Těhulka LIVE! Lucie (7): Protančit se těhotenstvím k přirozenému porodu

Ještě tak před rokem jsem aktivně chodila do fitka a skoro každý víkend se na nějaké velké akci hýbala na taneční nebo posilovací hodině. Nebyl problém být 5–6krát týdně tzv. „na značkách“ a užívat si hudbu, energii a pohyb, který člověka naplňoval radostí a na tváři mu vykouzlil spokojený úsměv.

Během těhotenství jsem hned z několika důvodů tyhle aktivity přerušila úplně. Tak předně jsem byla unavená, že bych v jednom kuse spala. Pak mě taky docela dlouho trápily nevolnosti (stačil obyčejný předklon). A vůbec moje tělo buď nemělo sílu, nebo se chtělo flákat, nevím, prostě ačkoliv mám pohyb ráda, příroda velela být v klidu.

Teď jsem ale víc a víc paní svého těla, jednoduše opět přebírám kormidlo… Vyrazila jsem proto na akci, která je tak významná v tomto oboru, že jsem si byla jistá, že potkám přátele ze všech koutů ČR a poznám nové zahraniční lektory. Byl to báječný den, plný pohybu, přátel, které jsem neviděla několik měsíců a všichni mi blahopřáli a hladili bříško. Taky se Kubík divil, co to ta maminka dělá, vždyť to ještě nezažil – a to bylo najednou v bříšku pohybu (asi tancoval se mnou). Zrovna na téhle akci mi kamarádky, které už děti mají, vysvětlily, že to, co cítím, už budou pohyby miminka. Já čekala něco výraznějšího, pořádný kopanec nebo šťouchanec loktem, a ono to bylo takové jemňounké nic kolem pupíku. Je ale pravda, že když jsem se hýbala a snažila s ostatními alespoň chvilku držet krok a nezadýchat se moc, tak bylo to „nic“ opravdu výraznější! 🙂

Poprvé v Podolí

Poslední dubnový den jsem poprvé navštívila porodnici v Podolí. Potkala jsem se tam s MUDr. Ivou Urbánkovou, moc milou paní doktorkou, která byla otevřená všem mým otázkám a udělala ultrazvuk, kde potvrdila, že to bude kluk – Kubíček! Dokonce nám pořídila fotku té jeho výbavičky. 🙂 Můžete se podívat do fotogalerie, jakej je to chlapák už v půlce těhotenství!

Dál jsme s paní doktorkou naplánovaly 3D ultrazvuk, tak budu mít krásnou památku a těším se, že uložím obrázky nebo případně video na Babyweb. Při rozhovoru s paní doktorkou jsem byla upozorněna na dvě záležitosti, o kterých jsem dříve vůbec nepřemýšlela. Vzhledem k mým předchozím bolestem bederní páteře (výhřez meziobratlových plotének), bych si měla dojít na neurologii, protože by to v závěru těhotenství mohlo způsobovat bolesti a komplikace. Dále se mě paní doktorka ptala na krátkozrakost. Před dvěma lety jsem byla na leaserové operaci očí a při vyšších dioptriích (byť už odoperovaných) by mohl být vyloučen přirozený porod. To mě malinko postrašilo, ale myslím, že se do limitu dioptrií vejdu a neměl by to být můj případ. Uff!

Moc bych si přála přirozený porod, i proto čtu nyní knihu německé autorky (a porodní asistentky) Ingeborg Stadelmann – Zdravé těhotenstí, přirozený porod. Řekla mi o ní kamarádka, která před nedávnem porodila zdravou a krásnou holčičku, přirozenou cestou a bez nástřihu. V knize je mnoho rad a příprava, která mi už nyní přijde k nezaplacení. Vřele doporučuji!

Hezký tropický týden,

Lucie

Lucie před budovou porodnice v pražském Podolí s nejčerstvějším ultrazvukovým snímkem svého miminka

MUDr. Iva Urbánková z Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí komentuje Lucčiny potíže s ploténkami v oblasti bederní páteře. Mohou nějak Lucii zkomplikovat těhotenství a porod?

Na konci těhotenství, jak miminko roste, se mění těžiště a postavení páteře. Proto by bylo určitě ve třetím trimestru dobré si dojít na ortopedii, aby zhodnotili stav páteře ve vztahu ke způsobu vedení porodu a měli jsme vyjádření odborníka, zda můžeme vést porod normálně, nebo jestli to poškození je takové, že to nedoporučí. Pomůže i vyjádření ošetřujícího neurologa. Jedno z omezení, které asi v tomto případě nastane, bude, že nebudeme moci podat epidurál. Každopádně při problémech lze během těhotenství chodit na těhotenské masáže i rehabilitaci.

V ordinaci v podolské porodnici

Další fotky z návštěvy ÚPMD v Podolí najdete v Lucčině soukromé fotogalerii.

Lucie právě prožila 22. týden těhotenství. A přemýšlí o tom, jestli se může letos vydat na dovolenou letadlem…

Za nejbezpečnější pro cestování letadlem se považuje období druhého trimestru. Od 28. týdne do 36. týdne vyžadují některé letecké společnosti osvědčení od lékaře ke způsobilosti. Od 36. týdne vás už do letadla nepustí. Informujte se vždy o pravidlech u konkrétní letecké společnosti, se kterou hodláte cestovat.

Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Lucie užívá Femibion. Více o kyselině listové ZDE.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist