ŽIjeme bio a víme proč

To, že „BIO“ znamená do jisté míry především návrat k „selskému“ rozumu, dokládá i náš úvodní rozhovor s Martinem Leiblem, vedoucím oddělení ekologického zemědělství Ministerstva zemědělství.
Když přemýšlel, jakému zemědělskému oboru se profesně věnovat, nějakým přirozeným způsobem došel k ekologickému zemědělství: „Ostatní mi přišlo nezajímavé, neperspektivní, prostě konvenční. Ekologie má budoucnost, stačí se rozhlédnout kolem sebe.“

Co všechno značka BIO zaručuje?
Hlavním principem BIO je, že při výrobě zemědělských produktů nebyla použita chemie a zvířatům je zajištěna dostatečná životní pohoda. Podmínky získání certifikátů jsou poměrně složité. Nesmí se používat chemie, zvířata musejí mít výběh, jejich krmivo také pochází z ekofarmy, slepice nesmějí být zavřeny v klecích, kráva nesmí být uvázaná a musí mít zajištěnou určitou plochu stáje a výběhu. Hospodaření farma eviduje a jednou nebo vícekrát za rok jí ho důkladně prověří kontrolní organizace pověřená ministerstvem.

Lze BIO považovat za jistý životní styl?
Určitě. Když jíte biopotraviny, méně zatěžujete svůj organismus chemií, která může poškozovat vaše zdraví. Hodně lidí má i osobní motivaci – prostě cítí, že je to dobrá věc. BIO skutečně znamená zdraví v širších souvislostech. Jde o ohleduplnost nejen ke zdraví našemu a našich dětí, ale také vůči zdrojům, ze kterých naše potraviny pocházejí: zvířatům a půdě.

A jaký je rozdíl mezi „normálním“ chovem zvířat a chovem zvířat, která jsou pak označena jako BIO?
Jak jsme už zmínili, zvířata mají zajištěn volný výběh ven na pastvu, slepice nejsou drženy v klecích, vodní drůbež má přístup k vodní ploše… To je pro zdraví a životní pohodu chovaných zvířat klíčové. Maso takového zvířete neobsahuje hormony vyplavované při stresu, jak je tomu u zvířat, která nemají dobré životní podmínky.

Ekologické zemědělství potřeby zvířat respektuje a snaží se pro ně vytvořit prostředí, které se co nejvíce blíží jejich přirozeným životním podmínkám.
Týká se to i pěstování rostlin: ty totiž mají tendenci se chemikáliím bránit vyplavováním vlastních jedů. Když se navíc nepoužívají chemikálie, neznečišťuje se půda a spodní vody, kterými se k nám tyto prostředky vracejí. BIO rostliny obsahují více látek prospěšných zdraví.

Jak nás chemikálie vlastně mohou ovlivnit?
Je například prokázáno, že některé přídatné látky, tedy takzvaná „éčka“, která jsou běžně používána v konvenčním zemědělství, mají vliv na hyperaktivitu dětí, jiné mohou být karcinogenní. Další chemikálie mají pravděpodobně vliv na mužskou plodnost… Ve výčtu negativních vlivů bychom mohli dlouho pokračovat.

Zaručí mi konzumace biopotravin lepší zdraví?
Určitě k vašemu zdraví přispěje, navíc budete mít ze života dobrý pocit. BIO strava však není všelék. Při péči o zdraví byste neměli myslet jen na příjem energie, ale též na její výdej. Volnost pohybu není prospěšná jen pro ekologicky chovaná zvířata, myslete podobně i na sebe. Zásadní vliv na naše zdraví má totiž pocit životní pohody. BIO může být celý životní styl.

Jak v obchodě poznám BIO výrobky?
Většina bio výrobků u nás prodávaných je opatřena českým logem

Existuje také toto evropské logo ve všech jazykových mutacích

A domácí výrobky?
Doma pěstovaná zelenina ještě neznamená, že je tak zvaně BIO. Může být možná celkem zdravá, ale také nemusí – nemáte jistotu. I zelenina od souseda může být chemicky ošetřena. Jistotu vám dají pouze certifikovaní výrobci, protože označení „BIO“ je zákonem chráněná značka a její zneužití je trestné. Jde vlastně o systém, který garantuje hospodaření v souladu s přírodou.

Na co si mám i u běžných potravin dávat největší pozor?
U běžných potravin nevěřte příliš různým nápisům typu „Neobsahuje barviva“. Spíše si přečtěte, co daná potravina obsahuje.

Jak nejlépe s BIO začít? A kdy se projeví jeho blahodárný vliv na naše zdraví?
Pokud chcete rychlé výsledky, doporučuji vám ochutnat bio víno. Má skvělou chuť, a pokud ho nebude míchat s jiným alkoholem, pocítíte jeho „BIO“ efekt hned druhý den – skoro určitě vás totiž nebude bolet hlava.

Národní loga bio výrobků vybraných států:

Německo a Švýcarsko

Rakousko

Francie a Dánsko

Velká Británie a USA

18.3.2009 12:37 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist