Bude Praha do sedmi let bezbariérová?

Aby setkání maminek s dětmi S kočárkem Prahou získalo širší rozměr, připravili organizátoři petici, kterou spolu s neobvyklým podpisovým archem plným otisknutých dětských ručiček chtějí předat pražskému primátorovi. Jaký vzkaz dnes podpořily stovky maminek s kočárky?

Asi každou maminku, která jen občas použije pražskou MHD, naštve stav vozového parku – pro čekání na nízkopodlažní tramvaj aby si vzala dovolenou (kdyby už nebyla na rodičovské) a s sebou vodila ideálně vzpěrače, který by jí pomohl. Hazardování s kočárkem na eskalátorech v metru coby adrenalinový sport musí absolvovat na každé druhé stanici, protože výtah je zvláště v centru velkou vzácností. Pokud tedy nechcete chodit všude pěšky. Ajvaj! Další disciplína je pro majitele ocelových nervů – některé přechody jsou neviditelné, jiné špatně značné. O vysokých obrubnících nemluvě. Zkrátka cestování po Praze s kočárkem je přizpůsobené jen pro osoby obdařené nadpřirozenými schopnostmi!

dscn0008.jpg

A neudržitelný stav výše popsaných překážek se stal impulzem pro uspořádání akce S kočárkem Prahou – velkého happeningu, aby si maminky odpočaly od všudypřítomného stresu a společně s dětmi zažily příjemné odpoledne. Vyvrcholením čtvrtého ročníku se stala podpisová akce pro výzvu primátorovi:

Zeptali jsme se Lukáše Nádvorníka, jednoho z organizátorů akce a provozovatele Babyweb.cz, zda petice nedává pražským politikům příliš krátký čas pro tak náročný úkol: „Všechno je o prioritách. Pokud vedení Prahy rozhodne, že jeho prioritou je mít město bez bariér, tak se to za sedm let rozhodně dá zvládnout, a to už proto, že nejsme v bodě nula, část práce již byla vykonána. Podařilo se to tak Vídni, není důvod, aby se to nepodařilo Praze. A rozhodně to není otázka nedostatku peněz. Pokud se rozhodnu, že bezbariérovost je pro mne prioritou, tak prostě v rozpočtu upřednostním nízkopodlažní tramvaje nebo výtahy do metra například na úkor výstavby nového sloního pavilonu za půl miliardy… Praha rozhodně nedostatkem peněz netrpí, jen je otázka, kam a na co putují a zda se vynakládají efektivně.“

Jako podpisový arch sloužil tentokrát namísto obligátního papíru bavlněný pruh látky, aby byla dána možnost i těm nejmenším, kteří ještě neumějí psát, vyjádřit se a otiskem své dlaně apelovat na politiky. Vždyť se týká hlavně jich! Emoce někdy bývají silnější než knihovna plná vědeckých argumentů. Přímo u plátna jsme potkali několik známých osobností, které přišly petici podpořit. Podpis vedle otisků dlaní svých dětí mimo jiné připojili Eva Decastelo, Bořek Slezáček, Kateřina Baďurová, Roman Vojtek a další. Fotoreportáž spolu s rozhovory přineseme v nejbližších dnech.

Takto vypadá petice pro magistrátní úředníky:

s_kocarkem_prahou-93-1101x619.jpg

Jediné, co se na akci nevydařilo, bylo počasí. Od rána zamračená obloha dávala tušit, že meteorologové se tentokrát nesekli, a odpoledne opravdu vystřídal krátké přeháňky hustý déšť. Vzhledem k němu se neuskutečnil ani pokus o překonání rekordu 1 120 kočárků na jednom místě z loňského roku. I tak bylo potěšující, že se tolik maminek nenechalo odradit – dorazilo bezmála 900 kočárků.

Žluté lázně plné spokojených maminek a šťastných hrajících si dětí (i když trochu mokrých) považuje za úspěch i pan Nádvorník, který má na závěr jeden úplně skromný a jednoduchý vzkaz pro všechny Pražany, aby nám společně – s kočárkem i bez kočárku – bylo lépe: „Měli bychom se vzájemně respektovat a skutečně si pomáhat. Měl by už zmizet názor, že máma patří za plotnu a na pískoviště a ve městě nemá s miminem co dělat, protože překáží a obtěžuje ostatní občany…“

Pod to se můžeme podepsat.

dscn0010.jpg

dscn0011.jpg

22.5.2013 6:58 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist