Domácí porod?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, ještě před pár týdny jsem patřila k těm ženám, které považovaly porod v domácím prostředí nikoli za šílený, ale prostě jen za velmi odvážný počin. Musím však říci, že čím více si o porodech čtu, tím více se kloním na stranu domácích porodů.

Na moderní medicínu nedám dopustit, ostatně jsem jedno její odvětví vystudovala, i když se nijak netýká lidí. Nicméně jsem odjakživa věřila například na sílu bylin a na další léčebné postupy, které dle „moderních“ lékařů nemají s medicínou nic společného. Takhle se mi třeba podařilo pomocí homeopatie z 75% potlačit svou alergii na kočky (a ty jsou prosím jednou z náplní mojí práce). Odmítala jsem užívat tablety a už vůbec ne kortikosteroidy, jelikož moc dobře znám jejich účinek z vlastní praxe. Nepopírám, že existují lidé, kteří se bez těchto léků neobejdou, ale já k nim naštěstí nepatřím, a proto jsem zvolila jinou cestu a ejhle – ono to fungovalo! Odpůrci homeopatie teď určitě v duchu namítnou, že mi nepomohla homeopatie, nýbrž, že se jednalo o tzv. placebo efekt. I na tento argument jsem připravena. Ano, je dokázáno, že placebo efekt u lidí funguje, ale u zvířat tomu tak není! Žádné zvíře není natolik inteligentní, aby si vsugerovalo, že mu daný lék zabírá, vždyť ani neví, že ho zrovna něčím léčíte. A vidíte, homeopatie se používá i ve veterinární medicíně a funguje!

No a tímto svým alternativním smýšlením jsem se asi dostala i k otázce „alternativních“ domácích porodů. Je to už dávno, co se děti zcela přirozeně rodily doma, a fungovalo to. Samozřejmě, byly komplikace, ale ty jsou i dnes, a i v nemocnicích. Jsem samozřejmě pro, aby se riziková těhotenství a další komplikace, hlavně při porodu, řešily u odborníků, v nemocnicích, ale proč by v nich měla rodit žena, která žádné komplikace nemá? Není v možnostech tohoto krátkého příspěvku vypovědět všechna positiva domácího porodu, ale myslím si, že je důležité si o tom něco přečíst a zamyslet se nad tímto postojem. Ostatně v okolních západních zemích už jsou v tomto ohledu o dost dál, zatímco u nás se dokonce najdou poslanci, kteří nám chtějí sahat na lidská práva a porod doma přímo ústavně zakázat!

Čím je naše civilizace vyspělejší, tím více se vzdaluje svému přirozenému já. Dávno již nevíme, co je to žít v souladu s přírodou a kdyby nás vysadili někde v divočině, většina z nás by se buď otrávila, nebo zemřela hlady, protože by nechtěla pozřít nic, co nezná.

Většina městských dětí dnes nepozná ani krávu, jak by tedy mohla rozeznat jedlé a nejedlé plody, které jsou v přírodě k nalezení. A spousta z nich je i léčivých! Valná většina dnešní západní civilizace prostě zpohodlněla a zlenivěla, nemá zapotřebí hledat si vlastní cestu dokonce ani informace. Slepě přijímá, co jí servírují média, a většina lidí se ani nezamyslí nad tím, je-li to vůbec logické, přirozené, v souladu s vlastními názory, atd.

Jsem moc ráda, že se ještě stále najdou lidé, kteří se nechtějí ubírat „cestou většiny“ a jsou ochotni, hledat si vlastní cestu i za cenu občasných nezdarů a hlavně odmítavých postojů svého okolí. Není to totiž v dnešní době vůbec jednoduché a já si těchto lidí moc vážím. Bohužel, jak se domnívám, se pomalu ale jistě blíží doba, kdy se zase budeme muset spoléhat sami na sebe a ne na společnost, jejíž růst už dávno není udržitelný.

Ráda bych věděla, jestli se mezi vámi nachází i nějaká maminka, která již rodila nebo se teprve chystá rodit doma. Moc ráda bych si s ní popovídala.

Hezký týden všem těhotným přeje bloggerka Zdeňka

25.8.2014 12:40  | autor: Zdeňka

Další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist