27. týden - rušný i krušný

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Náš 27. týden byl poněkud rušný, chvílemi i krušný.
foto: freeimages.com

Můj drahý měl narozeniny, takže nás čekala oslava ve formě grilovačky s jeho rodinou, kterou jsem krutě odnesla. Pochutnala jsem si na grilovaném hermelínu, hodinu po předkrmu jsme si dali mňamku v podobě grilovaného plecka... No a další hodinu po té jsem myslela, že nastala moje poslední hodinka. Měla jsem neuvěřitelné křeče, které přicházely v celkem pravidelných intervalech (tohle už jsem dlouho nezažila). Křeče byly snesitelnější, když jsem si břicho zahřívala rukama, takže mě napadla spásná myšlenka a napustila jsem si teplou vanu. To byla úleva – ležela jsem v ní dobrou hodinku. Když už jsem měla pocit, že nebezpečí je zažehnáno, vylezla jsem ven a dala se do umývání nádobí – hosté už nás opustili, ani jsem se nezvládla jít rozloučit. Křeče se ale začaly během mé lehké pracovní aktivity vracet. Rychle jsem zahodila talířek a šla jsem ulehnout k tv. Rukama si zahřívala břicho a přemýšlela, jak to asi snáší malá. Cítí moji bolest? Ví, že je něco špatně? Křeče pomalu ustupovaly a já mohla konečně, vyčerpaná celým dnem i bolestí, usnout...

Dva dny na to nás čekalo pokračování oslav další grilovačkou, tentokrát s mojí rodinou. Opět hodně běhání a chystání, ale tentokrát jsem vynechala grilovaný hermelín a byl z toho prima den bez jakékoliv újmy – jen s příjemnou únavou. :o)

No a posledním „nezapomenutelným" zážitkem bylo vyšetření na těhotenskou cukrovku. Tenhle zážitek bych si ale nerada zopakovala. Musí (?) se absolvovat mezi 24. a 28. týdnem těhotenství a dle mě je to zbytečné stresování těhulek i miminek. :o( Vyšetření chápu jako nutné zlo u těch, které k tomu mají (nebo by mohly mít) dědičné dispozice, ale jinak je to týrání. :o(

Těhotná žena musí brzy vstát, jelikož první odběr krve Vás čeká už v 7 hodin (já nespala už od pěti ráno :o( - nějakých 10 hodin před odběrem nesmíte nic jíst a pokud možno ani pít. Pokud je to opravdu nutné – pak si můžete dát čistou vodu. (Já teď třeba piju jako jalůvka, takže být bez tekutin tolik hodin nepřipadá v úvahu.)

Takže od 7 ráno, hladová s motající se hlavou a unavená z nevyspání, čekáte připravená v čekárně na odběr krve. Samozřejmě Vás nevezmou na čas, i když jste jediná v čekárně (personál si musí první dát kafíčko – asi). Takže o cca půl hodiny později se Vás konečně někdo ujme a vezme Vám tu krev. Dalším krokem je, že Vám přinesou čistou glukózu a to 250ml. Chtěla jsem to vypít jen tak – radši 250 ml něčeho nechutně sladkého, než 500ml něčeho sice trochu naředěného ale pořád hnusného. Měla jsem smůlu – bylo mi řečeno, že se to MUSÍ naředit a to tím hořkým černým čajem, který jsem si měla přinést. No, nepřinesla. Černý čaj jsem nikdy nepila, v době těhotenství (kdy je to naprosto nevhodné) s tím určitě začínat nebudu. Bylo mi tedy milosrdně dovoleno si glukózu naředit vodou. Sestřička u mě stála jako bachařka a kontrolovala, jestli to dám – nebo nedám. Řekla jsem jí, že tak rychle to určitě nepůjde. Bylo mi tedy sděleno, že na to mám deset minut a přijde si mě zkontrolovat. Musím přiznat, že při posledních 100ml jsem měla co dělat, aby to zůstalo v žaludku. Sestřička přišla, jak slíbila a oznámila mi, že za dvě hodiny bude další odběr – do té doby nejezte, nekuřte (to měl být asi pokus o vtip) a nic nepijte – ani vodu. A bylo mi doporučeno se jít projít, což mě dost překvapilo. Nečekala bych, že pošlou hladovou těhulku s žaludkem naplněným glukózou samotnou, bez dozoru někam na procházku. Co kdybych sebou sekla? Ustála jsem to, ale ty dvě hodiny byly nekonečné a mě se chtělo neuvěřitelně spát, měla jsem hroznou žízeň a bála jsem se jít na záchod – protože představa i mírného předklonu pro mě byl jasný příslib zvracení – tu glukózu jsem v sobě držela silou vůle. Po dalším odběru jsem do deseti minut obdržela výsledky: „Tohle dejte svému lékaři." Ani se neobtěžovali mi vysvětlit, jak na tom teda jsem. :o( Ale umím v tom číst – takže vím, že dobře. :o)

Holky, zajímalo by mě, jestli jste tento test taky podstoupily a jestli jste měly stejné podmínky? Posílají na ně automaticky všichni doktoři, nebo jen někteří?


 

Zuzana je v 27. týdnu těhotenství. Co se děje s jejím tělem?

21. 5. 2015Zuzka
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Zuzka
Zuzka

Milá děvčata, děkuji Vám za komentáře - netušila jsem že svým příspěvkem rozpoutám takovou diskuzi, ale samožřejmě jsem za to ráda.:o)

OGTT není v každé evropské zemi povinný, netušila jsem že u nás už ano. (teď už to vím :o) Nebudu se tady zabývat tím, že jsme každá jiná a tudíž snášíme okolnosti jinak .... Spíš mě zaráží, že test může probíhat v každé nemocnici trochu jinak. Proč Vám v jedné řeknou, že po vypití roztoku se nemáte hýbat a v jiné vás pošlou na procházku? Proč Vám v jedné udělají odběry dva a v jiné tři? Proč Vám jeden gynekolog řekne, že test není povinný a tudíž se můžete sama rozhodnout a druhý Vám řekne že povinný je?

Nejsem člověk, který dělá věci jen proto, že je dělají ostatní, ale ptám se ,,proč?" A ráda si na základě informací udělám vlastní názor. Ano, chápu že důsledky těhotenské cukrovky můžou být hrozné, ale taky chápu že se tomu z velkého procenta dá předejít úpravou jídelníčku a pohybem už v ranném stádiu těhotenství. (pokud samozřejmě nemáme dědičné dispozice, ale i tak může změna jídelníčku cukrovku eliminovat - ale to je na dlouhý článek).

Mě osobně třeba zaráží, že se nikdo nepozastavuje spíše nad tím, že podáním tak velké dávky čisté glukózy (která je mimochodem stresovou zátěží i pro dospělý organismus) je miminko vystaveno hyperglikemii, která mu právě může poškodit mozek. A těch rizik je daleko víc .....

Proč se k nastávajícím maminkám nedostanout veškeré informace a právo se sama rozhodnout? To já jsem zodpovědná za život svůj i toho mrňouse, kterého nosím pod srdcem - ne doktoři, ne systém .....

Budu se těšit na Vaše další komentáře.

Hezký den

Zuzka

 

 

 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, také bych chtěla přidat svůj názor na OGTT. Z dostupných diskuzích na různých těhotenských webech jsem měla opravdu strach, jak test bude probíhat a bohužel i mezi kamarádkami, které test podstoupily, se mi také jevil jako pořádný strašák. Ale ve skutečnosti bylo vše právě naopak. V uvedený den jsem se dostavila do odběrové laboratoře, kde mě sestra poučila jak bude test probíhat, odebrali mi první vzorek nalačno a šla jsem do čekárny (Poliklinika Lípa, Nové Butovice). Po cca 15 minutách mi přinesli uzavřenou skleněnou lahvičku o obsahu 250 ml s glukózou, která byla ochucena o citron a měla jsem ji vypít během 10 minut (zvládla jsem za 30 sekund). Za hodinu následoval druhý odběr a po další hodině poslední - třetí. Poté jsem mohla jíst a pít cokoli a odejít domů.

Nejvíc nepříjemnou zkušeností bylo, že si nastávající maminky myslí, že jsou polobohyně, a tak jsme s ostatními čekateli museli vyslechnout, jak 3 z 5 "trpitelek" MUSELY telefonovat svým kamarádkám a informovat je, že zrovna podstupují ten hrozný test na těhotenskou cukrovku...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Kateřino, děkuji za Váš komentář, s Vaším názorem musím souhlasit, což opravdu nemohu říci o Zuzanině článku. 

Negativně laděné příspěvky o vyšetření oGTT v těhotenství, tedy o screeningovém vyšetření na těhotenskou cukrovku, mě už opravdu neskutečně rozčilují. Nejlepší je, když se k tomuto tématu vyjadřují naprosto neznalé osoby, které toto vyšetření hodnotí jen z pozice svého chvilkového dyskomfortu, který pro ně absolvování tohoto vyšetření představuje. Nechápu, že může být toto vyšetření pro někoho tak obtěžující, ano přiznávám, že podávaný roztok není zrovna velká pochoutka, ale také nic nepřekonatelného, kritizované 2 hodiny strávené v ambulanci a odběry krve k tomu náležící mi také nepřipadají jako něco, co by se nedalo přežít. Nejvíce mě "dostává" argumentace, že by toto vyšetření měly podstupovat jen rizikové ženy, v tom případě já bych tomuto "sítu" unikla, jelikož nemám jediný rizikový faktor, přesto mi byla cukrovka v těhotenství diagnostikována. Ve svém okolí jsem se setkala s tragickými následky neléčené těhotenské cukrovky, v jednom případě došlo k náhlému úmrtí plodu v děloze ve 36. týdnu, ve druhém případě se jednalo o předčasný porod ve 32. týdnu s tragickými následky včetně masivního krvácení do mozku. Pro mě je prioritou zdraví mého dítěte a snížení rizika možných komplikací, ne upřednostňování vlastního pohodlí.

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Zuzko, OGTT test je samozřejmou součástí opravdu každého těhotenství a myslím, že je dobře, že se dělá. Neléčená a nerozpoznaná cukrovka je velmi nebezpečná pro dítě i pro matku - dítěti hrozí mozkové dysfunkce, poruchy pozornosti apod, ale i doslova katastrofální scénáře mohou nastat. Určitě jste si o tom něco přečetla. Sama jsem učila dvě děti s poruchami pozornosti a dysleksií, u jejichž matek se přišlo na cukrovku pozdě a vysvětlovaly mi tak možnou příčinu poruch u jejich dětí-to proto, že jsem byla zrovna těhotná se mě jedna z nich ptala, zda jsou testy dnes povinné a zda jsem na něj už šla. Měly pětikilové přidušené děti, které sotva zvládly porodit, ale to na začátku 90. let. Vidíte - při druhém těhotenství jsem musela mít s sebou na vyšetření devítiměsíčního syna a modlila jsem se naopak, aby mě ven pustili, protože nevím, co bych s ním celou dobu v čekárně dělala. (U prvního těhotenství naopak trvali na tom, abych byla v čekárně raději.) Naštěstí byla sestra rozumná a když mě viděla s tak malým dítětem, pustila mě na ty dvě hodiny domů a já pak došla jen na odběr. Měla jsem v instrukcích, že mám donést černý čaj nebo beperlivou vodu, ale glukózu mi naředila sama sestra a opravdu mi to nepřišlo tak strašné, docela dobrá, ale dost sladká limča. Poprvé mi to přišlo horší, to je pravda. Hlavně - co bych za takový nápoj dala u porodu!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

39. týden "Odjezd do porodnice"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Přesně v den, kdy jsem začínala 39. týden těhotenství mně přestaly fungovat ,,držáky“ na celých 100 procent. Už posledních pár dnů jsem měla problém dobíhat na WC – bylo to vždycky jen o fous, takže tohle odkapávání pro mě... Celý článek »

39. týden ,,Odjezd do porodnice"

Přesně v den, kdy jsem začínala 39. týden těhotenství mě přestaly fungovat ,,držáky“ na celých 100 procent. Už posledních pár dnů jsem měla problém dobíhat na wc – bylo to vždycky jen o fous, takže tohle odkapávání pro mě nebylo až takové... Celý článek »

38. týden ,,Falešné kontrakce"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tento týden už byl jen ve znamení čekání. Přemísťovala jsem se z postele na gauč, z gauče do bazénu na zahradě a zase zpět. Ta vedra byla nesnesitelná a já už si přála, aby se naše malá rozhodla přijít na svět co nejdřív.  Celý článek »

37. týden „Nepříjemná zkušenost“

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ V pátek mě naše malá celkem hodně vyděsila. Po dlouhé době jsem si tak hezky pospala – nechala mě spát až do deváté hodiny. Jdu na záchod a najednou jasně červená krev a ne zrovna málo. Dovedete si představit, jak jsem byla... Celý článek »

36. týden... a přišla panika

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Počátkem našeho 36. týdne jsme k aktivní přípravě na porod kromě masáží, Aniballu a čajíčků přidali ještě kapsle z Pupalky s vitaminem E a Caulophyllum (homeopatika) – které teď budu střídat po pěti dnech s Actaeou, a to až do... Celý článek »

34. týden s „čajovým rituálem“

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Náš 34. týden probíhal překvapivě v klidu. Začala jsem ho „čajovým rituálem“ – koupila jsem si směs na snadnější porod s maliníkem. Není vůbec špatný, ale v zimních měsících bych si jej určitě dokázala vychutnat daleko víc. Celý článek »

33. týden: Romantický víkend

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak a jsme „oficiálně" na mateřské. :o) Ale jinak žádná změna nenastala. Týden nám začal vyřizováním důležitých papírů, které je třeba stihnout před porodem. Přiznání otcovství – tatínek se k nám šel přiznat dobrovolně. :o) Celý článek »

32. týden: Ve dvou se to lépe táhne

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak a máme za sebou 32. týden. Těhotenské focení bylo super a díky panu fotografovi jsem se na chvíli zase cítila jako sexy ženská – a ne jen jako „těhulka". :o) Trvalo dvě hodiny a výsledek nás velmi potěšil. :o) Celý článek »

30. týden ,,Ve znamení klidu"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tenhle týden byl opět nějakej rychlej a nic mimořádného se ani nestalo – teda až na mimořádně slunečný a teplý víkend. :o) Který jsme strávily u bazénu a byl to úžasný relax. Celý článek »

28. týden: Porod doma?

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tento týden byl mezinárodním týdnem „Respektu k porodu“ a tak jsem se ho rozhodla oslavit získáním nových informací – přihlásila jsem se na dvě přednášky do místního předporodního centra.  Celý článek »

26. týden a "nemoci z těhotenství"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ První týden domácího „vězení“ máme za sebou a je to úžasný pocit, když člověk může dělat, co chce a netlačí ho čas, nemusí se stresovat a tak. :o) (Vymezený čas na procházky nás zatím neomezuje.)  Celý článek »

25. týden a Začátek domácího ,,vězení"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak a je to tady. Od včera jsem oficiálně na nemocenské. Jsem teprve ve 25. týdnu a břicho neustále tvrdne i přes všechno to magnesium co do sebe láduji (v noci mě vzbudila šílená křeč v lýtku) a navíc mi bylo řečeno, že se... Celý článek »

24. týden: Z běhání je courání

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Konečně začíná být teploučko, všechno krásně kvete a já mám hned zase o něco lepší náladu. Můj drahý neustále kýchá a smrká a já jen můžu doufat, že naše malá nebude náchylná k alergiím po svém tátovi. Kdyby tomu člověk mohl... Celý článek »

23. týden: Atopici těžký život maj

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Náš týden byl opět rychlej, ale zajímavej. Jsem zvědavá, jestli mi to takhle poletí i na mateřské? V každém případě se připravuji na nějakou činnost, která by udržela můj mozek v „Turn on" pozici – nerada bych, aby koncem... Celý článek »

20. týden: Z "červíčka" je holčička :o)

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ V tomto týdnu mě čekala další pravidelná prohlídka u mého doktora, která sice dopadla dobře, ale bylo mi řečeno že mám začít silně uvažovat nad nemocenskou. Tvrdnutí břicha, o kterém jsem se tady minule zmiňovala sice už po... Celý článek »

19. týden a ,,seberozmazlování se"

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Zašla jsem si na Thajskou masáž pro těhotné. Byla to hodina a půl úžasné relaxace. Nejvíc jsem si teda užívala masáž nohou, když jsem po tom odcházela – měla jsem pocit že se snad ani nedotýkám země, ale nadnáším se. :o)... Celý článek »

18. týden: S ovocnýma čočkama

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tento týden moje "jarní" nálada pokračuje a to i navzdory "nejarnímu" počasí venku. Dál se obklopuji čerstvými kytkami a dělám všechno pro to, abychom byli co nejvíc v pohodě. Celý článek »

17. týden ve znamení jara

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Konečně vysvitlo sluníčko. Venku je o něco tepleji a já mám chuť se obklopovat vším krásným. Nakupuji tulipány, narcisky a všechno, co mě doma může potěšit vůní a barevností. Každé ráno si při snídani pustím relaxační hudbu ... Celý článek »

15. týden nového života

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Tak už je další týden za námi. Strašně mi to utíká. Nejradši bych šla na mateřskou co nejdřív, abych si to všechno mohla užít a pořádně vychutnat. Zatím mám jen pocit, že jsem neustále v poklusu a nic nestíhám... Celý článek »

14. týden o Valentýnu 14.2.

ZUZANINO TĚHOTENSTVÍ Zdravím Vás milé dívky, holky, ženy, dámy .... Tak už i na mě přišla řada :o) (a že bylo na čase). Jmenuji se Zuzka a spadám do kategorie starších "prvorodiček" - na vánoce mi totiž bylo 34 (jo holky, není to překlep :o). Celý článek »

Naposledy navštívené