Syn mi často padá aneb výklad snu naší čtenářky

Často se mi zdává sen o mně a mém synovi Tomáškovi, kterému jsou ve snu asi dva roky (nyní je mu 3,5 roku). Sen je krátký, ale jsem z něho vždy ráno v rozpacích:

Pravidelně před cestou vlakem, autobusem nebo tramvají se mi zdává, že nestihnu syna vyvést z dopravního prostředku a že mi odjede pryč nebo mi spadne při vystupování. Dále už nebudu popisovat, sny jsou dost ošklivé. Je to sice krátký sen, ale snad také něco znamená jeho opakování.

Sen ze soutěže

Sen o mém dítěti

Tři nejzajímavější sny vyložila jejich autorkám psycholožka Mgr. Eva Hrončeková. Výklady jsou tak silné, že se s vámi o ně chceme na našich stránkách postupně podělit:

Tenhle opakovací sen jsem vybrala kvůli tomu, že opakování znamená dlouhodobě skrytý nevědomý, nevyřešený komplex, konfliktní životní situaci. Jak vzniká? Srážkou našich potřeb, očekávání s realitou. Vytvoří se emočně nabité jádro. Například komplex sourozenecké žárlivosti vzniká, když jedináček, kolem kterého se točila celá rodina, nezpracuje příchod dalšího sourozence.

V dalším životě se jakékoliv podobné situace nabalují na tento sourozenecký komplex, na příchod nového kolegy na pracoviště atd. Nevědomí vynáší nezpracovaný komplex, znovu a znovu ve snu a pracuje na jeho energetickém vybití.

Pochopila jsem, že autobus nebo jiný dopravní prostředek je odkaz k dětství a musím se vyrovnat s tím, že moji rodiče mi nedali to, co jsem potřebovala. Já teď nikomu nevěřím, proto chci všechno zvládnout sama.

Snící má dvě děti, o které pečuje s velkou láskou a věnuje jim všechen svůj čas. Její starší syn už chodí do školky a mladšímu dítěti je rok. Je to dost náročné jít s nimi kamkoliv, když starší už se ani nechce držet za ruku a mladší je v kočárku. Maminka velmi citlivě vnímá, jak těžké je dát všechnu pozornost staršímu dítěti, když mladší vyžaduje tolik péče.

Při práci se snem uznala snící, že je to nadlidský výkon a že by bylo dobré naučit se požádat blízké o podporu. Sen chce, aby narovnala tenhle vychýlený postoj „zvládnu všechno sama“. Matka s dvěma malými dětmi potřebuje od okolí fyzickou i časovou pomoc a podporu, aby se starala sama o sebe. Protože matkou nejsme pár let, ale celý život a nemůžeme své síly vyčerpat v prvních letech péče o děti.

Tento sen ukazuje snící propojení s vlastním dětstvím, kde nedostala to, co potřebovala a teď pro vlastní děti dělá všechno naopak. Je jim plně oddaná a dává jim všechno ze sebe. Ale potřebuje v první řadě dávat sama sobě. Jenom tak může být lidskou mámou s chybami, protože nikdo není dokonalý. Současně tak bude učit děti rovnováze mezi dáváním a braním.

Autor: Mgr. Eva Hrončeková, psycholožka

Více o tématu: dětinikdosnysoutěžesyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist