Veronika: Uděláme e-e!

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Dalším obvyklým tématem novorozených týdnů miminek je vyměšování. Péče o tyto přirozené procesy malých dětí se napříč kulturami liší. V Asii, Africe i částech Jižní Ameriky se můžeme často setkat s přístupem, který budu nazývat bezplenková komunikační metoda (BKM).

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Co je BKM? Stručně: Tato metoda se opírá o myšlenku, že i novorozenec si uvědomuje své vyměšovací procesy a dává to najevo. Rodič, který rozpozná signály svého dítěte, pak může miminko vysadit nad nočník nebo misku a umožní mu tak příjemně se vyprázdnit. BKM posiluje komunikaci i vztah mezi rodiči a dítětem, umožňuje praktikovat přirozenou hygienu dítěte, šetří rodičům peníze za plíny. A zní – pro neznalé – dost neuvěřitelně!

O BKM jsem se dozvěděla, už když se narodila Anitka. Jenže tenkrát mi přišlo všechno tak nové. Tak časově náročné. Moje miminko bylo tak křehké (na to, abych jej pořád svlékala a držela nad nějakým nočníkem). Skončila jsem u klasických „komerčních“ jednorázovek. Pár týdnů po jejím narození jsem si aspoň přečetla pár zajímavých článků a rozborů k jednorázovým vlhčeným ubrouskům. Dost šokující pro mě bylo zjištění, že vlhčeným ubrouskem odstraníte i neodstranitelné – třeba zbytky dálniční známky z okna auta. Vyzkoušela jsem to a od té doby používala na kůži své dcery jen vodu nebo speciální směs vody a šetrného přírodního olejíčku. Utírala perlanem.

S druhým těhotenstvím jsem se dostala mnohem dál ve všech tématech – porodních i poporodních. Četla jsem spoustu (úspěšných) BKM příběhů a osobně znám tři lidi, kterým se bezplenkovat daří. Jednu kamarádku dokonce často navštěvuji a viděla jsem to, čemu se těžko věří (no, ono se těžko věří i bezbolestnému porodu, že?), na vlastní oči. Fungovalo to. A navzdory některým kritikám, které na adresu BKM zaznívají, kamarádka není žádná neurotická vystresovaná mamina neustále úporně sledující své dítě. Nevyhýbá se procházkám ani celodenním výletům. Přizpůsobila si BKM svému životnímu stylu. A to mě dost inspirovalo.

Původně jsem chtěla látkovat (a u toho zkoušet BKM). K látkovým plenám mě přivedla jiná kamarádka, která látkuje svého syna. Jenže. Promýšlela jsem to ze všech stran a postupně dospěla k závěru, že látkování není to, s čím úplně souzním. A teď myslím čistě prakticky, čistě subjektivně ve vztahu k naší domácnosti. Ekologické i ekonomické výhody látkování rozhodně nerozporuji a fandím všem látkujícím maminkám. A třeba to ještě přehodnotím u třetího dítěte…

Skončila jsem u ekologických plen a pokusech o BKM. Plíny, misku pro BKM, perlan i olejíček (a dvě balení ekologických ubrousků pro jistotu) jsem objednala ještě před Damiánovým narozením. Tom ve své předporodní euforii koupil klasické (neekologické jednorázové) plíny. Takže teď Damíkova hygiena vypadá takto: Střídáme ekologické (drahé a méně pohodlné) plíny s komerčními (pohodlnými, o něco levnějšími) a – jak říká Anitka – „děláme e-e“. Což mě přivádí k nadpisu dnešního článku.

Kdykoliv dávám Damíka nad misku, navádím ho k vyměšování zvukem „e -e“ (aby se vykakal) nebo „čččččč“ (aby se vyčural). Teda, ne že by mě Damík poslouchal. Čurá si i kaká bez ohledu na to, co mu říkám. Ale hlavně, že nad miskou vyměšuje. Zatím.

Čtěte také:

Anitka nás vždy zvědavě sleduje a pak se ptá: „Co to děláte, mami?“ „E-e“ odpovím zaujatá Damíkovým výkonem. Teď vždy, když beru modrou misku, říká Anit: „Uděláme e-e?“ a běží si pro panenku, se kterou nás napodobuje. Kdykoliv se věnuji synovi, Anitka si jde pro „své“ miminko – panenku Babetu (tu, kterou dostala v den, kdy se přestala kojit). Přebaluje ji (musela jsem jí vysvětlit, že po panence může plínky vyhazovat jen JAKO – měli jsme spotřebu plen jak s dvojčaty), kojí, dělá s ní „e-e“ nad malým nočníkem pro panenky. Jen do šátku si navazuje plyšového psa Jota, Babeta je moc velká a tvrdá. Taky převléká své plyšáky a panny do Damíkova oblečení – nejčastěji to „odnese“ opice Lemur, který má ideální proporce. Takže když jdeme ven, musím nejdřív najít a svléct Lemura, aby měl Dam co na sebe.

A jak si představuji naše pojetí BKM? Hlavně žádná křeč! Zatím odchytím tak dvě ze tří stolic (což není zas tak wau, jak to zní – Damík kaká celkem málo a vždy to svým rudým obličejem dá jasně najevo) a mnohem míň čurání. Venku to budu zkoušet, až se oteplí. Zbytek práce udělají plíny. Takže taková částečná bezplenkovka s plenkou. Nemám pocit nějaké napojenosti na Damovy vyměšovací procesy. Intuice zatím jen občas šťouchne do mé zlenivělé západní civilizací otupělé mysli. Náš styl by se dal nazvat „pokus-omyl“. Často poznám, až když vyměšuje (jenže to už ho nestihnu svléct). Taky ho zkouším posadit vždy po kojení a po probuzení. Tak uvidíme, jak to půjde dál.

Momentálně mě ale víc než Damíkovo vylučování zaměstnává rýma, kterou chytil od Anitky. Celé dny ho nosím v šátku, aby se trochu prospal. A doufám v jeho brzké uzdravení.

Mějte se jarně a zdravě. Vaše V.


70px_cmc_banner.jpgLékařskou péči Těhulce LIVE! poskytuje: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče. 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist