TĚHULKA LIVE! v 11. týdnu: Budu máma! raduje se Gábina

Tak malinký a už se hýbe! Gábina to ještě necítí, bříško má navíc ještě úplně ploché, ale ultrazvuku a panu doktorovi těžko nevěřit: „Vidíte, jak si sahá na hlavičku? Má se pěkně k světu,“ říká Gábinin ošetřující lékař a uznávaný porodník MUDr. Ladislav Krofta, CSc. z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí.

Babyweb.cz právě startuje několikaměsíční projekt sledování těhotenství v přímém přenosu, kdy týden po týdnu budeme pozorovat 28-letou Gábinu z Prahy. Pravidelně se dozvíme, jak se budoucí maminka cítí, co prožívá ona i její rodina. Zúčastníme se jejích lékařských prohlídek a prostřednictvím 3D ultrazvukových snímků a videí budeme sledovat vývoj nového človíčka, okomentovaný předním gynekologem-porodníkem.

Díky unikátním ilustracím uvidíte, co přesně se děje v Gábinčině bříšku, a budete moci pozorovat, jak se nastávající mamince mění postava. Každý měsíc přineseme její aktuální fotografie.

„Nejde o žádnou lacinou reality show“, upozorňuje šéfredaktorka Babyweb.cz Jarmila Jelínková. „Chceme spolu s jednou konkrétní maminkou sledovat snad největší dobrodružství života – zázrak zrození. K tomu použijeme unikátní množství materiálů, aby výpověď byla co nejnázornější. A díky postřehům „naší“ těhulky a komentářům gynekologa chceme také odpovědět na otázky či pochybnosti dalších budoucích maminek.“

Jak prožívá začátek našeho společného dobrodružství zvaného TĚHULKA LIVE! jeho hlavní hrdinka Gábina?

Jsem už velká holka, ale samou trémou jsem nemohla ani snídat. Dnes poprvé navštívím nového gynekologa, u kterého budu i rodit. Nevím, co mě čeká, byla jsem zvyklá na našeho rodinného kamaráda.  Jsem už velká holka, vždyť se zítra vdávám, to už budu paní a tedy úplně dospělá,“ dodávám si odvahy tak dlouho, až na semaforech přehlídnu, že už skočila zelená. Pán za mnou mě ale naštěstí ani neprotroubil. Možná vytušil můj „jiný stav“. Hlavní totiž je, že za pár měsíců budu i maminka!  Takže nádech a už slyším sestřičku: „Pojďte dál…“

Na vše kývu

Doktor Krofta je prý velký profík, budu v nejlepších rukou. Nebudu se ho bát. Vždyť já jsem taky profík, živím se díky své dobré španělštině, docela už i vařím, dokážu zhubnout za půl roku pět kilo, utěšuji se v duchu…  Vzápětí souhlasím se vším: že bude moje miminko mediální hvězdou dřív, než uvidí skutečné hvězdy na obloze, že se nechám tím nejšetrnějším způsobem vyšetřit každý měsíc ultrazvukem, to abychom všem čtenářům Babywebu ukázali, co se to v nás vlastně děje, co už naše miminko má a co už umí. Ano, kývu i na odběry krve, čím dřív, tím líp, kývu… Ano, příště dostanu těhotenskou průkazku – jupí! To budu mít fakt černé na bílém, že budu máma!  Tají se nám dech. Koukáme se na obrazovku, kde se čile vrtí budoucí človíček. Ošetřující lékař MUDr. Ladislav Krofta, CSc. komentuje:

„Plod je nyní dlouhý 40 milimetrů. Tento údaj odpovídá 10 týdnům a pěti dnům. Při převzetí do péče jsme prokázali rozdíl mezi stářím těhotenství podle poslední menstruace, kdy jste měla být těhotná 11 týdnů a pět dnů. Těhotenství je tedy o týden kratší. 

Na základě tohoto vyšetření musíme změnit termín porodu o jeden týden. Jste tedy v jedenáctém gestačním týdnu, plod zahájil fetální periodu vývoje. Transvaginální ultrazvuková sonda nám umožní hodnotit detailně anatomii plodu. Jsme schopni zobrazit hlavičku, bříško a horní i dolní končetiny. Již nyní lze vyloučit některé závažné vývojové vady, které by mohly postihovat například centrální nervový systém nebo končetiny.  Lze zaznamenat i pohyby plodu. Vidíte, jak si sahá ručičkami na hlavičku, hodně se hýbe. Pohlaví pomocí ultrazvuku v tomto týdnu určit nelze. Zevní genitál vypadá u chlapce i dívky při ultrazvukovém vyšetření prakticky stejně. Daří se zobrazit i náplň močového měchýře.

Tady vidíte žloutkový váček, což je normální útvar, který je fyziologicky zobrazitelný v tomto gestačním stáří. Toto černé je žaludek a tady je dobře vidět tepající srdíčko.  

Vzhledem k tomu, že jsme dnes určili skutečné stáří těhotenství a že jste „jedenáctý týden“, můžeme vám nabídnout odběr krve za účelem stanovení dvou látek, které využijeme k odhadu rizika, zda plod nemá abnormální počet chromozomů. Je to test, který běžně nabízíme v rámci prenatální péče o těhotnou ženu. Parametry, které vyšetříme ve vaší krvi jsou PAPP-A a free Beta hCG a jsou produkovány v plodovém vejci. Hladiny látek využijeme společně s ultrazvukovým vyšetřením na konci prvního trimestru k odhadu individuálního rizika pro trizomii 21, 18. “

Gábinu při příští návštěvě lékaře čeká:

Ve 13. týdnu podrobné ultrazvukové vyšetření se zaměřením na přítomnost možných odchylek.  V rámci prenatální péče se nabízí několik testů, jejichž cílem je najít skupinu žen, které mají zvýšené riziko, že by dítě mohlo mít nějakou vrozenou vadu (například Downův syndrom). Tyto testy se nabízejí běžně a označují se jako screeningové neboli vyhledávací.

V naší republice však dosud běží několik paralelních systémů. Liší se zejména v době, v jakém gestačním týdnu se u maminek provádějí. Liší se rovněž efektivitou záchytu vady. Je proto důležité, aby pracoviště, které provádí vyhledávací test v prvním trimestru (tzv.kombinovaný screening), mělo s touto metodou zkušenosti, bylo certifikované, a aby se kvalita poskytovaného testu kontrolovala.  Zároveň odebereme krev na všechny rutinní testy, které se v této době provádějí.

Důležité upozornění ošetřujícího lékaře 

Ultrazvukové vyšetření provedené u pacientky v 11. týdnu není běžnou součástí prenatální péče.  Vyšetření jsem provedl, abych upřesnil délku gestace při převzetí do péče. Z přiložené dokumentace nebylo zřejmé, kolik týdnů je žena těhotná. Sonografické vyšetření má v těchto případech pro určení stáří těhotenství zásadní význam. Nejvýznamnější sonografický parametr, který se využívá pro upřesnění stáří těhotenství, je maximální délka embrya. Údaj o poslední menstruaci nesouhlasí se skutečným stářím těhotenství až ve 30 %.  Při všech ultrasonografických vyšetřeních se každý lékař provádějící sono diagnostiku řídí tzv. ALARA principem, kdy vyšetření provádí po nezbytně krátkou dobu s nejnižšími energiemi tak, aby získal maximum informací o vyvíjejícím se těhotenství.

MUDr. Ladislav Krofta,CSc.

A jak Gábina vypadá v 11.týdnu těhotenství?

A co všechno už má drobeček v jejím bříšku? Podívejte se dobře!

Na vaše otázky, postřehy, možná i slova povzbuzení se těší naše budoucí maminka Gábina na adrese:tehulka@babyweb.cz

Vaše komentáře, náměty a připomínky k Těhulce live! můžete vkládat i do speciálně vytvořeného diskusního fóra.

Příští čtvrtek: Svatba Gábiny s Richardem

„Svatba byla pohádková,“ rozplývá se Gábina.

Těšte se na pár střípků ze svatby a hlavně na další týden budoucího „maminkování“. Také se nám svěří manžel Richard, čím se Gábině nejvíc zavděčí při jejím těhotenském mlsání.

Děkujeme našemu odbornému garantu, ÚPDM v Praze – Podolí, za spolupráci se špičkovými odborníky i za využití unikátních přístrojů při tomto projektu.

Hlavním partnerem akce Těhulka LIVE! je společnost Babypoint.

10.6.2011 9:26 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist