Terezčin jídelníček (3): Pestré jídlo v pravidelném čase

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Rodiče čtyřleté Terezky, jejíž boj s obezitou sledujeme v našem seriálu, sepisují teď již poctivě každodenní jídelníček své dcery. Jaké má Terezčino stravovací menu nedostatky a jak jej lze vylepšit? – dozvíte se z komentářů nutriční terapeutky Aleny Strosserové.

Pokud máte i vy doma potíže s jídlem u dětí, bojujete s dětskou nadváhou či vás trápí jiný problém související se stravováním, neváhejte a zeptejte se v naší poradně nutriční terapeutky.

Upravený Terezčin jídelníček, jak ho zaznamenali rodiče holčičky, a komentáře nutriční terapeutky Aleny Strosserové:

7,30 hod. – kupovaný dětský tvaroh, čaj s medem

Komentář nutriční terapeutky (NT): Snídaně je v pořádku, mohla by být doplněna kouskem ovoce.

9,30 hod. – plátek sýra

Komentář NT: Zase bych doplnila pečivem, zeleninou a mlékem.

10,00 hod. – bonbon

Komentář NT:Je-li jen jeden, občas neuškodí.

10,30 hod. – jahody

Komentář NT: Jestliže by ke svačině v 9,30–10 hodin bylo ovoce nebo zelenina, tak už bych tuto další svačinu vynechala. Ideální by bylo spojit jahody, sýr a pečivo do jednoho jídla zhruba kolem 10. hodiny.

12,30 hod. – kuře na paprice s rýží

Komentář NT: Oběd bych doporučovala doplnit polévkou, nejlépe nezahuštěnou zeleninovou. A také nezapomínat na nápoje!

15,30 hod. – slazený jogurt

Komentář NT: Svačina v pořádku, teď se může doplnit kouskem ovoce a nezapomínat na pití.

16.30 hod. – těstoviny s kakaem

Komentář NT: Sladká večeře… No, pokud to není pravidelné, budiž, ale je to velmi neplnohodnotné jídlo, chtělo by to rozhodně doplnit mlékem a třeba kompotem, aby to bylo alespoň trochu pestřejší. Rozhodně jsou mnohem vhodnější sladké večeře, zejména mléčné kaše a pudinky. Také kakao (předpokládám, že jde o slazené granko) by se dalo vyměnit za jiný posyp, třeba mák, ořechy nebo ovocnou omáčku.

17,30 hod. – kostička sýra

20,00 hod. – několik tyčinek

Komentář NT: Jako druhou večeři bych posunula konzumaci sýra tak na 19. hodinu. Záleží na tom, o jaký sýr se jedná, vhodnější je tvrdý sýr, středně tučný. Také by mohl být doplněný kouskem zeleniny. Když se ještě přidá kousek pečiva a vhodný nápoj, určitě se mohou vynechat tyčinky před spaním.

tekutiny – po celý den štáva

Komentář NT: Důležité je pít pravidelně a dostatečném množství. U nápojů platí stejné pravidlo jako u celého jídelníčku – pestrost. Šťávu střídat s ředěnými ovocnými džusy, čajem a zkoušet i vodu.

Celkové hodnocení jídelníčku:

Celkově bych do jídelníčku doporučila časovou pravidelnost a u jídel větší vyrovnanost v živinách. Nejde to samozřejmě u každého jídla, ale měly by se vybírat takové kombinace, které obsahují základní živiny. Ne jako třeba večeře, kdy těstoviny s kakaem jsou výhradně sacharidovou večeří, možná s tukem, pokud je omastíte. Po takové večeři má dítě brzy hlad a bude hledat něco dalšího k snědku. Drobné ujídání mezi jídly by se mělo zrušit a spojit jednotlivé potraviny a pokrmy do šesti denních jídel v pravidelném čase.

Bc. Alena Strosserová

Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist