Na co se mě každý ptá aneb Tři otázky, co jsou nyní v kurzu

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se můj dnešní příspěvek začne stáčet k tématu, o kterém již dost napovídá samotný titulek, tak jen krátce aktuality z včerejší návštěvy u mé gynekoložky: Tlak v normě, moč v pořádku. Brali mi krev. Jednak protože mám krevní skupinu 0 a u ní je riziko (i když malé), že si začne vytvářet protilátky proti krvi miminku – pokud by mělo jinou skupinu (alespoň tak jsem tomu porozuměla).

Druhým důvodem je nutnost zkontrolovat, zda mám dostatek železa. Překvapením pak bylo vážení. Od minulé kontroly, která proběhla před pěti týdny, mám zase o víc jak tři kila nahoře. No, co Vám budu povídat. Je to trošku děsivé, jak mi ty kila lezou nahoru. Jenže nějak nevím, co s tím dělat. Snažím se jíst zdravě a umírněně. Snažím se i o pravidelný pohyb. Začínám tušit, že do porodnice půjdu se „stovkou“.

Nejsou to moc růžové vyhlídky. Tak jsem se alespoň utěšovala, že za to může tak trochu i Adinka – že to bude pořádné miminko. Paní doktorka mě ale během chvilky vyvedla z omylu. Adinka prozatím dle měření z ultrazvuku aspiruje na drobnější miminko. V den prohlídky měla 1310g a paní doktorka odhaduje porodní váhu kolem tří kilo (pokud tedy budu samozřejmě rodit v termínu). Jsem za to vlastně ráda. Kdybych si totiž mohla vybrat, jako že nemůžu, určitě bych si přála spíš miminko drobnější, než čtyř a půl kilového obříka, jen je škoda, že ta svá nabraná kila nemám moc na koho svádět.

Jinak je Adinka už připravená na cestu ven – rozumějte: otočená hlavičkou dolů. A placenta, kterou jsem měla v polovině těhotenství nízko, se hezky zvedá. Takže to na komplikaci v podobě vcestné placenty nevypadá (klepu na dřevo). Toť veškeré informace z ordinace. Už tam půjdu asi jen jednou za čtyři týdny a pak už „hurá“ k Apolináři, kde si mě na poslední týdny do porodu převezmou. Teď už tedy k tomu, na co nejčastěji poslední dny odpovídám v souvislosti s mým pokročilým těhotenstvím. Nebylo vůbec těžké najít ty tři nejčastěji zodpovídané otázky. V porovnání s jinými je zodpovídám totiž opravdu mnohonásobně častěji. A tak jsem si řekla, že když na ně odpovím i tady veřejně, projeví třeba mé okolí trochu invence a začne se mě ptát i na něco jiného a jednak uspokojím zvědavost potenciálních čtenářů, neboť se dá předpokládat, že i je napadají ty stejné dotazy.

„Co ty a těhotenské chutě?“

Tato otázka mě vlastně pronásleduje od samého začátku těhotenství, respektive od doby, kdy se mé těhotenství stalo věcí veřejnou. Je to takový evergreen mezi otázkami pro těhotné ženy, řekla bych. A má odpověď? Chutě i nechutě se mi během průběhu uplynulých několika měsíců proměňovaly. První dva měsíce mi nechutnalo vlastně skoro nic krom chlebíčků a dortů od Hájka (minimálně všichni Pražští asi vědí o čem je řeč). A poslední zhruba tři měsíce mi dělá největší radost tahle řada potravin: Nanuky Míša a Mrož. A to především ty tvarohové, bez ovocných příchutí. Těch jsem, přiznávám se, schopna sníst i několik denně. A žádný jiný nanuk či zmrzlina se jim nevyrovná. Přítel mi chtěl „přilepšit“ a tak nakoupil několik Magnumů, ale já jimi, představte si, pohrdla! Protože nic nemá na Míšu s Mrožem!

Druhou mojí slabostí jsou olivy. Zelené. A nejlíp plněné – ančovičkou, lososovou pastou, nebo pastou z modrého sýra. I těch bych byla schopná sníst více balení najednou, ale snažím se to nedělat, neboť v tomhle případě, to leze trošku do peněz. Třetím „prohřeškem“ je pak uzená parenica. A další v pořadí je pak naštěstí i něco zdravého – ovoce a zelenina. Konkrétně: meloun (nejlepší mívají v Praze Vietnamci a v Hradci Králové Zelenina a ovoce U Hrbka), ředkvičky, bílá kedlubna, mrkev (ale musí být slaďoučká a nakrájená na kolečka) a okurka (nutností je, aby byla oloupaná a vychlazená a taktéž nakrájená na kolečka).

Taky se zvýšila má spotřeba ochucených perlivých minerálních vod a limonád. To ale přisuzuji především nemožnosti pít alkohol. Člověk si chce alespoň občas dopřát něco jiného než vodu a čaj. Poslední věc, kterou jsem na sobě v souvislosti s těhotenstvím a chutěmi vypozorovala je, že když mě napadne něco, na co mám chuť, těžko se mi myšlenky na ten který konkrétní pokrm zbavuje. A zkrátka si ho musím uvařit či upéct. Nebo poprosit maminku či jednu z mých babiček. To je ještě lepší varianta.

„Jak to zvládáš v těch vedrech?“

No, tahle otázka se samozřejmě úplně nabízí. Proto se nelze na tázající se zlobit. Ale co mám asi tak odpovídat?!? Většinou říkám: „Statečně.“ Ono ostatně – co mi taky zbývá! Už si na to nějak nevzpomínám, ale je vcelku jisté, že jsem se potila i loňské léto. Ale teď je to trošku jiné kafe. Šestnáct kilo nahoře je prostě znát a ne že ne. Ráno se budím většinou mokrá. Z práce se vracím mokrá. Sprchuju se minimálně třikrát denně. Těším se na bouřku. Těším se, až přijde ochlazení. Těším se, až budu moct nosit pod šaty punčochy a nebudou se mi dělat na stehnech opruzeniny. Často myslím na sníh a na zimu – prý to má pomáhat, je-li vám vedro. Ale na mě to nějak nezabírá.  

„Co sex s takovým břichem? Ještě jo nebo už ne?“.

Na to se mě samozřejmě neptá úplně každý. Prarodiče či kolegové v práci například tuhle otázku ze svého repertoáru vynechávají. Přesto je ale tazatelů hodně. Mám totiž spoustu kamarádek a známých a se všemi se bavím o sexu otevřeně. Navíc připomínám, že vzhledem k mému nižšímu věku je většina mých přátel prozatím bezdětných a tak se téhle otázce vůbec nedivím. Upřímně – mě by to taky dost zajímalo, být v kůži jedné z mých kamarádek. Tak tedy: Sex ano. Často. A s chutí. Mám-li být konkrétnější: několikrát do týdne a dokonce jsem většinou já ta iniciativnější. Těhotenství mi připadá sexy a tak nemám potíž se svým tělem. I když roste rychleji, než bych předpokládala, pořád si připadám přitažlivě a troufám si tvrdit, že mě tak vidí i Pepa. A tak jediné, z čeho máme společnou obavu je, jak asi vydržíme šestinedělí. No, necháme se překvapit. Je to ještě daleko naštěstí.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené