezky, která již v předškolním věku začíná bojovat s nadváhou. Že něco není v pořádku, si naplno uvědomili rodiče holčičky. Co překvapivého jim sdělila lékařka v ambulanci dětské diabetologie a obezitologie?

Ve chvíli, kdy jsem se rozhodli vyhledat s Terezkou odbornou pomoc, naprosto jsme neměli představu, co nás čeká. Domnívali jsme se, že dostaneme nějaký přesný návod, nějaké rozepsané ideální jídelníčky, podle kterých budeme Terezce vařit. Při první návštěvě jsme ale byli vyvedeni z omylu.

Po úvodním vyšetření, které mělo vyloučit nějakou jinou příčinu rostoucí váhy, nám paní doktorka vysvětlila, že nebudeme držet dietu podle rozpisu. „Každý člověk je přece individualita, každý má raději něco jiného a některá jídla prostě odmítá. Nebudeme držet diety, my se budeme společně učit zdravěji jíst. Přesto ale bude pro vás všechny těžké některé věci změnit.“

Začínáme tím, že máme na další schůzku naopak přinést jídelníček my. Nemá to být naše představa o tom, jak by se měla Terezka stravovat, má to být jakýsi stravovací záznam, do kterého máme prostě zapisovat vše, co Terezka během dne snědla, v kolik hodin, kolik toho bylo, co vypila. Každé kousnutí, každý lok. Současně má záznam obsahovat takové věci, jako kde jedla, zda seděla s námi u stolu, zda u jídla pobíhala v parku, jestli jsme byli na oslavě nebo v restauraci… Měli bychom si všímat i toho, jestli si Terezka ve školce přidává nebo kolik toho sní ve srovnání s kamarádkami, když jsou u nás na návštěvě.

Jsme také ujištěni, že bychom neměli očekávat nějaké zásadní hmotnostní úbytky. V tomto věku prý zpravidla postačí, pokud Terezka na váze nepřibere nebo přibere méně, než by odpovídalo tomu, o kolik vyrostla.

Z ordinace jsme odcházeli trochu rozpačití. Má tohle vůbec nějaký význam? Pomůže to?

Rodina Terezky si přála zůstat v anonymitě. Na Babywebu však můžete sledovat postupné kroky ke změnám v nesprávných, ovšem už notně zažitých stravovacích stereotypech, které Terezku dovedly bohužel až na hranici obezity. Sledujte její příběh.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist