Jak jsme se fotili se Sárou

Reportáž z naší akce "Odhalená prsa kojící ženy na internet patří".

Je jedna hodina po poledni a bývalou tovární halu v pražských Holešovicích začíná plnit vrnění, broukání, výskání. Hlavní hvězdy dnešního fotografování přicházejí. Miminka, batolátka, prostě mrňátka od dvou měsíců do tří let v doprovodu svých maminek i tatínků se za hodinu stanou součástí unikátní hromadné fotografie kojících matek.

„Přijela jsem trochu dřív, cestovali jsme vlakem z Litvínova,“téměř omluvně se s námi vítá první maminka. Vzápětí nám představuje svého jedenáctiměsíčního Jana Jakuba. „Už jsem chtěla přestat kojit, ale Honzík na to měl jiný názor, a tak jsme tady,“ vysvětluje s úsměvem. Stejným úsměvem nás stačí obdarovat spokojený synek, a už s maminkou putuje k volnému křesílku, kde počkají na fotografování.

Obracíme se ke dveřím. Z nich se začíná valit řeka kočárků, autosedaček i šátků, miminka jsou najednou všude. Usměvavé maminky, některé v doprovodu hrdých otců, postupně zaplňují všechna křesílka, ale i podium či koberečky po zemi. Všude se přebaluje, převléká, povídá, porovnává.

Ještě chviličku

Možná už je tu dvacet, třicet maminek, dětí minimálně stejně tolik a všude panuje naprostá pohoda.

Najednou se odněkud ozývá tichý, ale jasný protest rok a půlleté Nelinky. Maminka by ráda načasovala kojení na druhou hodinu, ale Nelinku to nezajímá. 

Hlad má právě teď. Co na tom, že ještě fotoaparát necvaká? Maminka se ji snaží ukonejšit: „Ještě chvilku vydrž, prosím. „Já vím, dostala jsi se moc blízko zdroje,“ hladí holčičku v náručí, tu však zajímá jen mámin výstřih.

Příjemné tichoučko

Přicházejí další maminky se svými mrňousky. Dětí přibývá, ale v hale slyšíme stále jen příjemné tiché vrnění. Jakoby si zde dnes daly dostaveníčko pouze ty maminky, jejichž miminka se plakat nenaučila.

Už přestáváme počítat, nejde to. Maminky, jejichž mrňouskové už běhají, jsou v neustálém pohybu.  Snažíme se aspoň každou z nich při vstupu do haly přivítat a ukázat místo na přebalení, stánek s občerstvením, kuchyňku k ohřátí jídla.

„Děkujeme, my pouze kojíme,“ hrdě odpoví na naši nabídku jeden z otců.

Začínáme

Pozor, Sára vystupuje na podium a prosí maminky, aby se rozsadily pod ním. V naprosté pohodě se maminky sesedají. Dětem, které vydržely se svačinkou, nadchází jejich chvíle. S chutí se vrhají na své maminky, které se ještě posouvají podle pokynů fotografky. Hodující děti to nijak neruší.

 

Příprava - Sára Saudková "diriguje" soubor kojících maminek

Sára ještě stačí všechny poprosit, ať své děti do ničeho nenutí, ať kojí jenom ty, které mají chuť. Ani nemusí. Děti, které nemají dobu svého jídla, si blaženě hoví v mámině náruči.

Sára vybíhá na ochoz, když tu přichází nápad – utvořte prosím srdce. Není problém, pár maminek se posouvá a srdce je na světě.

Začíná palba, fotoaparáty cvakají. Sára je obklopena novináři, televizními kamerami, ale nenechává se rušit. Přichází s dalším nápadem – dívejte se prosím nahoru. Sama si k nízkému zábradlí přistavuje na pohled vratkou židli.

To už její poměrně stoicky vyhlížející muž Samuel nevydrží a chytá ji pevně kolem pasu. 

Pro Sáru to znamená jediné – nad zábradlím se může ještě více nahnout. Spoušť cvaká, kamery vrčí, maminky

se usmívají a miminka? Některá se krmí, jiná se rozhlížejí po té spoustě světýlek, pár jich začíná klimbat. Většině dnešního „hvězd“ je celý ten humbuk vlastně fuk. Plné bříško a mámina náruč, to ostatní je nezajímá.

Moment, jdu kojit 

Konec, spouště docvakaly a Sára shází se schodiště.

Fotoaparát předává Samuelovi, který si očividně oddechl, že jeho role asistenta při kaskadérském fotografování končí, a sama se přidává se svým rok a půlletým Oskarem ke kojícím maminkám.

Sárinka, Sára a kojený Oskar.

„Promiňte, jen krátký rozhovor,“ ze sledování mě vytrhuje další z novinářů. Televizní reportérka se však spolu se mnou zadívá na kojící maminky a povzdechne si: „Můj patnáctiletý syn byl ještě před prázdninami menší než já, najednou mě přerostl a už mám doma skoro chlapa.“ Na svůj původní záměr, podrobit mě proudu otázek, na chvilku zapomíná. „Mně se taky stýská po dětství mých synů,“ přiznávám a na chvilku se obě přeneseme kamsi do vzpomínek.

Před zvědavými kamerami nebylo úniku, ale to bylo dobře. (Šéfredaktorka Babywebu Jarmila Jelínková poskytuje rozhovor reportérovi ČT.)

Reportérka se odvrací od kojících maminek, rychle si utírá slzu (nebo se mi to jen zdálo?) a první otázkou se vrací do reality. Ještě jednou se podíváme na maminky. 

Nejsme samy, koho ten pohled dojímá. Profesionálové za kamerami či fotoaparáty sice nemají lesklé oči, ale jejich rysy očividně zjemněly.

Končíme

Ještě několik posledních snímků, podpisů a hotovo. Jsou tři hodiny, maminky se zvedají, povídají, přebalují, odpovídají novinářům, ale nikdo nikam nespěchá. Děti mají nakrmené, spokojené, nic je nepohání.

Maminky, které se právě seznámily, si musí „doříct“ aspoň to nejdůležitější. Stejně tak jejich děti si chtějí užít nových kamarádů.

Nejvíc si však prostorné haly užívá chlapeček, který je prakticky nepolapitelný. Když se přeci jen na chvilku zastaví, z velikých hnědých očí mu kouká hned několik čertů najednou. 

 

Poslední poděkování, poslední adresa, na kterou mamince poputuje slíbená fotografie. Je konec.

Těžké skleněné dveře se však před námi samy otevírají. Hledáme neviditelného džentlmena. Skláníme se a ještě jednou se díváme do těch hnědých očí plných života. Děkujeme.

Těšte se na další fotografie, které postupně doplňujeme!

Autor fotogtafií z reportáže: Magdalena Holancová

TAK TO JE ONA - hromadná fotografie kojících maminek od Sáry Saudkové.

Tuto fotografii obdržely všechny účastnice akcem e-mailem. Pokud Vám fotografie nedorazila, kontaktujte nás.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Děkuji vám všem, kdo jste se na této akci podíleli. Kojení je úžasná záležitost a na veřejnost rozhodně patří. Když vidím nějakou maminku venku kojit, tak mě to vždy trochu dojme. Držím palce všem maminkám, které se za to nestydí a mají v sobě tolik síly, aby takto podpořily i ty ostatní. Sama bych také ráda přišla, ale miminko mám zatím ještě v bříšku. Těším se na další fotky a reportáže!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tahle akce na podporu maminek kojících na veřejnosti mě dojala . Já osobně jsem kojila rok a půl ať jsem byla kdekoli. Myslím, že dospělý člověk nikdy neřešil, že by bylo snad vulgární se v restauraci najíst a napít. Je to konzumace stravy. Pro miminko je kojení stejně přirozené. Přece svému dítěti neřeknu, ať teď trpí hlady, že jsme na procházce. Taky nejím zásadně schovaná doma za žaluziemi. Vzkazuji Vám tedy vřelé díky za tuto akci!!! Zuzka a Sophinka ze Vsetína

Obrázek uživatele Mára
Mára

Vážené maminky, vážená paní Sáro! Díky za Váš velký počin, vždyť stydět se kojit dítě je zapřít své nejvnitřnější ženství a co víc, lásku a to se v časech kdy rodíme a chováme, vylučuje. Jak jste přirozeně ukázaly. A jak to budou hrdě a s láskou ukazovat další maminky i kdyby trakače padaly. A jak říkají americký prezidenti: A k tomu nám dopomáhej pánbůh!

Obrázek uživatele JTinacz
JTinacz

Dobrý den,
focení bylo bezva, byl to příjemně strávený čas, sice nás trochu šokly zástupy fotografů od médií, ale přežili jsme :-) Můj prcek teda nechtěl ani pít, protože kolem přece bylo tooolik zajímavých věcí a lidiček a ta holčička, co ho tahala za rukávek a měla tak krásné náušničky...no prostě z toho byl celý paf :-)
Díky za bezva nápad!
PS: bude možné od vás získat více fotografií? udelali jste jich urcite velkou hromadu, fotila nas take pani u stolku, kde jsme davali sve emailove adresy. Máte v plánu je nekde vystavit? Nebo treba pod heslem, aby si maminy, ktere se zucastnily, mohly stahnout? Mysllím, že spousta mamin by fotecky urcite uvitala, protoze se ne vsichny vesly do zaberu na techto fotkach z fotoreportaze.
Diky a fajn den!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené