Dělaj pohyby

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě padám - z obláčku (stále ale ještě napuštěná optimismem) pomalu na zem. Připouštím si, že teď mi to teprve všechno začíná. Z mimina-ležáka se stala hadovitá malá slečna. Jak je klidná povahou, naše pohodářka se divoce rozjíždí v tělesném vývoji. Ve skoro pěti měsících něco uleze, sedá si, přetáčí se z boku na bok, v postýlce ji občas najdu úplně jinde, než kam jsem ji položila v dobré víře, že se na mě bude stále ještě postaru usmívat uložená v bodě A. Pozorováním jsem zjistila, že se přes bod B dostane polohou C do místa D, kde provede pohyb E… u Z ještě zdaleka nejsme, ale tuhle abecedu se tedy učí nějak najednou a rychle.

Jenže ono to není tak úplně fajn. Bojím se o její záda a aby tato její aktivita negativně neovlivnila pozdější držení těla. Ani jedno naše dítě se nevyvíjelo podle lékařských tabulek – Tomášek dlel nerad na břiše a při lezení se kotil na stranu a jak víte, spíš jsem s ním ne-cvičila Vojtovku (při většině cviků se odrážel od mého břicha a byla jsem krátce těhotná) a vše dohnal přirozeně. Kačenka je prý zase zbytečně vývojově rychlá. Každopádně mám už dvě pohybující se děti, které obě uplatňují volní jednání. A co teď udělat, aby se mi děti hýbaly optimálně jedním a jen tím správným/bezpečným směrem?

Rozpohybovali jsme se všichni. Jdeme dopředu směrem k větší aktivitě, vstříc jaru, pohybu a novým impulsům. Stále častěji opouštíme naše doupě - na východní straně stále zazimované. Teprve jsem uklidila z parapetu jednoho zapomenutého okna celkem prorezlé chvojí s vánočními koulemi. :D Koule za oknem mi fakt nevadily, dokud se za ním nezačal zelenat šeřík, to UŽ dost nesedlo. Na ostatní už umytá okna jsme s Tomem nalepili krásně kýčovité velikonoční fólie, ale co bych pro dítě neudělala. Skrz křidélka kačen v našem zimně-jarně dekorovaném bytě Tomajs pozoruje popeláře a já jsem hned natěšená na chvilkově přítomné a budoucí teplo, slunce, pyl, co mě bude šimrat v nose, na písek-peeling, co se ho budu snažit vyklepat ze sandálů po každé návštěvě pískoviště a na sluneční brýle, které si Tomáš oblíbil už teď, že je chce i doma.

Mám velikonoční problém – nerozeznávám animované kačenky, husičky a kuřátka a všemu jsem při prohlížení zvířecích knížek a obdivování našich výstavních oken říkala „kačena" (a jaký dělá zvuk), aniž bych tušila problém. Kačena a Kačenka! Jedna z nich je ale přeci Tomova sestra. Takže jsem vyrobila totálně zmatené dítě, které při prosbě: „Dáš Kačence prosím dudlík?" běží ještě občas tázavě k oknu a nechápe, kam ten dudlík dát. Takže jsme přešaltovali na PIPI, ale zatím to drhne. Problémy s mluvením máme, dělám v tom zmatek.

Začali jsme chodit na batolecí cvičení – nijak pravidelně, ale občas se nám podaří jít. Celou zimu se Tomášek přizpůsoboval novorozené a později ještě stále dost křehké sestře, kolem které se vše točilo. Chtěla jsem, abychom se občas zatočily my dvě kolem něj. Zjistila jsem, že ho cvičení dost baví i že tam někdy dost, ale opravdu hodně zlobí. Ale cvičitelka je buď dobrá duše, anebo má soucit se mnou, když ví, co to všechno znamená – dostat se z našeho bytu do tělocvičny, že mi oponuje. Tomáš prý vůbec nezlobí, jenom má větší potřebu lézt po schodech na pódium než se účastnit rozcvičky. Stoj na značce, tedy sed na žíněnce s mámou za zády ho fakt nebere. A na děti, které to bere, někdy i ukazuje, že jsou pako. Když přežijeme rozcvičku (obvykle co nejdál od vzorných dvojic matka/otec-dítě), pak je to fajn. Pak cvičí, řádí, kooperuje, koordinuje své pohyby, tancuje a piští nadšením.

Ale zpět k naznačenému tématu - logistika. Cestu z bytu a zabalení věcí už mám natrénované. Pořád mě ale trochu stresuje nutnost stihnout dopravní spoj, protože pohodlně od nás se na místo dostanu jednou za půl hodiny a to je celkem značný rozptyl. Kojení neporučíte... Nejhorší je přijet do šatny, honem oloupat děti ze zimních vrstev, převléknout nás, vyndat korbu s Kačenkou z dvojkočáru a dostat se po strmých schodech do tělocvičny už s celkem těžkou korbou v podpaží a letícím synem, který mi tahá ruku druhou. (I když naposledy se objevil otec-gentleman a s dcerou mi pomohl – mimochodem, jeho děti se jmenují Tomáš a Kateřina, no náhoda!).

Pak nám začne 45 minut pohybu a úžasu. 45 minut si připadám jako výborná matka, která dělá pro své dítě báječnou věc a kochá se tím, jak syna organizované hýbání se baví a rozvíjí. Často si ale vybírá ty nejzábavnější způsoby jak něco zdolat a zásadně neproběhne celou opičí dráhu ale jen ty části, které ho zajímají. Vůbec mě to netrápí a když vidím ty vzorné plazící se a lezoucí holčičky jedním směrem pěkně krok za krokem, Tomáše v protisměru ohlídám, aby je v zápalu hry nezašlápl. Synova třičtvrtěhodinka je plná radosti, že se děje něco mimo každodenní stereotyp, že má kolem sebe větší děti než ségra, na které rád doráží. Tak zajímavé prolézačky nenajde na žádném hřišti a ani sestru takhle nezná, takhle znamená pasoucí koníčky na žíněnce s kamarádem Davídkem.

Moje vysoké mateřské sebevědomí začne strmě klesat při vypravování se zpět domů – tolik se snažím nezpotit se z toho všeho, ale někdy ne a ne. Tomášek obvykle nechce odejít a běhá po tělocvičně, co to dá. Hra na "papá, tak my s Kačenkou jdeme, musí papat, běhej si tu sám" ještě funguje. Někdy se odchod ale obejde bez přesvědčovaček a domluv a malý vyčerpanec si v klidu v šatně zchroupe grahamový chlebíček, zatímco já kojím dceru, aby vydržela cestu domů bez hladu. Všechno se děje v takovém tom divném nasmrádlém odéru sportovní šatny, která dopoledne nepatří mase florbalistů, ale několika batolatům s matkami a otci. A když už jsme venku, chci ještě urvat nákup, abychom mohli jít odpoledne ven už klidně, bez dalších povinností a jenom si hrát.

Nicméně kromě potěchy syna mám ještě jednu motivaci chodit na cvičení – setkávání se spolucvičící kamarádkou Zuzkou, kolegyní tělocvikářkou z práce. Je na tom jako já – má jen o dva měsíce větší rozdíl mezi dětmi (16). A má to na háku. Po cvičení si třeba zajde s kamarádkou a svými miminy na oběd, má vždy růžové tváře a vůbec nevypadá, že by nedávno rodila. Nejeví jakékoliv známky stresu. Klobouk dolů! Funguje jako můj vzor hlavně co se týče superrychlého návratu její původní postavy. Mám v Zuzce oporu už tím, že je na tom stejně a že jsme shodně pozitivně naladěné a podezřele sebevědomé mámy. Takže v tom nejsem zdaleka sama.

Ale popojedem od cvičení ke každodenním pohybům. Možná by bylo zajímavé spočítat, kolik pohybů za den ty naše děti udělají. A Kačenka jakoby zkoušela všechny nervy v těle, skoro se mi zdá, že hejbá vším - i ušima... bokama, vlasama záááádama... Je to milé srandovní období - jak se důležitě soustředí, aby přendala předmět z ruky do ruky a zase zpátky. Tomáš pochopil, že už jí může dávat něco do dlaní a ona si to převezme a přemístí. Ale někdy nestíhá. Než jsem jednou připravila snídani, malá měla v košíku hlavičku obstavenou hračkami - hlavně auty, taky ale malou vařečkou, bačkůrkou, na břiše měla kreslící tabulku a takovou tu tužtičku na provázku držela pevně v ruce, ale nevěděla, co s ní. Ale k Tomově úžasu nic nenamalovala. No zajímavé předměty nacházím v jejích rukách vůbec. A jakou radost jí dělají moje dlouhé vlasy nebo visací náušnice, si asi dovedete představit. Syn pobral rozum a už se nesnaží mi protrhnout ušní lalůčky pár měsíců, ale už mám zase utrum.

A naposledy k pohybům - sama jich mám teď denně o něco méně. Kačenku už pohodlně nosím na ruce do kočárkárny a Tomáš celkem obstojně sám (nebo ještě za jednu ruku) sejde schody dolů i nahoru. A ještě se tváří, že mi pomáhá strky při zdrncávání kočáru.

Tak se nějak příjemně jarně rozpohybujme

Zdraví právě nepohyblivě posazená Kateřina

10. 4. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Dobrý den, díky za Vaši reakci. Klobouk dolů Vám - máte tedy pěkný rozptyl mezi dětmi. Víte, já myslím, že to mám v tomto jednodušší - nikdy jsem "z toho nevypadla", pořád jedu v plenkách, uspávání, houpání kočárků a děti mají potřeby relativně obdobné. V tom vidím obrovskou výhodu, až to mnohým připadá těžko uvěřitelné, ale to je mi jedno, to je jejich problém. Nejsem psycholog, abych Vám mohla radit, ale můžu předat zkušenost. Kromě pozitivní mysli a nadhledu to určitě chce taky odpočinek - duševní a fyzický. Málokdy ho mám dohromady, ale nějak se to samo spojí a jde to. Třeba to batolecí cvičení - fyzicky mě ty přesuny, balení věcí, zařizování na čas - poněkud ubíjejí, ale psychicky nabíjejí. Mám výborný pocit z toho, že Tomáš má vyžití, kamarády, že jsme spolu všichni 3, že si popovídám s dospělými. A fyzicky - beru sílu jedině spánkem. Neponocuju, v noci 2-3x vstávám na kojení malé a abych byla ráno použitelná, je zásadní. Když mají děti v pohodě maminku, jsou taky v pohodě. Tak i 4x týdně se mi podaří držet s dětmi poledňák. Třeba nespím, ale natáhnu se a odpočívám, čtu si, mám čas pro sebe. A někdy si fakt hluboce pospím. Ven chodíme vždycky dopoledne, pak uvařím, než děti zaberou, doma si uklidím a udělám to, co s nimi nemohu (žehlení apod.) a prostě na zbývající čas jdu taky odpočívat. A jinak si utíkám ke čtení oddechovek a mám i duševní činnost - píšu blog a načítám na rigorózní práci. To  je asi fakt pro mě důležité. Sedmiměsíční ublinkávací dítě jsem měla taky-  mám pocit, že jsem jenom převlékala a vytírala. Koukejte dopředu - však to jednou skončí. Hlavně  - všechno nemusí být přeci perfektní. Buďte spokojená sama se sebou a nebuďte na sebe tak přísná. Přeju všechno dobré a hodně síly!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den Katko!

Jste šikovná, jak krásně své děti zvládáte :-).

To mě se tak dobře nedaří. Mám 7měsíční miminko k tomu 13,5letého pubertáka a 10letou slečnu. Mám pocit, že nic nestíhám. Myslela jsem si, že mít třetí dítě nebude až tak velká změna, ale opak je pravdou. Úplně se mi změnil život. Nevím, kde dřív skočit a co dříve udělat. Miminko pořád ublinkává, tak peru vytírám uklízím. Nyní se začal stavět k nábytku a všude, kde to jde. Už jsem vyčerpaná a nevím, kde nabrat energii.

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené