Těhulka LIVE! Bára ve 14. týdnu: Perné dny

Právě teď čekám na výsledky ze včerejšího odběru z choriových klků. Asi vám nemusím popisovat, co prožívám. (pozn. redakce: Bára výsledky již zná. Jak vše dopadlo se dočtete již v úterý v dalším díle anebo se podívejte na diskusní fórum Těhulka LIVE!)

Jak již víte, prošla jsem nedávno genetickými testy 1. trimestru. Na prvních odběrech krve jsem byla 27. října a v pátek 12. listopadu jsem šla na velký ultrazvuk. Ultrazvuk dopadl dobře, ale bohužel biochemie z odběrů krve mi vyšla abnormální. Máme s pravděpodobností 1:98 podezření na vzácný Edwardsův syndrom. Ano, nemýlíte se, stejně jako Lucka.

Šok

Když mi to pan doktor Toman řekl, jako by mě opařil. Slova typu „buďte v klidu“ jsem vůbec nevnímala. Jen mi hlavou běžel celý Lucčin příběh. Hrozně jsem se musela přemáhat, abych se nerozbrečela. Samozřejmě jsem byla seznámena s tím, že se zatím nic neděje, že se uvidí až po velkém ultrazvuku u dalšího odborníka a tak dále. Ale to mě nijak neuklidňovalo. Panu doktoru Tomanovi jsem hned vysvětlila, že jsem prakticky již teď díky projektu Těhulka LIVE! v péči doktora Krofty z ÚPMD. Stačilo pár telefonátů a byla jsem objednána do Podolí hned na úterý. Čekaly mě pouhé – dlouhé – čtyři dny. Asi vám nemusím psát, co to se mnou dělalo. Nejhorší je nejistota.

Lucko, děkuju

Hodně mi pomohlo, že jsem se mohla osobně spojit s Luckou a na všechno se jí zeptat a alespoň trochu zjistit, co mě čeká. S Petrem jsme prolezli celý internet a snažili se dozvědět co nejvíce. Vůbec jsme tomu ani jeden nemohli uvěřit a pořád dokola vše rozebírali ze všech stran… Přišlo úterý. Hurááá, konečně budeme vědět něco víc.

Ultrazvuk

Do Podolí jsme dorazili asi kolem deváté ráno, ale bohužel nám tady bylo sděleno, že pan MUDr. Krofta musel odjet k operaci mimo Prahu a že bude až kolem páté odpoledne. Nekonečné čekání se ještě protáhlo, ale nedalo se nic jiného dělat. V 17.15 jsem už ležela na ultrazvuku a málem jsem nedýchala, jen jsem sledovala „Fazolku 2“, jak se mrská a spokojeně si u mě plave. Snažila jsem se taky vyčíst něco z výrazu mého muže a doktora Krofty. Je to OK, nebo není? Pane bože, prosím už…!!! Zmatek, zmatek, zmatek! Cítím, jak by se mi chtělo brečet i smát a jsem taky dost vyčerpaná…

„Tak ultrazvuk je v pořádku, ale vzhledem k těm odběrům bych pro stoprocentní jistotu odebral vzorek z choriových klků. Musíte to zvážit sami, třeba máte pocit, že miminko je úplně zdravé a odběry odmítnete. Zatím vás objednám na genetickou konzultaci a pak se rozhodnete,“ sdělil nám nakonec MUDr. Krofta.

Jít na odběr z choriových klků, nebo ne?

Paní doktorka na genetické konzultaci byla velmi příjemná a vše nám přesně vysvětlila. Jsou to spousty odborných názvů a přiznávám, že si je ani nepamatuju. Pokusím se to shrnout:

Od této chvíle nadále platí, že máme zvýšené riziko Edwardsova syndromu. Na hranici je navíc i Downův syndrom. Je tu riziko, že o miminko můžeme přijít i vinou samotných odběrů. Toto riziko je však menší než to, že má „Fazolka 2“ nějaký syndrom. Rozhodli jsme se proto, že odběry podstoupím. Dětičky s Edwardsovým syndromem většinou umírají už v děloze nebo krátce po porodu, a to bych opravdu nezvládla. Asi bych nemohla žít celé těhotenství v takové nejistotě. Musím ale zároveň přiznat, že kdyby byla Sabinka postižená, tak ji budu milovat stejně. Taková spousta pocitů a myšlenek se ani nedá popsat.

Aktuální situace

Včera jsem byla na odběru a dnes (v úterý 23. listopadu) čekám netrpělivě na výsledky. Doufám a modlím se, aby to celé byl nějaký omyl. Snažím se s vámi podělit o tyhle perný chvilky svého života… Snad to trochu pomůže někomu, kdo na tom taky není úplně nejlíp. Hrozně moc bych chtěla poděkovat Petrovi, Lucce, Magdě z Babywebu a naší babičce Helence, které je přes 70 let a hlídá nám Sabinku, kdykoliv to je potřeba. Mějte se krásně těhulkovsky a držte nám palce…

Bára

Máte pro Báru nějaký vzkaz, slova povzbuzení nebo se chcete přidat k ostatním těhulkám na diskusi?

Vstupte do diskusního fóra přímo zde nebo jí napište e-mail!

Dnes (v úterý 23. listopadu 2010) je délka Bářina těhotenství přesně 13+6 t.t. a termín porodu má v květnu 2011.

A jak velké je miminko ve 14. týdnu? Podívejte se:

Chcete dostávat každý týden obrázek přesně vašeho týdnu těhotenství s podrobným popisem, jak se ve vás vyvíjí miminko? A k tomu spousty praktických informací týkajících se aktuálního týdne vašeho těhotenství? Je to jednoduché.

Stačí se zaregistrovat zde a je to. Každý týden vám ve chránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru pro váš týden těhotenství!

JSME V TOM S VÁMI!

Váš Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist