Těhulka LIVE! Veronika (11): Budování hnízda

Konečně jsme se rozhoupali. Už dlouho jsme o nové kuchyni mluvili. První představu jsme načrtli na papír už na podzim. A ještě před Vánocemi nám Tomova mamka (pro kterou je interiérový design koníček – a musím uznat, že je vážně dobrá) projekt pomohla dovést k dokonalosti. A teď je to tady. Žijeme v troskách. Zatím.

V týdnu k nám naběhli dva řemeslníci a dva dny se nezastavili. O víkendu jsme se zase nezastavili my. Úklid, dokupování lišt, barev a dalších nezbytných drobností, zase úklid, stěhování věcí sem a tam, leštění, umývání, vysávání, čištění, drhnutí. Na konci víkendu už samou únavou ani nemluvíme. A pořád to u nás vypadá jako po výbuchu. Naštěstí už mezi krabicemi, kusy dřeva a různými předměty pro kuchyňské i jiné použití vykukuje naše nová krásná linka. Mám radost. Nevím, jestli mou euforii z nové vizáže našeho bytu (nebo spíš jeho části) umocňuje onen pověstný hnízdící pud těhotných žen. Řekla bych, že moc ne. Kuchyň jsme plánovali už předtím, než jsme zjistili, že budeme mít dítě. Břicho mi spíš překáželo. A já překážela břichu. Taky mi to pěkně dalo najevo. Sotva jsem si sedla k odpočinku, začalo mě pekelně bolet v kříži. Anitka se ozývala jen zřídka, zato intenzivně – jako by mi chtěla prokopnout dělohu. „Už se nezvednu,“ oznamuji strhaně Tomovi v neděli večer. Naštěstí má pod kůží asi schovaná andělská křídla. Okamžitě mě totiž začíná obskakovat, vychystává mi laskominy a při běhání mezi ledničkou a pohovkou obratně kličkuje kolem hromad neuklizených věcí. Hnízdo musí počkat. Jde se odpočívat.

Kromě kuchyně jsme byli v týdnu za Anitkou. Cha, tak s Tomem přezdíváme návštěvy doktorky. Nezlobte se, Evi, na vás se samozřejmě taky těšíme. Ale ultrazvuk přeci jen trochu vede. Malá se schovávala a nechtěla ukázat profil, tak jsme si odnesli aspoň fotku jejího čtyřcentimetrového chodidla. Sice mě ještě kus cesty zbývá, přesto jsme v ordinaci už nakousnuli „Porod“. Zatím tedy jen jedno z mnoha podtémat – a sice jak se dá chránit hráz a svaly pánevního dna. Přestože ženy rodí od počátku lidstva (jinak by žádné lidstvo ani nebylo), stoprocentně účinnou prevenci proti větším či menším škodám se zatím nikomu vymyslet nepodařilo. Mluvili jsme o cvičení s balonem Epi-no, které se mi zdá (a konzultace s doktorkou Evou, která mi velmi podrobně vysvětlila všechny souvislosti, mi to potvrdila) jako to nejlepší, co můžu před porodem pro svou hráz i svaly udělat. S cvičením se ale začíná až tak měsíc, tři týdny před porodem. Takže mám ještě čas. Určitě se pak o své zážitky s Epi-nem podělím.

V souvislosti s naší první hlubší předporodní debatou jsem začala přemýšlet o různých pohledech na porod. Brouzdám internetem a mám pocit, jako by se společnost rozdělila na dva tábory. V jednom ženy touží po císařském řezu: mít to rychle za sebou, neroztrhat se „tam dole“, nemuset tlačit ani se potit, neukazovat případnému přítomnému partnerovi obnažené „já“, svoje řvoucí živočišné „id“. S radostí by vyměnily bolest způsobenou miminkem deroucím se porodními cestami za chirurgickou bolest operace. Druhá skupina žen oponuje. Demonstruje za přirozený porod. Tím obvykle myslí (mimo jiné) rodit bez léků na urychlení nebo tišení bolesti. A podle radikalizace smýšlení té či oné ženy s tím souvisí spoustu dalších „přirozených“ úkonů. Každý si vybírá svou cestu, ale jak mi naznačila doktorka Eva, dobré je, když je co nejširší. A já s ní souhlasím. Mít jediný akceptovatelný způsob porodu musí být totiž podle mě v případě jakýchkoliv komplikací nesmírně frustrující. Pomalu si proto začínám dávat dohromady porodní plán – a pod nadpisem CHCI (aby to tak bylo) zatím moc věcí nemám. Zato sloupeček BYLA BYCH RÁDA (kdyby to tak bylo) se začíná pomalu plnit. Líbí se mi o porodu přemýšlet a třídit si priority, nasávat informace i zkušenosti. Zbavuje mě to strachu z bolesti.

Ostatně v následujících pár dnech se bolesti nevyhnu. A to hned ve dvojím provedení. Nejdřív mě čeká operace znaménka za uchem a pár dní na to návštěva zubaře. To jsem si teda naplánovala týden! Tak na mě myslete.

Zatial. Vaše V.


Veronika právě prožila 25. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476608196706096.jpg

Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist