Není každý den posvícení aneb Co tě nezabije, to tě posílí!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dvacátý osmý týden zdá se být prozatím trošku kritickým. Po týdenním odpočinku jsem se vrátila do práce. Ta v mém případě není sice fyzicky nijak náročná, ale poslední dny mi přesto dává dosti zabrat. Jedním z důvodů je to nepřestávající bolení kostrče. Čekala jsem, že mě v těhotenství třeba budou bolet záda (klepu na dřevo – ty zatím vůbec nebolí!), ale že mě takhle zradí kostrč, v mém případě, ještě navíc hezky obalená nějakým tím špíčkem, to mě tedy ani ve snu nenapadlo! Ale jak jsem si vyhledala na internetu, nejsou to bolesti v těhotenství nijak neobvyklé a nejčastěji odezní až po porodu. Takže mi stejně nezbývá, než vydržet.

První den v práci po několika hodinovém sezení na kancelářské židli jsem byla přesto šťastná, když mě šéf vyslal na soud něco zařídit. Ha, nemusím sedět, pěkně se protáhnu. No, ve finále jsem si touhle aktivitou moc nepomohla. Pravda, kostrč bolet přestala, ale táhnout se v tom letním počasí rozpálenou Prahou taky nebyla zrovna příjemná záležitost. Pěkně jsem se potila – to je vcelku normální jev i u netěhotných jedinců v tomhle ročním období, jen v mém případě je ještě umocněn těmi dvanácti kily, co mám nyní nahoře. Taky jsem si užila pšíkání, smrkání a slzejících očí, neb si jako alergik na pyly zrovna užívám „vrchol sezóny“. A aby toho nebylo málo, přidaly se i již dobře známé opruzeniny na vnitřní straně stehen.

Po příchodu z práce domů jsem tudíž absolvovala ledovou sprchu a po ní ulehla okamžitě do postele. Trochu mi to připomínalo úplné začátky mého těhotenství – totální vyčerpání a usínání ještě před koncem večerních televizních novin.

Tenhle scénář se opakoval bez větších změn i v úterý a vrcholem všeho se stal den včerejší, tedy středa. Ráno jsem si přivstala, že si před prací zajdu na hot jógu. Ranní lekce mám nejradši. Krásně mě nabudí na celý den a navíc – nebývají přeci jen tolik „hot“ jako ty večerní. Chyba lávky. Lektorka nám přitopila víc než obvykle a v kombinaci s vynechanou snídaní to pro mě byla lekce téměř zabijácká. Výsledkem byla malátnost a bolest hlavy. No, nedá se nic dělat.

Rychlá sprcha a „hurá“ do práce, tam se nasnídám a bude zase líp. V tramvaji číslo 5 (která navíc pro mě z nepochopitelných důvodů jezdí i ve špičce jenom o jednom vagónu) jsem si samozřejmě nesedla. Břicho jsem špulila, co to šlo, ale bez výsledku. Do toho jsem se snažila neomdlít. No, deset minut pekla je za mnou, přežila jsem a pokračuji do práce. Můj stav se po spořádání několika meruněk, plné misky s čokoládovým musli a dvojitého pressa přeci jen vylepšil. Zvlášť kafe asi pomohlo na tu motanici hlavy.

Na jedenáctou hodinu jsem měla domluvenou schůzku v našem právě se líhnoucím novém bydlení s pánem z kuchyňského studia, který jel až z Hradce Králové. Abych řekla pravdu, i když je veškeré to vyřizování a zařizování kolem bytu někdy náročné, baví mě. A myslím, že jsem v tom i dobrá. Že mám prostě pro to ten správný organizační smysl a nadání. No, samochvála smrdí, se říká, a pýcha předchází pád. A taky že jo.

V kanceláři mi vyjde bez problému kolegyně vstříc. A tak vyrážím na schůzku. Naše bydlení je v dost odlehlé části Prahy. Je to u řeky, u lesa. Takový náš kompromis mezi centrem Prahy a bydlením ve vesnici za Prahou. Nejlépe a nejrychleji se tam člověk z centra dostane příměstským vlakem a přívozem. To ta cesta trvá jen necelých dvacet minut a jsme „doma“.

Vlak jede načas, krásně klimatizovaný City Elephant, beru knížku do ruky, ať si těch pár minut ve vlaku zpříjemním. Už se těším na cestu přívozem, přívozníci tam u nás jsou většinou moc milí, bodří a upovídaní chlápci. Když se ale blíží stanice, kde mám vystupovat, zmocní se mě nepříjemná předtucha. Vždyť já si vůbec nezjistila, zda jsou přívozy po povodních již znovu v povozu! Mé druhé já se mě ale snaží uklidnit: „Proč by nebyly, u řeky po povodních už ani památky. Vše vypadá, že se vrátilo do starých dobrých kolejí.“

No, když se blížím k přívozu, začíná být vše jasné. Prvně mi nesedí, že chybí na protější straně řeky molo, a když dojdu ještě blíž, už na mě hulákají dva pracovníci technických služeb: „Slečinko, bohužel, přívoz ještě pár dní mimo provoz! Zrovna to tu dáváme do kupy. Jedině svléknout šaty a přeplavat.“ Poděkuji a ještě se stačím otočit, než propuknu v hysterický pláč.

Tohle byla ta poslední kapka do již od pondělí se plnící číše mé odolnosti. V té chvíli mi to připadá jako naprosto neřešitelná situace. Konec světa. Ta beznaděj, když máte cíl své cesty na dohled, ale stejně se k němu nemůžete dostat. Ještě v posledních záchvěvech racionality koukám do mapy na telefonu, kde je nejbližší most – asi 4 kilometry po proudu řeky. Na takovou výpravu se tedy necítím, zvláště ne v tom vedru a v mém požehnaném stavu. Městská doprava, co tu staví mi je taky k ničemu. Ještě zkouším taxi. Cena kolem pět set korun, doba čekání na vůz 15 minut a samotná cesta minimálně 40 minut. Do toho volá pan kuchyňář, že je do pár minut u nás. Bezmezná hysterie. Nakonec mě zachrání můj přítel, doslova můj princ na bílém koni. Mezi vzlyky a záchvaty neovladatelného pláče mu vysvětlím, co se mi stalo. Uklidňuje mě a chlácholí. Samozřejmě to totiž na rozdíl ode mě nevidí tak fatálně. A i přes to, že má v práci zrovna deadline pro odevzdání projektu, vyráží hned na schůzku místo mě. Zvolí druhou cestu, kde není třeba překonávat řeku.

I když se zdá, že vše dobře dopadne, mě naprosto ovládlo to mé já, které racionální uvažování nezná ani z vyprávění. Aneb celá má mysl snad musí být zatemněná těhotenskými hormony. Pomalu se vydávám na cestu zpět do práce, ale pláč ne a ne ustat. Definitivně se uklidním až v práci, když svůj zážitek dovyprávím kolegyni. Ta mě s lítostivým pohledem hladí po zádech. Můj obličej je napuchlý s černými fleky od maskary. Hlava po víc jak hodinovém pláči bolí jako střep.

Po další hodině v kanceláři je mi už mnohem líp, i když pocit vyčerpanosti a selhání ve mně zůstává. A taky začínám litovat Adinky. Co si chudák holka musí jenom vytrpět se svou bláznivou mámou!

Po práci mě vyzvedává přítel a já ho zvu do Lokálu – náš oblíbený podnik s výbornou plzní a skvělými dobrotami. Zasloužíme si to oba. A já si dokonce – klidně mě teď ukamenujte – dala s chutí jednu orosenou plzeň! A jestli jsem měla výčitky?!? Ne! Tohle byla za celý náročný den snad ta poslední věc, co by měla Adince nějak ublížit!

No a to je konec mého dnešního příspěvku a snad taky konec těch několika náročnějších dnů! Dnes už je počasí poněkud snesitelnější a já jsem krásně odpočinutá po více jak deseti hodinách spánku. Tak snad bude i vše ostatní probíhat v klidu a míru.

A úplným závěrem chci ještě moc poděkovat svému úžasnému příteli, mé skvělé kolegyni a trpělivému panu Dornerovi z kuchyňského studia. I když poslední dva jmenovaní s největší pravděpodobností tenhle můj příspěvek nikdy číst nebudou. Vám všem ostatním přeji krásné letní dny a snažte se, zejména vy těhulky, řídit heslem „Když nejde o život, jde o ho***!, i když z vlastní zkušenosti vím, že v návalu těhotenských hormonů to není jednoduché, leckdy se to zdá být i téměř nemožné! Ale snažte se, já budu taky.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené