Domácí porod?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, ještě před pár týdny jsem patřila k těm ženám, které považovaly porod v domácím prostředí nikoli za šílený, ale prostě jen za velmi odvážný počin. Musím však říci, že čím více si o porodech čtu, tím více se kloním na stranu domácích porodů.

Na moderní medicínu nedám dopustit, ostatně jsem jedno její odvětví vystudovala, i když se nijak netýká lidí. Nicméně jsem odjakživa věřila například na sílu bylin a na další léčebné postupy, které dle "moderních" lékařů nemají s medicínou nic společného. Takhle se mi třeba podařilo pomocí homeopatie z 75% potlačit svou alergii na kočky (a ty jsou prosím jednou z náplní mojí práce). Odmítala jsem užívat tablety a už vůbec ne kortikosteroidy, jelikož moc dobře znám jejich účinek z vlastní praxe. Nepopírám, že existují lidé, kteří se bez těchto léků neobejdou, ale já k nim naštěstí nepatřím, a proto jsem zvolila jinou cestu a ejhle - ono to fungovalo! Odpůrci homeopatie teď určitě v duchu namítnou, že mi nepomohla homeopatie, nýbrž, že se jednalo o tzv. placebo efekt. I na tento argument jsem připravena. Ano, je dokázáno, že placebo efekt u lidí funguje, ale u zvířat tomu tak není! Žádné zvíře není natolik inteligentní, aby si vsugerovalo, že mu daný lék zabírá, vždyť ani neví, že ho zrovna něčím léčíte. A vidíte, homeopatie se používá i ve veterinární medicíně a funguje!

No a tímto svým alternativním smýšlením jsem se asi dostala i k otázce "alternativních" domácích porodů. Je to už dávno, co se děti zcela přirozeně rodily doma, a fungovalo to. Samozřejmě, byly komplikace, ale ty jsou i dnes, a i v nemocnicích. Jsem samozřejmě pro, aby se riziková těhotenství a další komplikace, hlavně při porodu, řešily u odborníků, v nemocnicích, ale proč by v nich měla rodit žena, která žádné komplikace nemá? Není v možnostech tohoto krátkého příspěvku vypovědět všechna positiva domácího porodu, ale myslím si, že je důležité si o tom něco přečíst a zamyslet se nad tímto postojem. Ostatně v okolních západních zemích už jsou v tomto ohledu o dost dál, zatímco u nás se dokonce najdou poslanci, kteří nám chtějí sahat na lidská práva a porod doma přímo ústavně zakázat!

Čím je naše civilizace vyspělejší, tím více se vzdaluje svému přirozenému já. Dávno již nevíme, co je to žít v souladu s přírodou a kdyby nás vysadili někde v divočině, většina z nás by se buď otrávila, nebo zemřela hlady, protože by nechtěla pozřít nic, co nezná.

Většina městských dětí dnes nepozná ani krávu, jak by tedy mohla rozeznat jedlé a nejedlé plody, které jsou v přírodě k nalezení. A spousta z nich je i léčivých! Valná většina dnešní západní civilizace prostě zpohodlněla a zlenivěla, nemá zapotřebí hledat si vlastní cestu dokonce ani informace. Slepě přijímá, co jí servírují média, a většina lidí se ani nezamyslí nad tím, je-li to vůbec logické, přirozené, v souladu s vlastními názory, atd.

Jsem moc ráda, že se ještě stále najdou lidé, kteří se nechtějí ubírat "cestou většiny" a jsou ochotni, hledat si vlastní cestu i za cenu občasných nezdarů a hlavně odmítavých postojů svého okolí. Není to totiž v dnešní době vůbec jednoduché a já si těchto lidí moc vážím. Bohužel, jak se domnívám, se pomalu ale jistě blíží doba, kdy se zase budeme muset spoléhat sami na sebe a ne na společnost, jejíž růst už dávno není udržitelný.

Ráda bych věděla, jestli se mezi vámi nachází i nějaká maminka, která již rodila nebo se teprve chystá rodit doma. Moc ráda bych si s ní popovídala.

Hezký týden všem těhotným přeje bloggerka Zdeňka

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milé maminky, přispěvatelky :-)

Předem vám všem moc děkuji za vaše příspěvky, pomoc a pochopení. V podstatě částečně souhlasím s každou z vás, i když nejblíž mi byla Veronika.

Chápu, že existují komplikace, které nemůžeme dopředu odhadnout, ale přesně jak píše Veronika, dnes vám udělají tolik vyšetření, že již málo co nelze vědět dopředu. Za další, máte-li skutečně šikovnou PA, pak lze včas (pro rychlý přesun do nemocnice) předpovědět, je-li na cestě nějaká komplikace.
Myslím si, že v současné době je dooopravdy nejlepší alternativou mít "svojí" PA/dulu, která vám fundovaně poradí a je vám i psychickou oporou ať již v domácím nebo nemocničním prostředí. Na nemocnicích mi vadí hlavně 2 věci, jednak to neustálé narušování fyziologického porodu a hlavně ženské psychiky, která je obzvláště při porodu tak citlivá a jednak přístup lékařů (samozřejmě ne všech), kteří mají pocit, že všechno vědí nejlépe. Jsem také z medicínského prostředí a bohužel ne málo často vidím a slyším, jak se doktor chová jako by věděl a dělal vše nejlépe, a přitom se mýlí! Viděla jsem (bohužel) hodně případů, kdy kvůli ješitnosti a pocitu neomylnosti pánů doktorů došlo až k fatálním chybám. To by se dít nemělo. Chybovat je lidské, i když v případě ztráty života dítěte je to samozřejmě tragické, bohužel stát se může. Ale z mého pohledu je nepřípustné chybovat kvůli nedostatku sebereflexe a to je bohužel snad nejčastější důvod všech chyb ve zdravotnictví.

Sama za sebe mám pocit, že bych porod doma bez problémů zvládla. Dokonce mám tak toleratní maminku, že i když by radši, aby porod proběhll v nemocnici, ráda si vždy vyslechne mé argumenty proti. Partner zatím není zcela přesvědčen. Nevím, jestli nakonec budu rodit své první dítě doma, ale vím jistě, že to druhé již doma porodím. Každopádně se nehodlám podřídit požadavkům doktorů, které mi budou připadat nesmyslné nebo mi nebudou vyhovovat a k tomu u sebe budu chtít mít podporu právě svého muže nebo svojí PA.

 

Přeji vám všem bezproblémové a krásné těhotenství a hlavně krásný a nezapomenutelný porod!

Zdeňka

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Milá Zdeňko,
do diskuzí o domácích porodech a alternativních okolnostech těhotenství se nerada zapojuji, ale dnes mi to nedá. Proč nerada? Většinou se vyvíjejí a končí stejně a nikdo nikoho o ničem nepřesvědčí. Padají stále stejné argumenty a uzavře se to tím, že odpůrci jsou přesvědčeni o svém a zastánci a polozastánci hovoří o tom, že kdyby byly porodní domy nebo přístupnější zdravotnictví, nebyly by takové extrémní protipóly. A nic se dále neděje.

A moje zkušenost? Svého zatím jediného syna porodila v porodnici ve Vrchlabí. Útulná, malá, rodinná a alternativní porodnice, umožňující můj vysněný porod do vody. Bohužel, od loňského prosince opět uzavřená. Nejsou peníze a zřejmě už moc ani vůle a lidi. Zvažovala jsem dlouho i domácí porod, kdybych chtěla, moje porodní asistentka mi byla k dispozici. Ale protože jsem hodně chtěla rodit do vody, doma se to zdálo dost komplikované (malá vana, napouštění bazénku v obýváku mě zas děsilo následnou likvidací nebo vytopením sousedů), a tak jsem byla nakonec pro porodnici. Ve Vrchlabí jsem byla až na přístup doktora a sestřičky z pediatrie spokojená, žádné vnitřní vyšetřování, slušný personál, kontrola jednou denně a jen velice opatrně. Pokoje jak v horském penzionu. Z Prahy jsme jeli necelé 2 hodiny v noci, žádný problém.

Zdá se to ideální, ale… Vadilo mi, že musím opouštět domov. Když jsme v noci odjížděli, radši bych místo toho ležela ve vaně nebo ve své posteli. Vadila mi prosezená hodina na příjmu v pět ráno, kdy jsem chtěla odpočívat. Kontrolování monitorem (PA dělají poslechem, který je stejně dobrý, jen to ucho to nepíše na papír). Vytrhávání z „transu“, do kterého jsem spadala. A pak také přesun mezi místnostmi, vana byla jinde, než pokoj, pak zase po bondingu se zvednout z vany a ošetřit dítě, pak zpět na pokoj…na mě příliš mnoho vyrušování. Doma bych došla dvacet kroků z vany do postele a dítě měla celou dobu u sebe.

Celé těhotenství jsem jednala instinktivně a věřila svému tělu. Už od začátku jsem třeba věděla, jakého pohlaví je mé dítě a byla o tom skálopevně přesvědčená. Ani nevím, jak, ale věděla jsem to. Stejně tak i další věci a hlavně porod. Všichni už byli nervózní, kdy to bude, ale s klidem jsem přesně cítila, jestli už je nebo není čas. Stejně probíhal porod, tělo vědělo samo, co má dělat. Jednalo instinktivně, jen právě ty rutinní záležitosti zdravotnického systému mě jaksi vytrhávaly. Proč to píšu – myslím si, že pokud chce člověk rodit doma, s PA, nebo alespoň přirozeně v alternativnější porodnici, musí si věřit. Musí vědět, že to zvládne, jednat instinktivně a nechat tělo dělat to, co má. Nepřemýšlet, jestli je to správná volba. Pokud má žena pochybnosti nebo se na to necítí, můžou přijít doma komplikace i jen z psychiky. Sama PA mi říkala, že pokud vidí, že žena na to nemá, nepodpoří jí v rozhodnutí domácího porodu.

Dnes mi instinkt říká, že příští dítě chci porodit doma. Zatím těhotná nejsem a ještě chvíli chci s dalším dítětem počkat, ale vím, že příště do toho zřejmě půjdu, pokud budou dobré podmínky. I za cenu, že s vodou se to bude muset nějak vyřešit ;-) Myslím si, že není potřeba se bát samotného „aktu“ domácího porodu, ale víc mě děsí záležitosti okolo. Matrika, úřady, sehnání ochotného pediatra. Rodina (jak to sdělit matce??). Okolí. Známí, kteří se rozhodil rodit doma, to nikomu radši neříkali a mlžili, takové byly reakce okolí. Takže čeho se bát, pokud člověk rodí doma? Pokud si žena věří, nemá vážnější zdravotní komplikace a nechá své tělo pracovat, pak je to nejhorší paradoxně asi přístup okolí…

Na konec ještě pár zajímavých článků s velice dobrými argumenty:
http://sichtarova.blog.idnes.cz/c/423083/Zakazme-domaci-porody.html
http://denikreferendum.cz/clanek/18350-poveste-ty-domarodice-vejs

A k argumentu, že dříve ženy rodily doma a kolik bylo úmrtí – dnes máme ultrazvuk, spoustu přístrojů, odběry všech možných tekutin. Víme, k jakým patologiím může dojít, známe fyziologii ženy. Jsme tak daleko, že pomalu dokážeme určit, o čem dítě v děloze přemýšlí. Dřív to nebylo. Pohmatem se vědělo, jak je dítě otočeno, ale nevědělo se, zda nemá pupečník okolo krku, krátký pupečník, žena vnitřní problémy atd. To jde dnes dobře odchytit, proto se takové případy mohou přesunout do nemocnic, od toho je máme. Ale také zasahujeme do fyziologie porodu, říkáme, kdy žena má a nemá tlačit, poutáme ženy na nepohodlná křesla, která jsou výborným pomocníkem ke zhoršení průchodnosti porodních cest atd. Můžeme pak očekávat, že nebudou komplikace?  

 V.

Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Zdeňko, já musím říct, že domácí porod nijak neodsuzuji, volba je na každé ženě. Ale za sebe se přiznám, že se ho bojím a budu ráda rodit v porodnici, kde vím, že je v případě potřeby dostupná nepřetržitá lékařská péče. Těhotenství může být sebevíc bezproblémové, ale komplikace při porodu prostě nastat mohou a já nechci hazardovat ani se životem svým a už vůbec ne se životem mého dítěte. Myslím, že v dnešní době se i porodnice posunuly na úplně jinou úroveň, než byly v dobách ještě ne dávno minulých, ve většině z nich vychází rodičce vstříc s jejími požadavky a jsou zařízeny tak, aby rodičce poskytly co největší soukromí. Samozřejmě je ale všechno zde hlavně o lidech, takže i v sebelepší porodnici můžeme narazit na protivnou sestru nebo lékaře, kteří nám tento zážitek dokážou svým chováním a jednáním znepříjemnit...

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Zdeni,

 

ja zase tak razantne proti domacim porodum nejsem :) Asi to je tim, ze ziji v cizine. Mela jsem na vyber porod doma s porodni asistentkou, ambulantni porod nebo klasicky porod v nemocnici.   Pri prvnim porodu, vyvolavanem a dlouhem, jsem poznala pozitiva epiduralu a vedela jsem, ze bych i podruhe chtela rodit s epiduralem a tudiz byla moje volba jasna. Nicmene druhe mimco se nam narodilo v pondeli vecer a v utery rano uz jsme byli na ceste domu.  Oba porody byli bez komplikaci a ja si umim v klidu predstavit, ze bych rodila doma s porodni asistentkou.  Po druhem porodu za nami domu na kontrolu novorozenete chodila pouze porodni asistentka.  Takze za me by mela byt rozhodne moznost volby. Vzdyt v Holandsku je domaci porod naprosta samozrejmost a nemyslim si, ze jsou na tom v umrti novorozencu statisticky hur nez v Cechach...

 

Mej se hezky,

Gabina

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Zdeňko, moje kamarádka rodila doma, přímo s Ivanou K. (ještě, než dostala kvůli tomu spornému úmrtí novorozence zákaz a pak ji zase osvobodili) a opravdu si to velmi chválila. Hodně jsme se o tom spolu bavily a musím říct, že bych sama na porod doma neměla odvahu, bála bych se, že se v poslední chvíli může něco fatálně pokazit. První porod jsem měla velmi krásný, v porodnici, pouze s manželem a porodní asistentkou, přítomnost lékaře nebyla potřeba a zpětným pohledem soudím, že bych bývala byla stejně dobře porodila i doma. Ale ani u druhého porodu si na to netroufnu a zůstanu ráda v péči porodnice.

Co mi ale na otázce kolem domácích porodů vadí, je to, že tu chybí určitá možnost volby, resp. že jsou domácí rodičky do jisté míry kriminalizovány - resp. pokud se nepletu, tak  v tuto chvíli je to tak, že duly nebo porodní asistentky, které pomohou porodit ženě doma, za to mohou být stíhány. A dětem narozeným doma pak třeba matriky oddalují vydání rodného listu, takže to s sebou zase nese jakýsi "trest" pro matky. A přitom většina žen si přece nepřeje nic jiného, než porodit v klidu a bezpečí, pokud možno přirozeně, a aby mohly být ihned po porodu se svým miminkem. A to je něco, co by měl stát podporovat. Myslím si, že by fakt pomohly ty tzv. porodní domy - třeba v areálu nemocnic, ale s takovým domáčtějším prostředím, aby se žena mohla cítit dobře a pohodlně, a přitom s lékařskou péčí dostupnou natolik rychle, aby bylo možno v případě komplikací zasáhnout okamžitě. Věřím, že kdyby byl přístup v porodnicích nejen čistě lékařský, ale také osobní, většina žen, které o domácím porodu uvažují, by to ani neudělala, neměly by důvod. Pokud ale znají ze svého okolí nebo dokonce z vlastní zkušenosti s předchozím porodem porodnici jako místo, kde se s nimi nikdo pořádně o ničem nebaví, nevysvětlí jim, proč chtějí lékaři udělat to nebo ono a zda je to skutečně nutné, a rutinně odnášejí miminko po porodu na oddělení separované od matky, nebo dělají spoustu vlastně nadbytečných rutinních úkonů, straší maminky tím, co se všechno může pokazit, nebo jsou tam prostě jen protivné sestřičky či lékaři, kteří vůbec nezohledňují psychologickou stránku komunikace, tak rozumím těm ženám, že to nechtějí podstupovat a zvažují porod v domácím prostředí.

U prvního porodu jsem měla štěstí, že jsem se setkala s milým a skutečně osobním přístupem (až na jednu lékařku a zdravotní sestru na oddělení před porodem, měla jsem ho vyvolávaný), takže si nemám nač stěžovat. A věřím, že i podruhé to bude podobné :-)

Jarka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem dvojnásobná maminka a musím říct, že tedy rozhodně nejsem zastánce domácích porodů. Samozřejmě, ať si každý rodí, kde chce. Ale musí si uvědomit rizika pro sebe a hlavně pro své dítě. Ano, dříve se rodilo doma, ani neexistovala jiná varianta. Hlavně je ale třeba se podívat na to, jaká byla při domácích porodech úmrtnost dětí a rodiček. Já si myslím, že dopředu se nedá říci, jestli rodička nebude mít při porodu nějaké komplikace, které budou vyžadovat zásah lékařů. I při zcela bezproblémovém těhotenství můžou komplikace nastat kdykoli. Např. má zkušenost: zcela bezproblémové těhotenství, první porod rovněž bez problémů (až na velkou porodní hmotnost novorozence a s tím spojené menší komplikace) a na konci první doby porodní při druhém porodu, tedy před začátkem tlačení, nastaly kvůli poloze plodu, která se dříve zjistit nedá, takové komplikace, že bychom obě dříve zemřely. V našem případě mohl pomoci jen okamžitý císařský řez, který se doma rozhodně udělat nedá. Pokud by se nezareagovalo včas, nebyla bych v nemocnici, začala bych tlačit, dnes by se snažili zachránit rodičku, ale dítě by nepřežilo.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Loučím se

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky! Píši dnes svůj poslední blog. Možná se sem ještě jednou vrátím, ale to není jisté, snad pokud se mi poštěstí ještě jedno miminko. Proto se s Vámi tímto příspěvkem loučím. Celý článek »

Co dál v šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky. Píši svůj předposlední příspěvek a stejně jako jiným přispěvatelkám mi přijde líto, že už se s vámi nebudu nadále moci dělit o společné dojmy a zážitky. Je pravda, že ne vždy bylo lehké nějaký ten... Celý článek »

Návrat domů - radost nebo slzy?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! Již jsem popsala svůj porod a pobyt na šestinedělí v porodnici. Teď bych měla popsat své první dojmy po návratu z porodnice domů. A že je o čem psát! Celý článek »

Šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. V minulém příspěvku jsem popsala svůj porod a slíbila vám tentokrát napsat o šestinedělí. Naše šestinedělí bylo tak trochu kovbojka a pár okamžiků bylo bohužel skoro hororových. Celý článek »

Porod? Tak brzy??

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, píši vám dnes již z pozice maminky! Stalo se "to" předminulý pátek! A stalo se to tak, jak jsem se obávala - brzy ráno mi odtekla plodová voda. Nechtěla jsem tento start porodu, protože jsem se bála, že budu... Celý článek »

Hezký ale náročný týden

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Kotě se u nás začíná pomalu zabydlovat a zvykat si na psa. Pes je sice hrrrr, ale nežárlí, takže doufám, že stejné to bude i s miminkem.  Celý článek »

Nový člen rodiny

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, usedám k počítači a říkám si, co psát? Poslední týden se u mne nic převratného nestalo. I nadále pokračuji v praní, zatím bez žehlení. Byla jsem na další hodině jógy, ale bohužel doma v tom nepokračuji. Celý článek »

Poslední přípravy na životní změnu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Ahoj těhulky. Tak už jsem snad konečně zase zdravá. Doufám, že to vydrží déle než minule. Ale přiznám se, že mezi lidi se mi už moc chodit nechce. Snad mi tato hloupá úzkost nezůstane, každopádně 6 týdnů před porodem s... Celý článek »

Když vás zasáhne smrt

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! V minulém příspěvku jsem psala o pupečníkové krvi a děkuji všem, které jste mi napsaly svůj názor. Momentálně jsem téměř rozhodnuta, že tuto proceduru podstoupím, ale pro změnu to zase neguje můj přítel. Je... Celý článek »

Pupečníková krev, máte zkušenost?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden byl dost fádní a úmorný zároveň, jelikož se mě chytil nějaký bacil a ne a ne mě pustit. Léky samozřejmě žádné nemůžete, max. při vyšší teplotě, kterou jsem naštěstí neměla. Takže pěkně ležet a... Celý článek »

Všudypřítomné zastrašování

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, dnes jsem si v pravidelném týdeníku ze strany Babywebu přečetla, že budu stále více zapomínat a budu roztržitá. Já bych k tomu ještě dodala, že mi také pomalu ale jistě ubývá invence,co psát. Jednak je skoro... Celý článek »

Pozvolná příprava na porod

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začíná se mi pozvolna krátit doba do porodu, který tak začíná být víc a víc hmatatelný. Popravdě je ta myšlenka zároveň vzrušující i trochu naplněná obavou. Na miminko se strašně těším, jsem přesvědčená, že je... Celý článek »

Neustále v kalupu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, již se mi stalo zvykem, že nepíši svůj blog v neděli, kdy má normální člověk nejvíce času a klidu na cokoli, psaní nevyjímaje, nýbrž v pondělí ráno, kdy už takzvaně "honím kočku za ocas". Celý článek »

Spokojená těhule

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, v minulém blogu jsem psala o domácích porodech a dostala jsem až neočekávaný počet ohlasů. Děkuji za ně. Celý článek »

Úklid

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, už zase je týden za námi! Strašně ten čas letí. Nedokážu si představit, že to může být ještě horší, ale každá maminka mi to říká. Je pravda, že s rostoucími dětmi si to uvědomujeme asi nejvíce. Celý článek »

Kopanec, ale elektrický

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, zažila jsem první větší strach o dítě a poté strávila krásných pár dnů na Moravě u svých blízkých a bylo mi nádherně. Celý článek »

Vnímání krásy kolem nás

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, nevím, jestli se mi to jen zdá, nebo prostě ten čas čím dál tím více letí. Už asi 5 let mám pocit, že týden uběhne stejně rychle, jako kdysi 2 dny. Dospělo to tak daleko, že mi nevadilo sedět dlouho v práci... Celý článek »

Jak na kolotoči

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden jsem se vrátila z krásné dovolené v Chorvatsku. Bylo tam nádherně a chci si na ten ostrov ještě jednou zajet, protože byl dost vyjímečný - hodně zeleně a málo turistů, pláže čisté, moře tyrkysové... Celý článek »

Strach

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Poprvé zde píši ve strachu. Jsem na dovolené a měla bych si užívat krásných chvil, místo toho stále řeším nějaké obavy a problémy. Asi se skutečně začíná projevovat moje těhotenská psychická labilita, jinak... Celý článek »

Dovolená!

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Tento týden, respektive o víkendu, pro mne začal "nový život". V pátek jsem definitivně odešla z práce na mateřskou dovolenou. Bylo to "za 5 min 12", protože už mě ten stres a hlavně každodenní operování na sále totálně... Celý článek »

Je vše v pořádku?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začala jsem svůj čtvrtý měsíc těhotenství, a místo abych si ho užívala, jak mě každá již zkušená těhule ujišťovala, je pro mě začátek druhého trimestru dosti stresující. Celý článek »

Ne/plodit děti?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Zatím jsem stále psala o sobě a svých pocitech, dnes bych ráda napsala o tom malém človíčku, kolem kterého se všechno, co tu píši, a celý můj další život točí a točit bude. Celý článek »

Vliv těhotenství na inteligenci ženy

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, uplynul týden a já jsem tu opět se zprávami ze svého těhotenského života. Minule jsem psala o strastech fyzických, které přináší těhotenství, dnes budu psát o strastech psychických. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené