Chalupinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Málem jsem psala dnes další díl skorotrilogie s lékařskými tématy – o naší nešťastné závadné vodě a Tomově nečekaném očkování proti žloutence. Ale mám pocit, že emoce z kontaminované vody ještě nejsou rozpuštěny v té už čisté. Snad se v ní jen příště zlehka namočím, až to všechno dobře dopadne. Stala se totiž v našem rodinném životě podstatně příjemnější a zásadnější změna, o které chci dnes napsat. Koupili jsme si chatu!
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Splnili jsme si další sen a můžeme dětem ještě zasadit stromy a dobudovat dům. Chatě dnes říkám chalupa, protože označení chalupáři zní snad lépe než chataři a hlavně toto označení odkazuje k mému oblíbenému seriálu. Stavba je kolaudovaná jako chata kvůli přístupové cestě, ale je to v zásadě domek se vším všudy – zděný, krásný a už náš. Sedlová střecha, krbová kamna, balkonek, pokojíky, veranda s velkým stolem a vyřezávanými židlemi, obývák, normální kuchyně se všemi spotřebiči, sprcha a splachovací záchod, dokonce venkovní kuchyňka a zahrádka s houpačkou a se záhony – všechno předčilo naše očekávání. S Lukášem jsme se shodli, že jsme oba dříve slýchávali od přátel něco v tom smyslu: „Hlavně nechci za pár let skončit jako taťka, co jezdí o víkendu na chatu...“ a naštěstí jsme se potkali právě my dva, kteří jsme jednou jako rodiče s dětmi na chatu jezdit chtěli. Chybělo nám něco jako bezpečné útočiště, čerstvý vzduch, řeka, zahrada a druhá tak nějak zdravější domácnost. Co jsme spolu s Lukášem začali spolu bydlet a dali jsme naše věci dohromady, zjistili jsme, že máme mnohé 2–3x. Vznikla prakticky druhá kompletní domácnost zazimovaná v garáži. A teď ji stěhujeme a dáváme jí smysl.

Já i Lukáš jsme každý trošku ustoupili ze svých požadavků a výsledek je jasný. Získala jsem komfort na úkor menší zahrady, než jsem chtěla, Lukáš zase kvůli mně šel do trošku většího podniku, než jsme původně zamýšleli, ale má nadosah svou řeku a pramici na rybaření. Komfortem myslím zásadní nezbytnosti pro pohodlný život – na chatě chci nabírat síly, tvořit a především být s dětmi pořád venku. Ne, že by mi praní na valše ani obíhání chaty kvůli WC (navíc je bylo třeba zalít kýblem vody) nepřišlo v dětství na té rodičů poetické, vzpomínám na to vlastně ráda, ale já to teď už dělat nechci. Přeji si mít čas na děti, na svoje psaní, šití, zavařování a pěstování a ráda využiji služby pračky a vodovodního kohoutku... a je určitě jasné, komu chci ušetřený čas darovat.

Mám vzor – chatu tety Jáji. Tetička je žena až neuvěřitelně pracovitá a schopná a vždycky jsem se výborně cítila u ní na návštěvě na chatě, kde mi všechno přišlo dokonalé, promyšlené, vkusné, účelné, příjemně domácí. Postupem času s rodinou dokázala vybudovat skoro palác mezi chatami s bílou pohovkou v obýváku – ta na mě působila velice luxusně. Přitom je ale tahle kouzelná stavba pravým venkovním sídlem, nikoliv luxusně sterilním interiérem jak z katalogu nábytku. A tak nějak bych se jednou chtěla cítit v té naší. Nicméně – skoro to tak už je. Navíc nejsem tak zručná jako teta, která leccos vyrobila sama – ale chci se pokusit se jí v tom alespoň přiblížit.

Čtěte také:

Hlavní úkol je jasný – chceme vybudovat bezpečnou zahradu pro děti. Vypůjčila jsem si literaturu o zahradě, nastudovala jsem jedovaté a jinak nevhodné rostliny pro děti, začala jsem sledovat hobby magazíny a máme najednou plánů nejméně na celé léto. Základem je samozřejmě pískoviště (to už máme), vytvoření stinných míst pro hry a probíhačky, zbourání garáže (je obrovská a tmavá) a postavení pergoly pro auto, vyřešení, co s dírou po bazénu...

Protože je chata blíže řeky (vybrali jsme u řeky bez přítoků kvůli možným povodním), řešili jsme, co s tím – kdyby nedej bože nějaké dítě bez dozoru pláchlo pryč. Lukáš objevil bazénové chůvičky, takže Tomášek bude nosit náramkové jakohodinky, které v případě nehody vyšlou signál do chůvičky. Samozřejmě bereme s sebou videochůvičky, které používám často i doma a dál přemýšlíme. Budu ráda, když se se mnou podělíte o vaše zkušenosti – co se vám osvědčilo na zahradách a co mají vaše děti rády. Líbí se mi nápad na vytvoření týpí z bambusových tyček, po nichž se budou pnout fazole, do kterého se mohou děti schovat. Kačence chceme určitě vytvořit místo na houpací síť, protože je houpací miminko a v síti je jí báječně, jak jsem zjistila v jedné pražské kavárně, kam chodíme za mým bráchou-brigádníkem-kavárníkem.

Budu muset dnes už končit – chystáme se s Kačenkou na moji kontrolu na revmatologii. Beru ji s sebou účelově, zjistila jsem totiž, že mít s sebou kočárek s dítětem je v čekárně v Revmatologickém ústavu pro spolučekající jasný signál – mám dítě, kojím a nemůžu tu sedět obvyklé čtyři hodiny jako vy. Přes deset let jsem tam jako „běžná" pacientka takto vysedávala a se samozřejmostí jsem přijímala, že lékařka maminky a těhotné ženy přijímá přednostně. Jenže bez kočárku nemám napsáno na čele – „mám doma dvě malé děti a spěchám“ – takže kočárek je taková fajn vysvětlivka. Už se mi to osvědčilo 2x a v jednom případě byli i spolupacienti příjemní a dokázali při svých bolestech obdivovat moji klidnou dceru. Tak doufám, že dostanu zelenou i dnes.

A co moje chalupářská dcera? Mimochodem – babička mě sem tam oslovila jako „chalupinko", což bylo samozřejmě zkomolené „kalupinko", a to je podle Jungmanna „malé děvče s hochem si hrající“. Když to dáme dohromady s naší velkou novinkou, mám doma opravdu chalupinku. A ta má taky vlastní velikou novinku! Kačenka v tichosti proležela pár dní s mými bolavými zády až do použitelného stavu a v tichosti se jí proklubaly dva spodní zuby. Označení zuby je rozhodně zveličelé, spíš jsou to dva milimetrové měsíčky v dásni, ale překvapilo mě, v jakém tichu se narodily.

Zdraví zubatá Kačenka a uzdravující se Kateřina

17. 6. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené