Fotoreportáž: S kočárkem Prahou 2013

Odradilo vás počasí a nepřišli jste na maminkovskou megaparty S kočárkem Prahou 2013? Škoda! I přes nepřízeň počasí byl areál Žlutých lázní plný a maminky i děti odcházely sice trošku mokré, ale spokojené. Podívejte se, jaké to bylo ve fotografiích.

K uspořádání takhle velké akce musí být pořádný impulz. Na začátku jsme se zeptali jednoho z organizátorů akce Lukáše Nádvorníka, co ho k tomu vedlo: „Když se podíváte na pražské maminky, které rvou po schodech do tramvaje nebo autobusu kočárek, snáší ho do podchodu metra a dost často jí při tom nikdo nepomůže – tak to je obrázek, který charakterizuje současnou situaci, se kterou se nehodláme smířit a chceme ji změnit. Jednak směrem k ostatním Pražanům, aby začali být ohleduplní, k sobě pozorní a aby nebyli lhostejní. A dále směrem k městu, respektive k radnici, aby přijala taková systémová opatření, která by bariéry z Prahy odstranila. Chceme nízkopodlažní vozy, výtahy do metra, bezbariérové přechody, chodníky nepřipomínající tankodrom a další.“

s_kocarkem_prahou-92.jpg

Že je stav v Praze palčivý, dokázaly samy maminky, které se na svůj happening dostavily v hojném počtu i přes častý a silný déšť, aby apel podpořily. Kočárků jsme nakonec na akci napočítali 870, a to je číslo, které by magistrátní úředníky už mělo zaujmout.

s_kocarkem_prahou-8.jpg

Simonu s Jitkou jsme zastihli ve frontě do salonu Fotopromě. Obě přišly s kočárkem, takže situaci s MHD v Praze znají důvěrně. Zeptali jsme se, proč přišly. „Přišly jsme, protože chceme, aby se zlepšila doprava MHD v Praze. Hlavně nízkopodlažních spojů jezdí málo.“ A jak to řeší, když přijede spoj se zvýšenou podlahou? „Musíme si říct, ale lidi často pomáhají sami, zvlášť mladí chlapi. A když ne, tak si kočár vytáhnu sama,“ dělí se o zkušenost s ochotou lidí Simona.

Co vzkazují za všechny maminky povolaným na magistrát a vedení MHD? „Chybí výtahy v metru a občas eskalátory. Ty plošiny jsou na prd, člověk musí čekat 20 minut, než přijede, a pak další dvacet, než vyjede nahoru.“

img_0530.jpg

Oslovili jsme Janu s dcerou Sandrou a její kamarádku Veroniku s dcerou Natálkou? Nejvíc obě štve, že lidé nejsou schopni pustit malé děti sednout. Také nejsou spokojené s počtem nízkopodlažních spojů. Při nástupu vám pomáhají spíš muži nebo ženy? „Jak kdy, ale spíš starší lidi než mladší. A spíš ženský nebo jiné maminky.“

Když člověk kupuje kočárek, musí počítat i s tím, že se s ním bude pohybovat po Praze MHD. Jaká byla hlavní kritéria při výběru? „Určitě to, aby byl lehký, pak kolečka, polohování, stříška a košík,“ říká Jana. „Veronika ještě dodává: „A aby byl do terénu.“ Ano, o stavu pražských chodníku víme své….

s_kocarkem_prahou_-_1.jpg

Akce S kočárkem Prahou měla již tradičně velký ohlas u slavných osobností, kterých se sešla plná „Tančírna“. Atmosféra byla uvolněná a všichni si to spolu se svými dětmi užívali.

Již tradiční návštěvnicí je Libuška Vojtková se synem Matyášem:

s_kocarkem_prahou_2013_-_vojtkova.jpg

Agáta Prachařová si udělala čas a zapózovala s hračkami:

s_kocarkem_prahou_2013_-_pracharova.jpg

I když žije Markéta Hrubešová s manželem a dcerou Christel na venkově, nejsou jí problémy pražských maminek lhostejné:

s_kocarkem_prahou_2013_-_hrubesova.jpg

Eva Decastelo řádila s dcerou Zuzankou:

s_kocarkem_prahou_2013_-_decastelo.jpg

Tyčkařka Kateřina Baďurová by si asi poradila s nástupem s kočárkem do tramvaje, je to trénovaná sportovkyně, ale co ostatní ženy?

s_kocarkem_prahou_2013_-_badurova.jpg

Bořek Slezáček utekl s rodinou na venkov, ale s kočárkem po Praze chodí často:

s_kocarkem_prahou_2013_-_slezacek.jpg

Nechyběla ani Vendulka Křížová s dětmi a Oldřichem Víznerem, ve VIP zóně obsadili stolek s kreslením:

s_kocarkem_prahou_2013_-_krizova.jpg

Na povídání se slavnými osobnostmi se můžete těšit během příštího týdne!

Každý z vystavovatelů měl pro děti přichystaný program či atrakce:

img_0485.jpg

Maminky rády využily služeb kadeřnického salonu zdarma:

img_0540.jpg

Vyvrcholením akce byla neobvyklá podpisová petice S kočárkem Prahou – Praha do sedmi let bezbariérová:

s_kocarkem_prahou-mata.jpg

Nadšeně se přidávaly i děti slavných, přistihli jsme manželku Romana Vojtka Terezu s dcerou Editou:

s_kocarkem_prahou-6.jpg

Petice bude předána zástupcům města:

s_kocarkem_prahou-94.jpg

Déšť nebyl na překážku tomu, aby se všichni účastníci skvěle bavili:

s_kocarkem_prahou-9.jpg


Foto: Tomáš Kuneš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist