Z deníčku obézní Terezky (5): S pravdou ven

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Jaká úskalí musí překonat nejen Terezka, ale i celá její rodina, aby dokázali udržet si zdravé stravování? Největší nebezpečí přichází paradoxně od nejbližších přátel.

Postupně jsme se naučili zacházet s pamlsky, nakonec jsme se přizpůsobili všichni. Začali jsme dosahovat prvních úspěchů, Terezce sice kilogramy neubývaly, ale jak rostla, tak v poměru ke své výšce vlastně hubla.

Úskalí, se kterými jsme se museli vyrovnávat, ale stále číhala na každém rohu. Když jsme šli s dětmi do parku, ještě to šlo. Prostě jsme počítali s tím, že Terezka bude chtít zmrzlinu, když ji mají ostatní, že bude chtít bonbon, když se o ně ostatní dělí. Fajn, Terezka dostala svůj příděl venku s ostatními a pak už nebylo nic dalšího. Horší bylo, když k nám přišla návštěva. Dobrým zvykem bývá přinést něco dobrého. A na děti se samozřejmě nezapomíná. Každý si umí představit, co to je „něco dobrého“. Zpravidla čokoláda (pokud možno co největší), dortíky, zmrzlina, tyčinky, chipsy. Nechtěli jsme samozřejmě přátele (příbuzné, známé…) urazit, nechtěli jsme dát najevo, že v tomto případě to není nejvhodnější dárek… Zpočátku jsme si říkali, že pro jednou se nic nestane. Máme ale dost přátel, rádi se scházíme a trávíme společný čas. Brzy jsme zjistili, že nám několik zdravě vedených všedních dní, může naprosto pokazit několik společensky strávených víkendů.

Máme jí začít před všemi některá jídla zakazovat? To ne! Vnímala by to jako obrovskou nespravedlnost. Museli jsme s pravdou ven. Jak ale na to? Přiznat prostě, že má Terezka kila navíc (nebudeme přece říkat, že je „tlustá“ nebo „obézní“). Tím ale jen upozorníme všechny (včetně dětí) na to, že Terezka má nějaký problém a postavíme jí takříkajíc „mimo hru“. Ale Terezka je přece zdravá holka!

Zkusili jsme to trochu jinak. Při nejbližším setkání na „naší domácí půdě“ jsme sice nakoupili obvyklé dobroty, na které byli všichni zvyklí, ale v poněkud menším množství. Místo toho se na stole objevila mísa s nakrájenými různými druhy ovoce. Někde jsem našla recept na tvarohový dort s ovocem, tak jsem ho vyzkoušela. Jindy jsme koupili formičky a vyrobili pro děti zmrzlinu z rozmixované ovocné dřeně. Samozřejmě, že z počátku jsme se báli, že budeme trochu za blázny. Nebo že zdravější varianty zůstanou ležet na stole… A víte, že ne? Nakonec se to docela ujalo. Ona totiž zmrzlina z formičky může být zábavnější než kupovaná balená zmrzlina, nazdobený jahodový koktejl zas vypadá lépe než limonáda ve sklenici. Postupně se mezi přáteli stala příprava nějaké zdravější dobroty tak trochu hrou.

Sami jsme byli překvapeni, kolik výborných receptů se dá na zdravější mlsání najít! A jejich příprava nemusí být vůbec časově náročná.

Rodina Terezky si přála zůstat v anonymitě. Na Babywebu však můžete sledovat postupné kroky ke změnám, které by měly dopomoci Terezce k tomu, aby se dostala ze spárů nepříjemné, ale vytrvalé dámy zvané obezita. Jak se jim bude dařit dále? Co na stávající jídelníček řekne nutriční terapeutka? Sledujte její příběh a projekt MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! – každý čtvrtek na Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist