Monika v 25. tt: Všichni vstát, jde těhotná

TĚHULKA LIVE! MONIKA Není to tak dávno, co jsem psala o tom, jak mi kdekdo říká, že mám malé bříško. Tak už nemám. Zhruba v půlce šestého měsíce se Piškotek aspoň v jedné věci přestal schovávat a těhotenství na mě začalo být opravdu znát.

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Jenže mně to pořád tak nějak nepřišlo. Až když jsem nastoupila do metra a paní kolem padesátky mě s omluvným výrazem pouštěla sednout. Asi už vypadám jako velryba, protože jen co nastoupím do MHD, hned se půlka lidí zvedne. Teda spíš těch starších a většinou ženy. Asi je to tím, že vědí, jaké to je. Mladé to absolutně nezajímá. Mají sluchátka na uších, koukají do mobilů a nevnímají svět. Zas tak mě to netrápí, ale nabízené místečko většinou neodmítnu. Není mi sice zle, ale v narvaném metru nebo tramvaji se bojím, aby do mě někdo nevrazil nebo já neupadla. Přeci jen stabilita je teď trošku někde jinde.

Horší než MHD je teď pro mě centrum Prahy, když tam nemusím, raději to vezmu oklikou. Spousta výdělečně činných hudebníků, pouličních umělců, turistů, rozjařených lidí a hlavně lidé na segwayích… Turisté na těchto vozítkách neumí, kinklají se na tom jak jablko ve větru a namachrovaní týpci mě fakt nezajímají. V těhotenství je to ještě nepříjemnější než normálně.

Větší bříško má i své nevýhody

Sice mě lidé pouští sednout, ale také přišly takové menší bolístky a hlavně problémy s dechem. Občas mám pocit, jako bych nemohla dodechnout. Když se mi to stalo poprvé, byla jsem v posteli a ležela na zádech. Trochu mě tehdy zachvátila panika. Ačkoli moc diskuze nečtu, protože vždy najdu nějaký hororový příběh, který mě zaručeně na několik týdnů vyděsí, začala jsem googlovat. Prý jsou potíže s dechem v tomto období naprosto normální. Piškotek si holt dělá místečko a tlačí na důležité orgány. Vypozorovala jsem, že mi pomáhá dát ruce nahoru a chvíli tak vydržet. Vymizet by tyto problémy měly, až se Piškotek před porodem posune níž nebo až po porodu. To se mám tedy na co těšit. Ještě více jak tři měsíce bez dechu.

Bříško navíc začalo svědit. Teď se musím poctivě mazat opravdu minimálně dvakrát denně Bepanthenem. Je to ale velice příjemné a opravdu to pomáhá, jednou za čas se Bepanthenem namažu od hlavy až k patě, abych neměla strie třeba na lýtkách. I to se totiž může stát.

Čtěte také:

 

Alkohol, kapitola sama o sobě

Předtím, než jsem otěhotněla, jsem si ráda občas dala sklenku dobrého vína nebo nějaký míchaný alkoholický nápoj. Od té doby, vlastně už i chvilku předtím, co jsem těhotná, tak opravdu nepiju. Párkrát jsem si cucla vína a piva, ale žádné množství se nemohlo rovnat ani půl deci. Jenže se setkávám s nepochopení okolí. Pořád mi někdo říká: „Jen si dej, ty vůbec nepiješ. To moje kamarádka vypila láhev vína, vykouřila pět cigaret a má zdravé dítě.“ Tohle mi tedy přijde naprosto šílené.

Ale například dvě deci vína občas v těhotenství prý neškodí. Jenže já na to prostě nemám chuť. Nevidím důvod, proč do sebe lít víno nebo pivo, i když trochu můžu. Někteří lidé to prostě nechápou. I když mi začalo chutnat pivo, které normálně nepiju, dám si jedno malé nealko a jsem spokojená.

Blbost týdne

Kromě toho, že mi pořád něco padá a já prosím ostatní, aby mi to zvedli, nebo si cintám v podstatě už jakoukoli tekutinu na bříško, tak se mi každý týden nějaká ta blbůstka podaří. Tuhle, když už jsem ležela v posteli, jsem rozsvítila lampičku, abych se podívala, jestli mám rozsvícenou lampičku. Takže jsem jen blikla se světlem a byla jsem asi vteřinu spokojená, že jsem to pěkně vymyslela. No a pak mi to došlo, smíchy jsme nemohli usnout další půl hodinu.

Podobná situace je, když s někým telefonuju a zuřivě začnu hledat telefon: „Vždyť tady před chvílí byl, kam jsem ho mohla dát?“ Je to legrace. Zatím se mi tedy nepovedlo a doufám, že ani nepovede nic destruktivního.


 

Monika právě prožila 25. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476608196706096.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist