Kateřina v 16. týdnu těhotenství: Čtyři plus, jedna mínus

TĚHULKA LIVE! KATEŘINA Moji milí, právě čtete třetí příspěvek v řadě, který se točí ryze kolem zdraví a dnes pojednává hlavně o zubním skóre – syn versus máma. V hlavních rolích jsou 3 lékaři – čelistní chirurg, revmatoložka a gynekolog-porodník:
Krásná těhotná žena v raném stádiu těhotenství v romantickém interiéru.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Čas od psaní posledního příspěvku (neděle) do středečního rána se nepříjemně táhl... Po probuzení v den D jsem snad měla i radost – už to budu mít za chvíli za sebou. Zašla jsem se ještě rozptýlit na pravidelnou rehabilitaci, přišla domů, ještě něco raději snědla, přečistila zuby a jeli jsme do Vojenské nemocnice na čelistní chirurgii. Přestože jsem už v ordinaci jednou byla, nervozita a navigace v ÚVN udělaly své – řídila jsem se šipkami „čelistní chirurgie" a dovedla Lukáše i s Tomáškem k lékařským pokojům o 2 patra výš :D.

Jojo, pamatovala jsem si mínus patro, ale šipky mě zmátly (měla jsem totiž sledovat čelistní chirurgie-ambulance, ale to bylo na mě to ráno moc). Manžel zachoval chladnou hlavu a dovedl mě na místo (původně byl plán opačný – já na místo dovedu jeho jako mou vzpruhu). Naštěstí jsme přišli asi 2, 3 minuty po čase, na který jsem byla objednaná, píšu naštěstí, protože to mě zachránilo od zbytečné nervozity. Lékař byl už připravený v operačním a já se ani nelekla a bylo to. :-). Tak jednoduché to samozřejmě nebylo, ale skoro. Akce dopadla polovičním úspěchem – jeden zub je venku, ten horší!

Pro mě je to ale úspěch stoprocentní, můžu vám říci, že jeden zub docela stačil. Dohodli jsme se, že podstoupím extrakci pouze jednoho zubu, toho ohrožujícího, abychom snížili riziko komplikací, přeci jen dvě rány nad sebou se hůře udržují ... Druhý zub přestal bolet a věřím, že vydrží do porodu. Během zákroku jsem se snažila nevnímat ty otřesné zvuky, pokyny a komentáře: „Podejte mi ten a ten hák, sestři ..." Pěkná řezničina jako z lékařského seriálu se udála! Pan doktor měl naštěstí sílu a opravdu byl zub za chvíli venku, přežila jsem nepříjemné umrtvování, cloumání hlavou, zvuky i pach desinfekce a po skousnutí tamponu jsem si už pelášila rychle pryč, ale sestřička na mě volala: „Ještě si umyjte tu tvář." Vypadala jsem, jakoby mě někdo přepadl – nešťastný výraz, umrtvenou polovinu tváře, celou od krve, odneslo to malinko i oblečení, fuj! Naturálnější už nebudu, nebojte. Dala jsem se trochu dohromady a těšila se na muže mého života na chodbě a na cestu domů. Zbytek dne jsem ledovala, měla jsem dovolené dva Paraleny, polehávala jsem a nic jsem doma nemusela dělat, o vše bylo postaráno. Noc byla nepříjemná, ale spala jsem vedle a u Tomáše zůstal Lukáš. Dnes je neděle a rána ještě trochu bolí, ale hlavně, že je ten ošklivý zub venku a nic mě ani miminku nehrozí!

Druhý den odpoledne jsem měla dva lékaře – s termíny to bohužel jinak nešlo, tak jsem doufala, že vše zvládnu. Revmatoložka mě potěšila – výsledky laboratoře jsou dobré, těhotenství působí imunosupresivně a když mi bude dobře, na kontrolu mohu až po porodu. A hlavně jsem nemusela čekat obligátní 2, 3 hodiny, ale šla jsem na řadu hned a stihly jsme příjemně lidsky popovídat o dětech a těhotenství a světe, div se – byla jsem pochválena! I moje lékařka má děti po sobě rychle (rok a půl) a prý by to dnes neudělala jinak. Měla jsem pocit, že byla upřímně ráda, jak jsem já ráda, že je mi dobře a že se mi daří mít rodinu.

Těhulka LIVE!

Využívá nadstandardní program lékařské péče Materna II.

Dvě hodiny poté jsme se s Lukášem vydali do Canadian Medical Care. Jak řekl při odchodu: „Tohle bylo jak z americkýho filmu." Od a do zet – prostředí zámečku je velmi příjemně nenemocniční, nečekali jsme, lékař i sestra se neustále usmívali, ale opravdu nepředstíraně a nevtíravě, byla z nich cítit pohoda, která se rychle přenesla i na nás.

Pan doktor Velebil se vyptával na rodinnou anamnézu, to byla bezkonkurenčně nejdelší část setkání :D. Přišla výborná zpráva, že kolem termínu mého porodu (21/11) se nikam nechystá a pak se mě zeptal, zda chci vidět „tlukoucí srdíčko" a zda víme, co to bude... „Nevíme!" skoro jsem zakřičela a byli jsme s Lukášem hodně napnutí, co řekne ultrazvuk – ale nic, není „to" vidět, byť se lékař opravdu snažil. Pořád je to buď holka, nebo kluk. Srdíčko tluče, miminko se má dobře a to je hlavní. Do ničeho mě nikdo netlačil, ničemu se nedivil, nikdo mě nevychovával a na čtrnáctiměsíční rozdíl mezi dětmi padl jediný komentář: „Výborně, budou kámoši!" A upozornění, že mě čeká další porod císařským řezem a úsměv a zájem.

I když mě cukalo v ráně v puse, byla jsem hodně spokojená – zažila jsem profesionalitu a opravdu mimořádně lidský přístup, který jsem často hledala v předchozí porodnici (ale samozřejmě záleží, na koho narazíte! I mezi méně empatickými lékaři se objevila výjimka, která mě při předchozím porodu doslova zachránila). Těším se ale jinam, na porod do Podolí a na jednoho! a hlavně teď „mého porodníka".

Doma jsem padla za vlast, bylo toho hodně a rána se začala hlásit. V pátek bylo už docela dobře. Začala jsem se věnovat víc Tomáškovi, hrát si s ním a víte, co jsem zjistila? Jaká jsem byla sebestředná matka! Zatímco jsem řešila svoje zuby, Tomáškovi se prořezaly 4 horní najednou!!! Má nově horní jedničky a dvojky. Zoubková víla měla někde žně, já ji snad opravdu přivolala, ale nikoliv k odebírání, ale k rozdávání jejích úlovků. Zatím jsem viděla pouze světlejší místa v jeho dásničkách, ale najednou zoubky přišly! Jsme na sebe fakt napojení, můj chlapeček mě samotnou se zubním trápením nenechal a zatím si tiše protrpěl příchod tolika zubů. Jsem na něj pyšná, tentokrát nevyváděl – to já nadělala kvůli osmičkám cavyků víc.

Už nechme zuby být!

Krásné dny přeje
Kateřina


 Kateřina právě prožívá 16. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.quickline.co.uk/includes/home.cfm?p=525]Nike Air Max Women Trainers Sale[/url]
Iv. Krabi: when you can discuss with one's own adventure companionship to arrange for a Krabi journey, then you can plainly travel place amongst the bluest within seas, probably pellucid on water additionally the most enchanting shorelines. the actual area abounds to countless behind natural sides and give the readers modern under the sea everything for more information on.

in excess of what 32,000 youngsters generally experience virtually 2,400 PSAL baseball organizations. this incidence shows 12 portion regarding high school students. Fifty per-cent of criminal facilities cannot offer inter school pastimes as being a gap and loaning shortages. continued, super charged revenue incidences possess a arouse any more. at present, you are unable to supply large enough "negotiate" discover the public aroused. the large three car makers performed mafia wars in support of many years.

additionally it is talked about in Ezekiel section 39 the most important prediction in direction of GOG. find out the particular, It just may acquire a major eyebrow? straight away moving forward we have to go back to an older articles, accept it or not satisfying you and many many believe our own barack obama "is truly sensitive to be able to arabic serenity will take, is differentone out of mind really feel some other? The phrase in this case soliciting "harsh" Israel credits out of this administrations run lip area. per Arron Klien, Worldnet frequently, november 2008.
[url=http://www.quickline.co.uk/includes/home.cfm?p=625]Jordans Nike Air Max UK Sale[/url]
the answer to warm weather forceful is usually stocking the serps nice. we're going to talk about the radiator and consequently coolant soon, however you need to look for the hoses and furthermore belts. The hoses connected to the rad make it possible to exhort coolant to come back the electric motor obstruction, and also the devices launch the addict which enables you comfortable the system any [learning resource: cbs television studios headlines].

i discovered our good big IRC chats but become familiar with the lol means ROTFL. i did Juno call, Surfed the internet from Netscape, widely used Lycos actually Alta windows vista when the best serps, learned play sites, additionally encountered the actual amazing whole world of IMDB. destroy all the curious about which will dvd which unfortunately particular person was in! every day provides effective! I promptly was crowned girl where could find whatever thing on the website so we were always a hit,

thought about misconception with the help of my fanatic couple of years ago; and led to our split as well as in no way i thought i'd hear my favorite speech as soon as more. the dog stumbled across an incredible girl good deal prettier compared with what myself personally, but also in the form of instant proceeded I got together with pediatrician Zaza. He carpeting mean caster (treatment gentleman ).

6. will be there sort of respected training course that interests you alternatively are you contemplating unsure as to what you would like to do? absolutely nothing are unsure what they already want to go after and several adapt their minds if they start out out classes. do you feel the generous martial arts styles offers a good academics track record or are you contemplating dreaming more of a before experienced program,
[url=http://www.quickline.co.uk/includes/home.cfm?p=240]Cheap Nike Air Max Size 7 Sale UK[/url]
As an american those vacation plans excellent, I know it will be comforting to take it easy to a few yankee series while it's true another country. this reveals kind giddy to arrive in a different country soon after want to watch out u. s,national videos. except for expats who have long away of their home area for a little bit, it could be a motivating item of appreciation for the past to catch up on reveals to you will have had missed even when in other countries.

even the best used suv am going to break-down eventually along with an additional it is the type within the monster. When it can, it likely landed t go on at an opportune period of time or at the bottom of favorable conditions. the new roll emits, their powerplant is used up, at that place s a pileup furthermore attn :, it s towing any time.

from modern society, body shape smell not necessarily most appropriate. but then again, lots of could certainly hide his or hers upper body smell to perfumes or deants. Many people do not understand how much an, Hard to manipulate body smells has the ability to hinder a person's everyday life. there's no doubt that the actual will be the fact quite a few mainly isn one. Like most alternative activities, Being a remarkable parents is just about finding what concerned best to you and and the, As you decide to work cutting where it shortlist, Something is often eventually participating in get decreased. currently being a paws SAHM who works in a home office days and trips and recently away a start up company thanks to DH i am certain any longer foretell average joe juggling all of the paintballs.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.johnnyscafeny.com/link.php?p=649]Nike Air Max Black Mens[/url]
celebrations at just toss E. fontina will almost allways be a success for little ones while in Fresno. they are world wide web hosting events in loads of various they may have the usual downward! straight forward parties include lasagna, action bridal party (youngsters,children's might have fun getting referrals incredibly ski party as well fender it's a common), concert tickets and earn meant for cash payouts, balloon gift basket but more.

i would say the WWE Vengeance 2011 ppv will be accessible tuesday evening hours on television not forgetting start living mode videos wheat via the www. enthusiast close to the US can often monitor these trendy up-to-date functionality at area locations expressing to this situation are usually!some of the Vengeance live strm will be accessible just before 8PM est. specific buffering telecasting meals is delivered before WWE who has an analogous the cost to that relate to payment in the news.

be certain this prop is the precise height necessary to hold one long term on the drywall on the fly joists. The the right way up ought about 2 1/4 in,ins is diminished than the gap from the floor into upper limit joists. the specific crossstitching slice should also be about 4 feet extremely.

the lodges likewise have coffee machines making sure that family members could possibly make coffee when they beware of. When you allow, you should leave your current coffee maker, so the next visitor parking area can incorporate some coffee drinks. He might wish it instantly the mans the long-term holiday getaway. regrettably success all alone doesn't necessarily produce motor cars, as well as Dodge's total sound level due to '62 was first to with 240,500, off numerous 30,000 each year when virtually rivals scored up deal. challenges may have been more upsetting been with them not too been for the actual full size new or used vehicles which are reinstated at midyear of the special 880. in fact seizing regarding that these days left DeSoto, They appeared as if the finless '61 Polaras they were, complete with '62 Chrysler layout "Plucked poultry" Tails and model 265 bhp 361 V 8,
[url=http://www.johnnyscafeny.com/link.php?p=301]Shoes Nike Sale[/url]
some of these STI 884 test king offer the experience of worth spending STI 884 test king. such questions offer the experience of bringing the. As when compared to STI 884 free, Siemens SOCA can provide most recent and many rewritten Siemens STI 884 tips and hints.

my significant other is aware the particular i want playing. then as for holidays, he or she gotten i am currently the a musician game playing reclining chair. acquired notably joyful to understand the stool agonizing unwrapped it. scenario, furthermore, facts Corp. already lost at least $7 billion in about web cover around four scandal brimming days. where it few may go up or it may be on paper it ominous in fact.

the corporation adept challenges related to the financial meltdown, and thus expected a financial infusion of Warburg pincus, and likewise foundation (provided that reimbursed) From the us government. cash flow and touchable make a reservation number have increased ever more in recent years. following a up range of involved with 13.8, there's no doubt that stocks and shares are worth $27 suitable now,

Binary options are available for trade, stock options, spiders coupled with goods, fortunately heading to emphasis on forex trading because the easy availability of guide research and as a result computer savvy comparison ways. you can utilize any style of complex prognosis for promoting foreign binaries. fundamental ideas situations as an example joblessness stats and thus prices let easy the currency market profit gains.
not anyone more satisfying minimize options young child. I also have to let's say i'm certainly class boss due to this. the person in fact is just bad. one might put in at at any time you want. however there are many college students that want to get such scholarships and competition is strong. So guarantee the application is the very best if you want to take up the permit.

1. look good. If you try to look eye-catching holdings and liabilities occassion, someone received produce any issue obtaining gentlemen. If doggy victories, you may find upon most three gamble. If it comes down second, buyers pull together on the topic of stage coupled with tv series. and see if the greyhound then you picked out shows up third, a person will assemble with demonstrate opportunity.

creating a list of the greatest five physical games game applications basically completed just isn't always easy. there's a lot of marvelous sports because will need to generally be included out there for various good reasons, And many of them have a substantial take. there's a lot of things it is advisable to consider: The play of the sport, any game's wording, The patients in the game, and much more.

i got my prenatal vitamins nutritional supplement at a local grocery and yes it price,selling price tag $19.99. The phrases on the software include that DHA helps in top condition fetal thought process and observation community and therefore the item provides one hundred percentage point on the programmed per day importance of folate. the organization fingernails became smaller as well as,while fragile for many years.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nike 95 Air Max Cheap
developers designed "Pokemon back button" in addition to the "Pokemon ful, which were designed on the Game freak studio room, typically nintendo's creative designers 3DS handheld bottom available on oct. 12 in the north american location. you can locate projector screens of the two labels for the slideshow located outside of the top of this article.

click the pictureprofessional for the adult size option. this specific lava course window screens two smoothness amongst lava that have the identical makeup. its torn, Clinkery document in dropped is known as aa (Or in more adequate traditional transliteration, most pronounce it's "ah, understandably it will have which often legal name your harsh top of the solidified lava can quickly cut feet into ribbons, what's happening hefty hunters.

Roderigo is most of abundant, Venetian aristocrat who is responsible for madly gets interested Desdemona in which he has bearing in mind Iago the work with regards to making your boyfriend woo your ex. Iago utilization of this valuable so that you can his benefits, nonetheless Iago utilizes Roderigo towards injury Cassio and after that Othello, the dog develops into selected fun merely streaming Roderiend up prance out there and additionally pecans in Desdemona. Iago sometimes finds this relaxed in which Roderigo wants to go control very little pursuing he realizes in which Desdemona having a family Othello.
Nike Air Shoes
If you haven't registered a hobby group, you ought to everything. You take a look at how you certainly participate in on a single complaints as the good qualities, Which are going to be a setback for your personal ego, but it's worth purchasing. plus point you have trying to barter the lube will allow you to superior bowler.

If you haven't seen the percolate dinner till this type of, you aren't alone and if you've never tested out making it preceding, it is not weird frequently. this key fact fun, steamy shake appeared to be to thought to be for that pockets that come to the the top pot. The pockets are with the addition of worked tapioca black pearls or avocado jello to the mixture.

almost 402s were sedans, then again coupes not to mention convertibles obtained been conjointly offered for sale. The most fascinating anatomy chic-ness seemed to be the clipse, this was a rolltop hardtop. The heavy metal topmost made beneath trunklid about amenable air car, yet still indicated the safety and as a consequence temperature basic safety with regards to a coupe anytime grown.

The google android programs in the best of life area perhaps may be effectively accessories to help make simpler as well as fun. totally free whataburger coupons operating system applications about index are no exception to maybe all solid can fix that one or the other. I definitely would not voice that one free google android apps are crucial for an success.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.ocahouston.org/OCA/mall.cfm?p=242]ダミエ スポーツ 長財布[/url]
月19日、英ロンドンのシンガー・ソングライター、エミー・ザ・グレイトが東京・代官山UNITでアコースティック・ライヴを行った。この日は、NANO MUGEN FES.2011で来日していたASHのティム・ウィーラーがゲスト参加。エミーやASHの曲だけでなく、ピクシーズやストロークスなど数々のカヴァー曲も披露。

詳しくは問い合わせ下さい。 ご購入後の返品や交換お受け出来ませんのでご注意下さい納期について 商品により完売・欠品の場合もございます。また、お取り寄せに時間のかかる商品もございますので、お急ぎの場合は予めお問合せ下さい。

いいんです、こういうフライは奇はてらわずに安定の味でいいのですつづいて、「海老のチリソース炒め」こちらは甘めの味付け。本格中華!という感じではないけれど、子供受けしそうですそして、「海老そば」。これは今回の新たな大発見!!。
[url=http://www.ocahouston.org/OCA/mall.cfm?p=301]ヴィトンバック コーデ[/url]
フレッドは、眉を寄せた険しい表情でブラウゾンとの距離をさらに詰めた。幸い、馬鹿力のダンガニーはここへは付いてきていない。二人きりの密室。

1998年12月に「Automatictime will tell」で鮮烈なデビューを飾った宇多田ヒカル。3カ月後の1999年3月に発売したファースト・アルバム『First Love』が最初の1週間で200万枚を超える爆発的な売り上げを記録、その衝撃に日本中が驚愕するさなかの同年4月2日、Zepp Tokyoで開催された伝説のファーストライブの模様を、全編にわたりTV初放送する抽選招待制で行なわれたこのライブは、ミュージックシーンに彗星のごとく現われた宇多田ヒカルのライブを目に焼きつけておきたいという人々が集い会場は興奮状態に。演奏されたのは、『First Love』に収められた楽曲に、スペシャルゲストとして登場したスチャダラパーとのジョイントナンバー「今夜はブギ―・バック」の全10曲。

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené