Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř nesnesitelnými. A jak to tedy vlastně celé bylo? A hlavně – jak to dopadlo?

Minulý čtvrtek, tedy 26.září jsem absolvovala opět kontrolu u Apolináře. Samozřejmě mě neminulo poměrně dlouhé čekání – jak na monitor, tak pak na konzultaci s lékařem. Ale tentokrát mi to ani nevadilo. Měla jsem dobrou náladu a v kabelce velmi čtivou knihu. Monitor dopadl na jedničku. Podle pana doktora se „zatím nic nechystá a Adinka se má u mě jako v pokojíčku“. Odpoledne za mnou do Prahy dorazila moje maminka, která původně zamýšlela zůstat jen do druhého dne, ale jak už se to tak někdy přihodí, odjížděla nakonec až v pondělí ráno. Celý víkend jsme si moc užili. Bylo krásné počasí - babí léto jak má vypadat! My doma pekli a vyvařovali podle receptů z nového čísla Apetitu, odpočívali, ale taky uklízeli a vyrazili na výlet a na nákupy. Zkrátka moc vydařený a pohodový víkend!

Abych se ale dostala k jádru věci: v neděli odpoledne se „něco začalo dít“! Silný výtok (mám za to, že šlo o hlenovou zátku) a pravidelně se vracející nebolestivé kontrakce mi daly jasně najevo, že už se tam dole něco chystá! V pondělí jsem šla do práce, kontrakce přicházely častěji a během odpoledne se postupně proměnily v „mírně bolestivé“. Proto jsem po příchodu z práce rovnou hupsla do postele a nechala se Pepíčkem hezky obskakovat a rozmazlovat – a že on to umí! Chvíli mě přemlouval, ať už v úterý do práce nechodím, ale já se nedala. Pokud se to „nerozjede pořádně“, nemá cenu zůstávat v posteli přeci. A protože se nic nerozjelo, v úterý jsem do práce odjela. V poledne by se ale kontrakce už daly označit za „bolestivé“ a přicházely v intervalu 5-7 minut. A tak jsem se místo oběda nakonec přeci jen pro jistotu rozjela k Apolináři. Když jsme se s Pepou k porodnici blížili, něco mi říkalo, že jsme tu asi zbytečně, na příjem se mi ani nechtělo zvonit. Pepa to ale udělal za mě. Dopadli jsme následovně: Odešla mi hlenová zátka, plodová voda nikoli. Kontrakce tam sice podle monitoru byly, ale minimální. Prý takové „přípravné“. Nicméně byl veškerý personál velmi milý, a když jsem se na konci omlouvala, že jsem vlastně otravovala zbytečně, bylo mi řečeno, že takhle to vůbec nemám brát. Že když jsem měla pochybnosti, je dobře, že jsem přijela. Závěrem jedna z porodních asistentek poznamenala: „Nepřeju Vám nic zlého, ale až přijedete a bude to už fakt ono, nebudete mít s největší pravděpodobností úsměv, jako máte na tváři teď. S úsměvem se bohužel většinou nerodí.“

Tak jsem se tedy vrátila ještě do práce. Do půl šesté, kdy jsem měla v práci končit, zbývalo jen něco přes dvě hodiny, tak jsem si říkala, že to vydržím, ať si můžu do výkazu práce poctivě zapsat celý odpracovaný den. Protože byl v práci klid, pustila jsem se do již zmiňovaného psaní příspěvku pro Babyweb. Jenže věci začaly nabírat dosti rychlý spád. O půl šesté mi kontrakce už vháněly slzy do očí a přicházely co tři minuty. Zpátky do Apolináře se mi ale úplně nechtělo. Měla jsem obavu, že tam budu podruhé v jeden den zbytečně. Kolegyně – zkušená matka dvou dospělých dcer - to nakonec vzala tak trochu do svých rukou. Téměř mi přikázala, ať okamžitě povolám Pepu a ten ať přijede rovnou taxíkem a frčíme směr porodnice. Poslechla jsem a tak jsme v šest hodin vystupovali z taxíku v Apolinářské ulici, abychom po výšlapu do prvního patra, který byl provázen hned několika kontrakcemi, znovu zvonili na příjem. Přišla porodní asistentka, která mi před pár hodinami predikovala, že s úsměvem asi rodit nebudu. Měla pravdu. V tu chvíli mi totiž po tvářích zrovna tekly úplné krokodýlí slzy. Jejich příčinou nebyla jen prožívaná bolest, ale i nahromaděný stres a zřejmě i nějaké ty hormony.

Již druhé vstupní vyšetření toho dne skončilo s opačným výsledkem než to předchozí. Tedy: přijata k porodu. A nález zněl: postupně odchází plodová voda, kontrakce pravidelné a otevřená jsem tou dobou byla na 5 až 6 centimetrů. Následovalo natočení monitoru a sepsání všemožných i nemožných papírů potřebných pro příjem. Pak jsem byla odeslána na tzv. přípravu, Pepa jel mezitím domů – vyvenčit psa a pro tašku do porodnice. Příprava v mém případě spočívala v hodinovém sprchování se horkou vodou, během něhož jsem se houpala na míči a při prožívání bolestí, které se opravdu nedají k ničemu jinému přirovnat, jsem zcela vážně zvažovala epidural i císařský řez, byl-li by mi nabídnut. Ano. Já, odpůrkyně císařů i chemie během porodu, se přiznávám bez mučení, že vždycky, když jsem prodýchávala kontrakci, jejíž konec se zdál být v nedohlednu, snila jsem o těchto výdobytcích moderní doby! Když ale kontrakce nakonec pominula, mé přesvědčení mít co nejpřirozenější porod se vždycky navrátilo. A nakonec jsme u toho i zůstali. Ostatně – ono stejně na nějaké vymýšlení si nebyl čas!

Po hodině ve sprše, jsem šla na porodní sál. Tou dobou jsem byla na celém oddělení jedinou rodící maminkou a tak se vlastně vyplnila i moje představa o intimním porodu. Tlumené světlo, ticho, nikde nikdo, jako jediný personál se mnou byla naprosto senzační porodní asistentka a později dorazil Pepa.
A jak přišel, přišla i další fáze porodní – tedy samotný porod miminka. Ano, bolelo to. Ano, chvílemi jsem si myslela, že to nemůžu zvládnout. Ale za úžasné podpory Pepy i porodní asistentky, byla nakonec Adinka 1.10.2013 v 20.19 už venku! Tedy ani ne dvě a půl hodiny od přijetí, jsem už držela Adinku v náruči. A to navíc bez epiduralu, bez nástřihu, bez šití, bez nutnosti propíchnutí plodové vody. Hotový zázrak!

A jak to bylo dál? Všechny ty stále se opakující klišé jsou tak pravdivé, až z toho mrazí! Adinka je to nejkrásnější, nejdokonalejší a nejúžasnější miminko na světě! Je jím pro mě a pro Pepu. Tohle si myslí snad každý rodič o tom svém miminku a přesně tak je to správně!

A taky je pravdou, že vám ten pár kilový uzlíček během vteřiny obrátí život doslova naruby. A všechno, co jste do té doby považovali za důležité, stává se malicherným. Důležité je najednou jen to „docela malé nic“ zakuklené do erární zavinovačky. Nevím, jak to pořádně popsat. Snad jen: „Je to fakt síla!“ A kdo to nepozná na vlastní kůži, těžko pochopí. Adinka je na světě právě dvacet čtyři hodin a já, když zrovna fascinovaně nesleduju jak je dokonalá, nebo nepláču, snažím se vyrovnat s myšlenkou, že minimálně půlka mého srdce se počínaje 1. říjnem pohybuje mimo mé tělo… Je to trochu děsivé. Děsivě krásné…

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené