Počkej! Pojď sem! Koukej!

KLUB TĚHULEK! TEREZA Náš Martínek má velikou snahu mluvit. Většinou vede monology u hraček, venku na procházce a v kočárku, nebo když jedeme v autě. Naše dítě přeskočilo ovšem slabikové období.

Když Martínkovi řeknu, aby řekl „máma“ nebo „táta“, tak se většinou ozve „uaaaaua“. Stejným hlasovým doprovodem říká, že tak štěká pejsek a mňouká kočička. Všechno je prostě „uaaaaua“. K těmto melodickým zvoláním pak už asi 5 měsíců opravdu řekne: „Pojď sem“. Před 14 dny přidal, „Koukej“ a v neděli na výletě do Lidic i „počkej“. Zatím to tedy vypadá, že maminku a tatínka vlastně ale vůbec nepotřebuje… Asi uspokojujeme jeho potřeby blízkosti velice dobře.

Martínek prostě jenom vydá rozkaz a my jsme s ním. Uplynulý týden byl moc fajn. Na naší pouti Prahou potkáváme velice milé lidi. V pondělí jsme třeba potkali v Rokytce babičku s vnučkou, která byla jen o jeden měsíc mladší než Martínek. Děti si spolu hezky hrály a my jsme si s babičkou moc hezky popovídaly. V úterý jsme navštívili Martínkovu prababičku. Prababička má snad na každé stěně hodiny, tak to se vždycky před nimi Martínek zastaví, ukáže, že tikají a až mu všichni potvrdí, že tikají, jde k dalším. Když dokončí svou hodinovou tour po bytě, pak zkontroluje všechny elektrické přístroje a jejich připojení do sítě. Prababi má radost a my též.

Úterní odpoledne pak patří mým zpívankám aneb jsou to dvě hodiny, kdy se můžu plně a s radostí věnovat tomu, co jsem asi nikdy neměla nechat plavat. Stačilo se jen v 15 rozhodnout a třeba teď ze mě mohla být operní diva. Ve středu jsme pak zamířili na farmářské trhy na Jiřího z Poděbrad. Asi se staneme stálými návštěvníky. Martínek si užil holuby, fontánu, velké hodiny na kostele a spoustu milých babiček s pejsky.

Odpoledne jsme se sešli s kamarádkou na Letné a pak nás pohostila Martínkova babička tvarohovými knedlíky s jahodami. Tímhle bych se mohla cpát, až bych měla boule za ušima. Ve čtvrtek jsme se sešli s kamarádkou ze zpívánek na Palmovce. Její syn je o 2 měsíce mladší, asi o hlavu menší, ale sílu má mnohem větší než Martínek! Nebo možná si jen lépe stojí za svým. Zatím se nestalo, že by vydrželi u jedné aktivity oba. Prostě musí patřit buď jednomu nebo druhému. Tak se strkají lokty, bijí se, fackují a přetahují o hračky! Kamarádčin syn vždycky s chladnou hlavou a soustředěně bojuje, Martínek zkusí své štěstí, ale při prvním nezdaru začne strašně řvát! Obě se tomu smějeme a já si jenom říkám, jestli to tak budou mít už napořád nebo se to časem zlepší.

V pátek jsme zamířili na celý den do zoo! Bylo úplně ideální počasí, měli jsme ideální společnost a já v kočárku ideálního spáče. Akorát po 3 a půl hodinách spánku a domácím kuřecím vývaru se nějak moc nastartoval a pak jsem ho nemohla zastavit. Přišlo mi, že se v zoo naučil běhat! Náramně si to tentokrát užil! Pražská zoo totiž skýtá mnoho potůčků, misek s vodou pro volně pobíhající kachny a jiných vodních lákadel pro takové střeštidlo jako máme my. V jednom okamžiku, když Martínek čabral vodu mezi kameny, tak jsem pochopila, že nehody s vodou nejsou jen pro nechápající jednoroční mimina, ale i pro školou povinné. Jeden takový kluk, asi 10letý se snažil překročit potok, ani nebylo nutné ho přeskakovat, prostě minul a nohou ťápnul přímo do potoka. Maminka to, na rozdíl od kluka, vzala sportovně, a řekla mu, ať si namočí i druhou nohu, aby mu to nebylo nepříjemné.

V sobotu jsme se vydali na bazén, do Kunratic na jahody a pak do Lidic. Byla jsem tam poprvé a bylo tam nádherně. Rozkvetlý růžový sad voněl na míle daleko a Martínek statečně přešel celý památník. Akorát tam na něj byly opět připravené fontány. Já jsem držela Martínka za nohy na jedné straně můru, aby on mohl hlavou viset na druhé straně dolů a čabrat se o 106. Na rozdíl od misek s vodou pro kachny, fontány mají nevýhodu v tom, že se voda nevyčabrá a tak když jsem ho s řevem odnášela od fontány, měla jsem pocit, že musel vzbudit i padlé hrdiny! Buď jim země lehká!

Martínek v Lidicích také pochopil, co je to oheň a jak moc pálí. Před pomníkem dětem, kde byla „nastražena“ spousta hraček pro dětské oběti vypálené vesnice, Martínek jaksi nedbal slovních výstrah, že tam hračky necháme a že zapálené svíčky pálí, no a jednu prostě za víčko vzal. V tu ránu řev! Spálená prstová lůžka a snad doživotní ponaučení. Jak říkala prababička: „Jedna dobře mířená rána je někdy účinnější než tisíc slov“.

Ze soboty na neděli jsme se moc nevyspali, Martínka buď bolelo bříško, nebo se mu něco hrozného zdálo... asi o zkoušce s ohněm. Neděli jsme zasvětili společnosti dobrých lidí, dobrému jídlu a pohodovému výletu.


Tereza právě prožívá 19. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Hledá se IT sponzor

DENÍK MAMINKY TEREZY Od mnoha z vás slýchám: piš, piš, piš... Sice moje „angažmá“ u Babywebu vypršelo, ale vzhledem k tomu, že myšlenky se mi hlavou prostě honí pořád a moje IT schopnosti jsou na nule, tak jsem se rozhodla prostě pokračovat tady,... Celý článek »

Sbohem 2016

KLUB TĚHULEK! TEREZA Končí šestinedělí, končí moje přispívání do Klubu těhulek (nechtěla bych slibovat, že budu pokračovat, když vím, jak je těžké najít čas na cokoliv, když dětem začnou růst zuby nebo když nás všechny skolí střevní chřipka apod.)... Celý článek »

První posledním

KLUB TĚHULEK! TEREZA Celou dobu, co přispívám na Babyweb, jsem články věnovala sobě a svým dvěma dětem, manželovi jen okrajově. Proto bych tento článek chtěla věnovat právě jemu, prvnímu z mých tří MB. Protože bez něho by tohle všechno vlastně... Celý článek »

Blázinec

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jak jsem si pochvalovala své šestinedělí a jak jde všechno hladce, tak moje samochvála samozřejmě nemohla zůstat bez odezvy. Třetí týden jsme komplet všichni byli nakaženi nějakým super virem, takže jsme byli rádi, že žijeme a... Celý článek »

Když láska přesáhne člověka

KLUB TĚHULEK! TEREZA Na to, až budeme 4, jsem se nesmírně těšila, že nás bude prostě víc, že já budu mít na starosti jednoho, manžel druhého, když půjdeme na výlety a budeme si je pořád předávat, že prostě více dětí, více radosti…  Celý článek »

17. listopad: Svoboda pro matku i dítě

KLUB TĚHULEK! TEREZA Chemikálie. Léky. Preindukce. Plán? Střih. Anestezie. Indukce. Nevůle. Vyvolávat. Dítě. Výběr. Svoboda. Antonín. Jméno? Všechna tahle slova, všechny možné porodní plány, všechny možné i nemožné myšlenky se mi honily hlavou až... Celý článek »

Zase nic!

KLUB TĚHULEK! TEREZA ... a spoustu hromů a blesků. Tak s tímhle pocitem se probouzím každé ráno: „Tak zase nic!“ Byla jsem přesvědčená, že jako druhorodička budu rodit o pár dní či týdnů dřív a že všechno půjde ráz na ráz. No, zatím nic nejde... Celý článek »

Obřík před cestou za sluncem

KLUB TĚHULEK! TEREZA Posledních 14 dní mám intenzivní pocit, že každou hodinu to vypukne, v hlavě jsem už snad vytvořila milión porodních scénářů, jak by to asi mohlo být... furt nic! Bolesti nohou byly minulý týden nepřekonatelné. Tento týden je... Celý článek »

„Nadstandardní“ služby u gynekoložky

KLUB TĚHULEK! TEREZA Většina těhulek na Babywebu rodí 2 nebo 3 týdny před termínem a já mám zase pocit, že se naše mimi bude držet do poslední chvíle jako klíště a prostě si to v tom svém bazénku bude užívat co nejdýl. Už jenom 3 týdny, ale tuším,... Celý článek »

Trombogenní stav

KLUB TĚHULEK! TEREZA Tak už jenom 28 dní! Ne že bych se nemohla dočkat, i když, ano, těším se na to, jaké bude naše miminečko, ale mimino už docela hodně tlačí a někdy bych potřebovala jeřáb, abych se mohla zvednout z postele nebo křesla! Takže s... Celý článek »

Stěhovaví Pražáci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Po měsíci jsem došla ke své gynekoložce a po stoupnutí na váhu jsem se zděsila! Přibrala jsem 5 kg! To je pro mě naprosto nezvyklé. Za celé těhotenství s Martínkem jsem přibrala pouze 6 kg a teď už mám na kontě 9 kg a to tedy... Celý článek »

Dechová příprava na porod

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jak jsem slíbila v jednom ze svých předchozích příspěvků. Zpětně posílám pozdravy od Máchova jezera. Z dovolené, která by se dala pojmout jako dechová příprava na porod.  Celý článek »

Dětská upřímnost nade vše

KLUB TĚHULEK! TEREZA „Mamííí, proč má ta paní tak velké břicho?“ Sedím v tramvaji a pohledem mě hypnotizuje asi pětiletá holčička. A hned jsem viděla, jak tomu nemůže uvěřit, kde že je to mimino jako schované?! Moje dvouapůlletá neteř se tváří... Celý článek »

Bazénování

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden uběhl ve velké pohodě. Sice byl Martínek nachlazený, ale stejně jsme si to užili. Strávili jsme ho v „léčebně pro mentální anorektiky“, tedy u rodičů na Moravě. Poctivě „léčbu“ bere především manžel, nevím,... Celý článek »

Jen tak si těhotnět

KLUB TĚHULEK! TEREZA Za posledních 14 dní jsme byli u vody tolikrát jako za celé léto ne. Objeli jsme snad všechna pražská koupaliště a biotopy. A já mám pocit, že nám z Martínka roste český Michael Phelps. Ve svém roce a půl se ale vůbec nehodlá... Celý článek »

Zavřete dveře, otevřou se další dvoje

KLUB TĚHULEK! TEREZA Focení ve Fotopromě je vždy zárukou krásně stráveného dne. Člověk se ve spolupráci s jejich paní fotografkou a vizážistkou cítí jako bohyně! Na fotečky se už moc těším a doufám, že se budou líbit i vám.  Celý článek »

Uplynulý týden

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl úplně skvělý. Martínek byl strašně rád, že po dlouhém cestování, změnách kuchyní a denních režimů je zase doma. Byl šťastný a já s ním.  Celý článek »

Litomyšl

KLUB TĚHULEK! TEREZA Začínám poslední třetinu. Čas je neúprosný a já začínám pociťovat změny. Jak druhý trimestr byl naprosto pohodový, porod daleko a nic mě nikam netlačilo, tak teď mám pocit, že se na mě valí spousta úkolů, že nemám nic zařízeno... Celý článek »

Rodina jako dubový háj

KLUB TĚHULEK! TEREZA V sobotu jsme odjeli na týden na dovolenou do Litomyšle. Tomu předcházelo pár dní na Moravě, kde se tentokrát odehrály otřesné věci. Vlastně ani nevím, jestli se mi o tom chce psát, ale pořád si říkám, že třeba si moje články... Celý článek »

V jámě lvové

KLUB TĚHULEK! TEREZA Řev, řev a zase řev. Tento týden jsem psychicky a tedy i inteligenčně na svém dlouhodobém minimu a to jen a pouze kvůli naší prvorozené ratolesti. Každý den, celý den: problém za problémem, stížnost za stížností a řev za řevem... Celý článek »

Pražáci na Moravě

KLUB TĚHULEK! TEREZA Neplánovaně jsme strávili týden na Moravě. Neteře byly na dovolené, tak měl Martínek babičku a dědečka sám pro sebe.  Celý článek »

Jak jsme zaseli, tak sklízíme

KLUB TĚHULEK! TEREZA Toto léto jsem propadla zahradničení. Samozřejmě tomu vůbec nerozumím, ale těší mě, že jsem přes zimu dobře přechovala lilie, které už pomalu odkvétají, a na kaly se teprve těším. Již jsme sklidili první várku jahod, roste... Celý článek »

E.n.o.u.g.h.

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jakožto vystudovaný anglofil mám slabost téměř pro všechno, co jen odráží náznakem Anglo-americký svět. Na škole mě bavilo studium jako celek, nemůžu říct, že by jakýkoliv předmět z literatury, lingvistiky nebo kultury byl... Celý článek »

Těhotenská schíza

KLUB TĚHULEK! TEREZA Asi to známe všichni… Když si koupíme červené auto, chceme modré, jako má soused. Když jede někdo na prodloužený víkend na Mácháč, my se musíme letět plavit alespoň na 14 dní po Karibiku. Když jsme ve vztahu, chceme být... Celý článek »

Vodníci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl zase pohodový – ve znamení nákupů a vody. Někdy si říkám, jak je možné, že se Martínek narodil bez blan mezi prsty.  Celý článek »

Jedna porodní historka

KLUB TĚHULEK! TEREZA Strašně moc se těším, až ucítím miminkovské pohyby – zevnitř! Až bude škytat a až se bude pěstičkami a nožičkami tlačit ven. (Zatím je cítím jen zvenčí! Když se po mě Martínek sápe, přelézá mě nebo kope ve spaní.) Ale to, jak... Celý článek »

Kýbl radosti

KLUB TĚHULEK! TEREZA Nedávno jsem slyšela, nevím, jestli je to pravda, že Indové se chovají k těhotným ženám až s posvátnou úctou, protože si chtějí vybudovat „posvátný“ národ. Škoda, že se tato myšlenka nedá globalizovat. Uplynulý týden byl... Celý článek »

Tchýně, maminky a dcery

KLUB TĚHULEK! TEREZA Když jsem naposledy svěřila Martínka své tchyni, bylo 14. února 2016 a Martínkovi byl necelý rok. Martínek si to tehdá štrádoval Stromovkou v bačkůrkách a tenkých tepláčkách. Nohy měl zmrzlé až do večerního koupání a já se... Celý článek »

Ztráty a nálezy

KLUB TĚHULEK! TEREZA S dítětem jsem postupně přišla o: seberealizaci v práci a veškeré sociální vyžití – postupem času i pouhé pomyšlení na výše zmíněné, kvalitní spánek, své místo v posteli... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené