Vypočítejte si barvu očí svého dítěte!

Vy máte oči modré jako studánky, váš partner má pro změnu hnědé oči jako srnka. V dnešní době se už dá zjistit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě.

profimedia-0184546447-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Barva očí po narození

Všechna světlá miminka se rodí se světlýma očima, které vypadají jako modré. Protože oko ještě nemá dostatek pigmentu. Ale například děti v Asii, Africe a Latinské Americe mají už krátce po narození tmavé oči.

Co určuje barvu očí

To, jakou barvu očí bude mít dítě, určuje množství vyprodukovaného pigmentu – melaninu – v duhovce oka. Duhovka je velmi důležitá část oka, která obklopuje zornici a zabraňuje pronikání světla mimo zornici.  Je to část oka, která určuje jeho barevnost. Tu ovlivňuje působení okolního rozptýleného světla. Díky němu vnímáme pak tři základní barvy očí – modrou, zelenou a hnědou a jejich různé odstíny.

Geny v hlavní roli

Množství pigmentu je však podmíněno geneticky. Někdy si však příroda pohraje a barvu očí neovlivní geny rodičů, ale geny prarodičů. Na barvu očí může mít vliv až 16 genů ale rozhodující vliv mají dva. Ty se vyskytují ve dvou různých formách – alelách.

Pokud jsou dvě alely rozdílné, je vyjádřena jen jedna – té se říká dominantní, ta nevyjádřená je recesivní. Tou dominantní barvou je hnědá, ta překoná všechny. Naopak modrá je silně recesivní, proto modrookých lidí ubývá. Někde uprostřed je zelená barva, která má obě vlastnosti.

Klidně tak může nastat situace, že modrookým rodičům se narodí tmavooké dítě, protože jeho prarodiče měli tmavou barvu očí.

Jaké existují vztahy mezi jednotlivými barvami, ukazuje následující tabulka.

Můžete také vyzkoušet tuto kalkulačku barvy očí dítěte.

Proč mají miminka světlé oči

Melanin se začíná tvořit až po porodu, proto se všechna miminka rodí se světlýma očima, které jim postupně podle výše hladiny vyprodukovaného melanimu tmavnou, až se ustálí na takové barvě, ke které byly geneticky naprogramovány. Konečná barva se ustálí mezi prvním a třetím rokem života dítěte. Ale v průběhu života se může ještě měnit jejich odstín. Je to způsobeno vlivem hormonů.

Čtěte také:

Celosvětově nejrozšířenější barvou očí jsou hnědé oči. Má je více než polovina lidstva. Hnědá je původní barva očí lidstva, ale před 6 000 až 10 000 lety způsobila mutace genu to, že dnes mají lidé různou barvu očí. Například modrou barvu má asi jen 150 milionů lidí. Nejčastěji se vyskytují v severní Evropě a na Baltu. Nejvzácnější jsou šedé a zelené oči.

18.7.2019 2:35 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: https://www.babymed.com/tools/baby-eye-color-calculator-predictor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist