Trombogenní stav

KLUB TĚHULEK! TEREZA Tak už jenom 28 dní! Ne že bych se nemohla dočkat, i když, ano, těším se na to, jaké bude naše miminečko, ale mimino už docela hodně tlačí a někdy bych potřebovala jeřáb, abych se mohla zvednout z postele nebo křesla! Takže s úderem 36. týdne bych se ale vůůůůůbec nezlobila, kdyby to bylo DNES!
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Pro všechny trombózou nepolíbené těhule, stejně jako jsem byla já, bych chtěla dnes vypsat své zážitky s tímto stavem. Bylo to zrovna po návratu z dovolené, která byla pro mě velice náročná, protože jsme pořád lezli do kopců, já jsem si celý den nemohla odpočinout a naše stravování pořád za pochodu taky za moc nestálo. Jednak jsem chtěla manželovi udělat radost, že toho uvidíme co nejvíc a druhak jsem nechtěla vypadat jako padavka sama před sebou. Za následek to mělo, že krev v mém těle nestačila dostatečně rychle cirkulovat, okysličovat se, což tedy s sebou přineslo ucpávání cév.

Ve středu před 14 dny jsem si tohle ještě neuměla pojmenovat a vůbec jsem tomu nerozuměla. Noha mě bolela. Ne jako křeč, která poleví, když nohu natáhnete, ale jinak... prostě s nohou hýbete do všech možných směrů a bolest ne a ne polevit. Pomáhalo jen se vůbec nehýbat a ležet. Brala jsem to jako další těhotenský nesmysl. Následující den, ve čtvrtek jsem asi kolem 16 hodiny byla na pravidelné prohlídce u své gynekoložky. Ta mě teda poslala na ultrazvuk. Sama se nedovolala na polikliniku, tak mi dala do ruky žádanku se slovy: „Zítra si tam zavolejte a buď vám dají termín na zítra nebo na pondělí.“ Tak jsem došla domů a abych nenamáhala nohu, tak jsem si lehla a muži se šli projít ven.

Jen tak mimoděk jsem napsala tuhle příhodu své kamarádce, lékařce... ani jsem nechtěla, aby můj stav diagnostikovala po telefonu, ale spíš jen sdílet své těhu pocity a zážitky. V momentě přijetí zprávy mi okamžitě volala: „Jak je možné, že tě vůbec poslala domů? Je to nebezpečné a na vyšetření nemůžeš čekat 4 dny! Je lepší být živou hysterkou než...“ Vyděsila mě! Tak jsem si chvíli přemýšlela, jestli mám být živou hysterkou nebo zkusit přežít další noc a pak se dobelhat na polikliniku.

Zavolala jsem své muže, zmobilizovali jsme se a v 19:00 ten den jsme dojeli do Vinohradské nemocnice. Nemocnice zela prázdnotou. Na příjmu na radiologii nikdo nebyl... ani pacienti, ani sestry. Chvíli jsme čekali, přišel zdravotní bratr a asi 15 minut se věnoval tomu, že postupuji nestandardně, že si mám nejdříve zavolat, objednat se a pak teprve přijít na vyšetření. A že je zvláštní, že jdu na ultrazvuk s žádankou od lékařky a že jsem si na to měla přijít sama, když využívám pohotovosti. Tak jsem mu odvětila, že taková trombóza by byla asi mým posledním zjištěním v životě. Připomínám, pacienti nikde! Všude prázdno!

Přijdu na ultrazvuk, pak doktor vypadal velice mile, vstřícně, odpovídal na milión mých otázek, ale vyšetřil jenom jednu nohu – tu, která bolela. (Když to zjistila moje kamarádka lékařka, tak mi na to řekla: „To v Praze neumí napočítat do dvou? On jako neviděl tu druhou nohu?“ Byla jsem poučena, že v tomhle stavu se mají vyšetřit obě a pořádně.) Závěr byl, že „dvě povrchové větve v lýtkovém svalu soleus, které jdou do hlubokého cévního systému se mu nezdají, nicméně hluboký cévní systém je v pořádku.“

Stejně laxně jak mě gynekoložka poslala na vyšetření cév, tak jsem se i já postavila k potřebě s ní vůbec něco konzultovat. Zkonzultovala jsem to s kamarádkou, řekla, že to není tak závažné, ve Vinohradské nemocnici mi lékař řekl, že bych poznala, kdyby se něco dělo, tak jsem už dál nic neřešila. Akorát jsme se sbalili a přesídlili jsme se na Moravu, protože jsem v hloubi duše věděla, že tenhle stav je způsoben pouze tím, že mám velkou starost o našeho Martínka, kdybych začala náhodou rodit. Dočasně jsme se přestěhovali a problémy byly pryč. Noha přestala bolet.

Za týden ve čtvrtek mi ale volala zděšená gynekoložka, že má před sebou zprávu z nemocnice a že je tam psáno, že nelze vyloučit trombózu a že si bezpodmínečně musím začít píchat heparin na ředění krve. No kdyby to byla pilulka na spolknutí, tak bych to asi vůbec neřešila, ale tím, že řekla „musíte si píchat“ léky, tak to mě smrtelně vyděsilo. Asi 3x jsem jí do telefonu řekla, že bolest pominula, ale to úplně přešla. Poslala mi e-recept a že s tím mám nejpozději v pátek začít. Tentokrát jsem žhavila telefonní spojení se svou kamarádkou lékařkou se záměrem: „Co s tím? Nechci, aby chemie kolovala v mých žilách a aby to ovlivnilo mimino!“

Na svou vlastní pěst mě poslala do nemocnice na vyšetření. Šla jsem na dva ultrazvuky a závěrem bylo, že se ucpání žil pravděpodobně rozpustilo a že mám pouze cévní nedostatečnost... prostě hodně krve, málo tratí. :-) Heparin si tedy nepíchám a gynekoložce se při další návštěvě chystám řádně vyčinit! Člověk aby sám byl napůl lékařem!

Takže milé těhule, kdybyste potřebovaly náhodou někdy na ultrazvuk cév, tak jděte IHNED, nechte si vyšetřit OBĚ končetiny a pokud bolest přejde, tak chtějte i kontrolní ultrazvuk, který by diagnózu potvrdil nebo vyvrátil. Přece jenom si píchat heparin do žil po zbytek těhotenství a šestinedělí nezní lákavě. Bůh ví, co by to udělalo s vámi a s miminem, ale věřím, že je mnoho takových, které bílý plášť uznávají až za hrob...


Tereza právě prožívá 36. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Hledá se IT sponzor

DENÍK MAMINKY TEREZY Od mnoha z vás slýchám: piš, piš, piš... Sice moje „angažmá“ u Babywebu vypršelo, ale vzhledem k tomu, že myšlenky se mi hlavou prostě honí pořád a moje IT schopnosti jsou na nule, tak jsem se rozhodla prostě pokračovat tady,... Celý článek »

Sbohem 2016

KLUB TĚHULEK! TEREZA Končí šestinedělí, končí moje přispívání do Klubu těhulek (nechtěla bych slibovat, že budu pokračovat, když vím, jak je těžké najít čas na cokoliv, když dětem začnou růst zuby nebo když nás všechny skolí střevní chřipka apod.)... Celý článek »

První posledním

KLUB TĚHULEK! TEREZA Celou dobu, co přispívám na Babyweb, jsem články věnovala sobě a svým dvěma dětem, manželovi jen okrajově. Proto bych tento článek chtěla věnovat právě jemu, prvnímu z mých tří MB. Protože bez něho by tohle všechno vlastně... Celý článek »

Blázinec

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jak jsem si pochvalovala své šestinedělí a jak jde všechno hladce, tak moje samochvála samozřejmě nemohla zůstat bez odezvy. Třetí týden jsme komplet všichni byli nakaženi nějakým super virem, takže jsme byli rádi, že žijeme a... Celý článek »

Když láska přesáhne člověka

KLUB TĚHULEK! TEREZA Na to, až budeme 4, jsem se nesmírně těšila, že nás bude prostě víc, že já budu mít na starosti jednoho, manžel druhého, když půjdeme na výlety a budeme si je pořád předávat, že prostě více dětí, více radosti…  Celý článek »

17. listopad: Svoboda pro matku i dítě

KLUB TĚHULEK! TEREZA Chemikálie. Léky. Preindukce. Plán? Střih. Anestezie. Indukce. Nevůle. Vyvolávat. Dítě. Výběr. Svoboda. Antonín. Jméno? Všechna tahle slova, všechny možné porodní plány, všechny možné i nemožné myšlenky se mi honily hlavou až... Celý článek »

Zase nic!

KLUB TĚHULEK! TEREZA ... a spoustu hromů a blesků. Tak s tímhle pocitem se probouzím každé ráno: „Tak zase nic!“ Byla jsem přesvědčená, že jako druhorodička budu rodit o pár dní či týdnů dřív a že všechno půjde ráz na ráz. No, zatím nic nejde... Celý článek »

Obřík před cestou za sluncem

KLUB TĚHULEK! TEREZA Posledních 14 dní mám intenzivní pocit, že každou hodinu to vypukne, v hlavě jsem už snad vytvořila milión porodních scénářů, jak by to asi mohlo být... furt nic! Bolesti nohou byly minulý týden nepřekonatelné. Tento týden je... Celý článek »

„Nadstandardní“ služby u gynekoložky

KLUB TĚHULEK! TEREZA Většina těhulek na Babywebu rodí 2 nebo 3 týdny před termínem a já mám zase pocit, že se naše mimi bude držet do poslední chvíle jako klíště a prostě si to v tom svém bazénku bude užívat co nejdýl. Už jenom 3 týdny, ale tuším,... Celý článek »

Stěhovaví Pražáci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Po měsíci jsem došla ke své gynekoložce a po stoupnutí na váhu jsem se zděsila! Přibrala jsem 5 kg! To je pro mě naprosto nezvyklé. Za celé těhotenství s Martínkem jsem přibrala pouze 6 kg a teď už mám na kontě 9 kg a to tedy... Celý článek »

Dechová příprava na porod

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jak jsem slíbila v jednom ze svých předchozích příspěvků. Zpětně posílám pozdravy od Máchova jezera. Z dovolené, která by se dala pojmout jako dechová příprava na porod.  Celý článek »

Dětská upřímnost nade vše

KLUB TĚHULEK! TEREZA „Mamííí, proč má ta paní tak velké břicho?“ Sedím v tramvaji a pohledem mě hypnotizuje asi pětiletá holčička. A hned jsem viděla, jak tomu nemůže uvěřit, kde že je to mimino jako schované?! Moje dvouapůlletá neteř se tváří... Celý článek »

Bazénování

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden uběhl ve velké pohodě. Sice byl Martínek nachlazený, ale stejně jsme si to užili. Strávili jsme ho v „léčebně pro mentální anorektiky“, tedy u rodičů na Moravě. Poctivě „léčbu“ bere především manžel, nevím,... Celý článek »

Jen tak si těhotnět

KLUB TĚHULEK! TEREZA Za posledních 14 dní jsme byli u vody tolikrát jako za celé léto ne. Objeli jsme snad všechna pražská koupaliště a biotopy. A já mám pocit, že nám z Martínka roste český Michael Phelps. Ve svém roce a půl se ale vůbec nehodlá... Celý článek »

Zavřete dveře, otevřou se další dvoje

KLUB TĚHULEK! TEREZA Focení ve Fotopromě je vždy zárukou krásně stráveného dne. Člověk se ve spolupráci s jejich paní fotografkou a vizážistkou cítí jako bohyně! Na fotečky se už moc těším a doufám, že se budou líbit i vám.  Celý článek »

Uplynulý týden

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl úplně skvělý. Martínek byl strašně rád, že po dlouhém cestování, změnách kuchyní a denních režimů je zase doma. Byl šťastný a já s ním.  Celý článek »

Litomyšl

KLUB TĚHULEK! TEREZA Začínám poslední třetinu. Čas je neúprosný a já začínám pociťovat změny. Jak druhý trimestr byl naprosto pohodový, porod daleko a nic mě nikam netlačilo, tak teď mám pocit, že se na mě valí spousta úkolů, že nemám nic zařízeno... Celý článek »

Rodina jako dubový háj

KLUB TĚHULEK! TEREZA V sobotu jsme odjeli na týden na dovolenou do Litomyšle. Tomu předcházelo pár dní na Moravě, kde se tentokrát odehrály otřesné věci. Vlastně ani nevím, jestli se mi o tom chce psát, ale pořád si říkám, že třeba si moje články... Celý článek »

V jámě lvové

KLUB TĚHULEK! TEREZA Řev, řev a zase řev. Tento týden jsem psychicky a tedy i inteligenčně na svém dlouhodobém minimu a to jen a pouze kvůli naší prvorozené ratolesti. Každý den, celý den: problém za problémem, stížnost za stížností a řev za řevem... Celý článek »

Pražáci na Moravě

KLUB TĚHULEK! TEREZA Neplánovaně jsme strávili týden na Moravě. Neteře byly na dovolené, tak měl Martínek babičku a dědečka sám pro sebe.  Celý článek »

Jak jsme zaseli, tak sklízíme

KLUB TĚHULEK! TEREZA Toto léto jsem propadla zahradničení. Samozřejmě tomu vůbec nerozumím, ale těší mě, že jsem přes zimu dobře přechovala lilie, které už pomalu odkvétají, a na kaly se teprve těším. Již jsme sklidili první várku jahod, roste... Celý článek »

E.n.o.u.g.h.

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jakožto vystudovaný anglofil mám slabost téměř pro všechno, co jen odráží náznakem Anglo-americký svět. Na škole mě bavilo studium jako celek, nemůžu říct, že by jakýkoliv předmět z literatury, lingvistiky nebo kultury byl... Celý článek »

Těhotenská schíza

KLUB TĚHULEK! TEREZA Asi to známe všichni… Když si koupíme červené auto, chceme modré, jako má soused. Když jede někdo na prodloužený víkend na Mácháč, my se musíme letět plavit alespoň na 14 dní po Karibiku. Když jsme ve vztahu, chceme být... Celý článek »

Vodníci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl zase pohodový – ve znamení nákupů a vody. Někdy si říkám, jak je možné, že se Martínek narodil bez blan mezi prsty.  Celý článek »

Počkej! Pojď sem! Koukej!

KLUB TĚHULEK! TEREZA Náš Martínek má velikou snahu mluvit. Většinou vede monology u hraček, venku na procházce a v kočárku, nebo když jedeme v autě. Naše dítě přeskočilo ovšem slabikové období.  Celý článek »

Jedna porodní historka

KLUB TĚHULEK! TEREZA Strašně moc se těším, až ucítím miminkovské pohyby – zevnitř! Až bude škytat a až se bude pěstičkami a nožičkami tlačit ven. (Zatím je cítím jen zvenčí! Když se po mě Martínek sápe, přelézá mě nebo kope ve spaní.) Ale to, jak... Celý článek »

Kýbl radosti

KLUB TĚHULEK! TEREZA Nedávno jsem slyšela, nevím, jestli je to pravda, že Indové se chovají k těhotným ženám až s posvátnou úctou, protože si chtějí vybudovat „posvátný“ národ. Škoda, že se tato myšlenka nedá globalizovat. Uplynulý týden byl... Celý článek »

Tchýně, maminky a dcery

KLUB TĚHULEK! TEREZA Když jsem naposledy svěřila Martínka své tchyni, bylo 14. února 2016 a Martínkovi byl necelý rok. Martínek si to tehdá štrádoval Stromovkou v bačkůrkách a tenkých tepláčkách. Nohy měl zmrzlé až do večerního koupání a já se... Celý článek »

Ztráty a nálezy

KLUB TĚHULEK! TEREZA S dítětem jsem postupně přišla o: seberealizaci v práci a veškeré sociální vyžití – postupem času i pouhé pomyšlení na výše zmíněné, kvalitní spánek, své místo v posteli... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené