Moje cesta za miminkem (14): Terezka už je opravdová holčička!

„Tak konečně usnula! Terezka je vážně číslo. Kde jsou ty časy, co mezi kojením jen spinkala,“ přiznává Denisa. S Denisou jsme nedávno v seriálu Moje cesta za miminkem sledovali poslední týdny jejího těhotenství, porod i první dny „maminkování.“

Jsme rádi, milé čtenářky, že vám Denisa i její holčička přirostly k srdci, a že vás zajímá, soudě z vašich ohlasů, jak se oběma holkám daří. Každý měsíc se nyní můžete těšit na nové zprávy od Denisy. Pokud se jí chcete na cokoli zeptat nebo jí s něčím poradit, napište to do naší diskuse nebo na adresu redakce.

Malé Terezce je právě pět měsíců
Asi každá maminka mi potvrdí, jak to s miminkem všechno rychle utíká. Chvílemi si říkám, že si ani nestihnu pořádně užít to, co se zrovna naučí a šup, už umí něco dalšího. Přijde mi to až neuvěřitelné.

Stále kojím
Stále stoprocentně kojím, za což jsem hrozně ráda. Vůbec jsem po těch perných začátcích nečekala, že vydržíme takhle dlouho. Kojím zhruba po dvou hodinách, v noci většinou jen jednou. Když byla ta vedra, měla Terezka stále žízeň, takže jsem krmila každou hodinu. Přišlo mi, že nedělám nic jiného, než že kojím.

Měla jsem strach
A jak jsme prožili posledních pár týdnů? Máme za sebou tři dávky hexavakcíny a dvě Prevenaru 13. Také jsme ji nechali naočkovat Rotarixem. Poslední očkování hexavakcíny nedopadlo nejlíp, Terezka měla dva dny teplotu. Sice jen do 38ºC a byla normálně čilá, ale i tak jsem se trochu bála.

Taky jsem se přesvědčila, jak náš digitální teploměr ukazuje teplotu, jak chce. Takže jsem pro jistotu ji vždy přeměřila i klasickým rtuťovým, kterému se snad věřit dá.

Autor fotografií: ateliér Fotopromě, www.fotoprome.cz

Ta hrozná bezmoc!
Co jsem ale zažila včera, to doufám nebude příliš často. Já sama se už pár dní trápím s nachlazením. Doufala jsem, že tím, že kojím, to Terezku mine. Bohužel ne. Včera večer po koupání spustila obrovský pláč, který nebyl k utišení, ani jídlo nechtěla.

Najednou měla plný nosík, a to ji nejspíš trápilo. Asi tu rýmu spustila teplá koupel. Odsávali jsme odsávačkou, toho se pochopitelně bála a moc se to ani nedařilo.

Kamarádka mi přivezla sprej do nosu Vincentku a ještě pár dalších léků, tak snad to pomůže. Terezka usnula po hodině a půl pláče vysílením v mé náruči. Bylo mi z toho do breku, taková bezmoc…

Noc už naštěstí byla klidná, měla jsem ji v posteli ve vyvýšené poloze kvůli té rýmě. Sice se každou chvíli budila, ale už neplakala. Dokonce se pěkně napila mlíčka ode mě a nechala si i nosík vyčistit. Tak snad nás brzo tohle trápení opustí.

Náušničky
K pětiměsíčnímu „výročí“ jsme si nechali nastřelit náušničky. Byl to teda křik, ale bylo to tak rychlé, že bych sama nevěřila, že to jde zvládnout, kdybych u toho sama nebyla. Teď už je Terezka opravdová holčička a může nosit klidně modré lacláče.

I pes byl rád.

Letos jsme se rozhodli, že pojedeme na dovolenou po Čechách. Vyrazili jsme hned na začátku července, kdy bylo pěkné počasí, tak akorát na výlety. Terezka usíná pravidelně v autě po 40 minutách jízdy. Dal by se podle ní i měřit čas.

Dovolená byla prima. Terezka si ji užívala v kočárku nebo na lehátku u bazénu, mamka nemusela vařit, táta chodit do práce a náš pes byl rád, že byl téměř pořád s námi. Každý si přišel na své, ale myslím, že největší relax to byl pro mě.

Žádný úklid, jídlo nošené až pod nos…hmm, na to se lehce zvyká. Příští rok bych už ráda vyrazila někam k moři, uvidíme, jestli to bude už reálné a jestli si troufneme.

Profík v postýlce
Terezka je už pěkné hádě. Když se probudí v postýlce, hned se otočí na bříško a prozkoumává postýlku seshora. To ji pochopitelně tak po pěti minutách přestane bavit a někoho si zavolá. Na bříško se otočila poprvé ve čtyřech měsících, teď už je v tom opravdu profík.

Člověk z ní teď už opravdu nemůže spustit oči, když leží třeba na pohovce nebo na velké posteli, v mžiku je o půl metru dál. Sedat si zatím nechce. Nijak mě to netrápí, na to máme času dost. Ráda jezdí i v kočárku na bříšku. Otočím ji, aby viděla ven a pak to má jako vyhlídkovou jízdu.
Často si zpíváme

Terezka je vesměs smíšek a na kdekoho se směje. Když je ale mrzutá, skoro vždycky ji rozveselí popěvek: „My jsme žáci 3. B, bereme však na sebe podobu zajíce, žirafy či krabice. Je to pěkná směsice.“

Zpíváme si často, ale tahle písnička jasně vede. Když chci, aby se začala chechtat, nebo přestala plakat, začnu pomalu „Myyy jsmeee žáááci…..“a už je veselo. Zajímalo by mě, jestli taky máte taky nějakou oblíbenou písničku nebo říkanku, která vaše robátko rozveselí.

Moc toho nenaspí
Nevím, jak ostatní děti, ale Terezka není moc velký spáč. Ráno se probouzí kolem 7. hodiny a chodí spát večer skoro v 21 hodin. Přes den si dá tak 2x až 3x třeba dvacetiminutového šlofíka po jídle.

To znamená, že než se dostanu třeba k žehlení, už je zase vzhůru. Moc toho teda doma neudělám. To, že chodí spát tak pozdě, mi zatím nevadí, je pěkně a světlo, takže jdeme ještě večer ven, posedět někam na zahrádku nebo na procházku.

Postupem času ale budu chtít, aby chodila spát třeba už kolem 19. hodiny. Jsem zvědavá, jestli se mi to podaří.

Pokud byste měly, milé maminky, nějaké tipy na uspávání, budu za ně ráda. Terezka zatím stále usíná jen u kojení, aby si sama usnula v postýlce, to se poštěstilo za celou dobu jen jednou, a to myslím, že byla stejně náhoda.

Terezka vešla do našeho života a už si nedovedu představit, že bychom ji neměli. Najednou mi přijde ten čas, kdy jsme jen chodili do práce, z práce, občas výlet, kino, restaurace, takový neúplný. Přijde mi, že teprve teď ten život opravdu žijeme a těším se, co dalšího nám s Terezkou přinese.

Vaše Denisa

3.7.2013 5:27  | autor: Denisa

Další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist